budoucnost zemědělství - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu budoucnost zemědělství, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Žádné dítě jim neuniklo. Všechny ty klasické, tu a tam do disneyovského hábitu zahalené pohádkové příběhy, v nichž figurují tajemná horská království, hemžící se draky, kteří střeží zlatý poklad důkladněji než vlastní oko v hlavě. Romantické iluze, které odcházejí spolu s dětským věkem… anebo ne? Jak ukázaly účetní záznamy několika nedávno zbankrotovaných amerických bank, tato idea rozhodně není mrtvá. Jen ten hřmící drak se třepotá pouze na státní vlajce království leží na neprostupných svazích Himálaje, ...
Po dvou letech pandemického útlumu se český export znovu nadechl k růstu. Zatímco směrem do Ruska se loni vývoz smrskl z 85 miliard téměř na nulu, na Ukrajinu – hlavně na západ země – znovu sílí. Stejně jako export do postsovětských zemí, na které se nyní čeští exportéři zaměřují. Velkou příležitost představuje pro Čechy i Severní Amerika nebo jihovýchodní Asie, soudí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Potřebujeme vyšší přidanou hodnotu postavenou na české šikovnosti, umu, nápadech, ...
Zelená dohoda pro Evropu bezesporu vzbuzuje emoce. Shoda se těžko hledá nejen mezi širokou veřejností a podniky, ale také v případě politiků. „Na klimatickou změnu je třeba reagovat a nepodcenit ji, tempo a provedení ovšem musí mít hlavu a patu,“ říká europoslanec Ondřej Knotek (ANO, Renew Europe) a dodává: „Musíme si uvědomit, že v případě klimatické změny tahá Evropa za kratší stranu provazu.“
I v Česku lze dělat byznys, který voní a zároveň vydělává. Doslova i obrazně. Česko-rakouská firma Sonnentor, výrobce čajů a koření, loni utržila 400 milionů korun se ziskem padesát milionů a letos v dubnu otevřela první etapu nového sídla v moravských Čejkovicích. Přísně ekologická budova Solis zahrnuje zpracování bylin, výrobu čajů, moderní sklady, administrativní zázemí a nový zážitkový exkurzní okruh. Druhou etapu plánuje Sonnetor dokončit v roce 2026. „Hospodaření naší firmy ukazuje, že je možné ...
V Česku podle nového ministra životního prostředí Petra Hladíka probíhá renesance fotovoltaiky. Nově by chtěl umožnit zemědělcům, aby mohli solární panely umisťovat i na vinice nebo chmelnice. „Nejde jenom o fotovoltaiku, máme velký potenciál třeba v bioplynu, skladování energie, přečerpávacích elektrárnách na vodních nádržích i ve větrné energetice,“ domnívá se ministr.
Křen selský patří do české kuchyně stejně jako pivo do české hospody. Ačkoli má pěstování křenu v Česku tradici již od 12. století, postupně z našich polí vymizel do té míry, že až 90 procent jeho nabídky se pokrývá dovozem ze zahraničí. Změnit nepříznivý trend se nyní v rámci Iniciativy ČESKÉ POLE s farmou Český chřest rozhodl velkoobchod makro ČR.
Tematické investice jsou velmi žádané a ne náhodou. Kromě toho, že nabízejí diverzifikaci, můžete jimi obohatit své portfolio o osobní preference. Máte možnost investovat do témat a příběhů, ke kterým máte vztah a věříte jim. Navíc tím, že reagují na dlouhodobé společenské a ekonomické trendy, si vybíráte společnosti, které přicházejí s inovativními řešeními výzev dnešních či budoucích.
Budoucnost energetiky je jedním z největších témat současnosti. I proto přicházejí energetické společnosti s inovativními řešeními, které na první pohled působí jako vystřižené ze sci-fi filmů. Přitom však již dnes pomáhají zvyšovat efektivitu výroby a přepravy energie. Příkladem je monitorování emisí metanu, ke kterému společnost ExxonMobil plánuje využívat i vesmírné satelity.
O laboratorně pěstovaném masu se již řadu let hovoří jako o zázraku, který má zásadně změnit naše stravovací návyky. Zatímco trh s „masem“ z rostlinného základu zažívá nečekaný propad, propagátoři kultivovaného masa mohou oslavovat. Americké úřady nedávno shledaly, že masné výrobky získané ze zvířecích buněk jsou bezpečné pro lidskou spotřebu. Startupy, které se laboratorním pěstováním masa zabývají, to považují za začátek potravinové revoluce.
Zprávy o situaci na ukrajinském bojišti a možných rizicích dalších ruských útoků denně plní světová média. O tom, že o osudu země rozhodne i její ekonomická kondice, se však píše daleko méně. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se přitom loni smrskl o třicet procent a budoucnost zůstává nejistá. Na Rusko náklady na válku a západní sankce zatím dopadají mírněji, než se čekalo. Po roce bojů je tak hlavní otázkou, jestli se ruské válečné soukolí časem zadrhne a zda Kyjev s pomocí Západu hospodářsky ustojí období, ...