budoucnost zemědělství - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu budoucnost zemědělství, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Futurolog Alvin Toffler ve své slavné knize Třetí vlna popsal, jak služby zhruba od poloviny minulého století přebíraly od tradičního průmyslu roli tahouna západní ekonomiky. Počet bílých límečků a zaměstnanců služeb poprvé v dějinách převýšil počet dělnických modrých límečků. První hospodářské krize nového tisíciletí ale ukázaly, že zpracovatelský průmysl do starého železa nepatří. Ekonomickým potížím na přelomu prvních dvou dekád 21. století dokázaly lépe čelit země s vyšším podílem moderního průmyslu. ...
Čtvrtina Rusů nepamatuje jiného reálného vládce své země než Vladimira Putina, další zhruba čtvrtina ho zažila pouze v nedospělém věku. Argument starší generace, že ruská ekonomika dříve zažívala mnohem horší časy než dnes, už mladým Rusům nemůže stačit. Západní životní úroveň se zdá být i dnes pro největší zemi světa nedostižnou. Také proto může opoziční lídr Alexej Navalnyj doufat, že bude získávat stále více příznivců.
Velká Británie se s příchodem roku 2021 definitivně vyvázala z Evropské unie. Začala platit i její nová obchodní dohoda s Bruselem. Zatímco tím jedna bitva pro kabinet premiéra Borise Johnsona skončila, další neméně náročný boj teprve začíná. Jak připomíná například anglický novinář Philip Stephens ve svém silvestrovském komentáři pro Financial Times, Londýn bude po brexitu čelit reálné hrozbě rozpadu Spojeného království.
Především epidemii covidu-19 se věnoval dnes ve svém vánočním poselství ze zámku v Lánech prezident Miloš Zeman. Občany vyzval k tomu, aby se nechali proti nemoci očkovat, vyslovil se proti lidem odmítajícím nošení roušek či rychlému rozvolňování protiepidemických opatření. Poděkoval také lidem, kteří vykonávají nejdůležitější povolání pro zvládání epidemie. Většina politiků ocenila, že Zeman podpořil očkování, představitelům nevládních stran ale většinou vadily jeho útoky na opozici a média.
Až 822 milionů lidí může letos čelit nedostatku základních potravin. To je o 132 milionů více než loni. Zároveň je to nejprudší meziroční nárůst v tomto století. K nejohroženějším patří obyvatelé Latinské Ameriky. S odvoláním na novou studii Organizace pro výživu a zemědělství OSN o tom píše agentura Bloomberg. A podle výzkumníků je svět teprve na začátku dlouhého hladomoru.
Společnost Hopi, kterou ovládá rodina Piškaninových, už nechce být jen logistická. V následujících letech chce významně posílit svou potravinářskou a zemědělskou část, kam dnes spadá třeba výrobce jogurtů Hollandia, farmy Bemagro a Farma Otročín nebo od letoška restaurace Perfect Canteen. „Investice, které plánujeme, mají rozměr vyšších stovek milionů korun,“ říkají David a Martin Piškaninové v prvním společném rozhovoru.
Pandemie koronaviru je ve světle dřívějších chmurných prognóz stále ještě jednou z nejhumánnějších katastrof, které mohly lidstvo potkat. Přesto zaskočila lidi nepřipravené a obnažila až na maso palčivé problémy zametené konjunkturou a politickým populismem pod koberec. „Předtím byla doba velké hojnosti, výjimečně dobrá doba, která vynesla do čela států politiky populistického typu, kteří jednoduše nemuseli řešit žádné větší problémy. Jen těžké doby přináší své Churchilly, kteří musí skutečně začít makat,“...
Patrně nejproblematičtějším krajem ve východní části České republiky je Moravskoslezský, který dosud zápasí s odklonem od těžby uhlí a s nejvyšší nezaměstnaností. To s sebou nese i sociální problémy a kriminalitu. Některé kraje mají odlehlejší lokality s nevyhovující dopravní infrastrukturou a vylidňují se. Alarmující je zejména odliv mladých mozků, které tam nevidí příležitosti. Ve Zlínském kraji se bude předvolební boj točit kolem kontroverzního záměru vybudovat novou nemocnici.
Největší český obchodník s uhlím, společnost Carbounion Bohemia, se kvůli ústupu Evropské unie od uhlí vrhá do nových odvětví. „Nevěřím, že v Evropě budou v budoucnosti výrazně zastoupeny hutě či doly,“ říká její majitel Petr Paukner. I proto je stále aktivnější například v elektromontážích. Firmy, které v oboru vlastní, cílí na miliardové tržby.
Rusko si vybudovalo pozoruhodnou ekonomiku, která se naučila odolávat mezinárodním sankcím a je dobře připravena i na éru deglobalizace. Otázkou však je, zda avizovaný návrat k makroekonomické stabilitě po pandemii koronaviru nepřinese místo rozvoje stagnaci a zaostávání.