burza uhlí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu burza uhlí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Trh energií je od poloviny ledna tohoto roku možná až nečekaně stabilní. Cena elektřiny u ročního kontraktu se od té doby drží v relativně úzkém pásmu a nepřekračuje hladinu 150 eur za megawatthodinu, u plynu se cena stejného množství energie drží pod 60 eury. Pro odběratele to je dobrá zpráva, ale jen částečně. Šéf Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis se domnívá, že pro tuto chvíli se prostor pro další výraznější zlevnění energií už vyčerpal.
Investiční skupina Sev.en Global Investments českého miliardáře Pavla Tykače kupuje 51procentní akciový podíl v producentovi metalurgického uhlí Coronado Global Resources, který působí ve Spojených státech a Austrálii. Pro transakci je potřebný souhlas úřadů z obou těchto zemí. V pondělí to oznámila vedoucí komunikace Sev.en Global Investments Veronika Diamantová. Cenu transakce firma neuvedla.
Ministerstva průmyslu a životního prostředí už mají jasno, na jaký podíl obnovitelných zdrojů by Česko do konce příští dekády mělo cílit. Do mezirezortního připomínkového řízení poslala aktualizovanou verzi Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu. Podle ní by v roce 2030 solární, větrné a další „zelené“ zdroje měly pokrýt 30 procent energetické spotřeby země. Nejvíc k tomuto cíli mají přispět fotovoltaické elektrárny, jejichž výkon má vzrůst o deset gigawattů.
V posledních měsících se roztrhl pytel s temnými předpověďmi pro českou energetiku a s tím, kolik energie budeme muset za pár let dovážet. Hlavním důvodem je pohled na současné ceny elektřiny na burze, podle kterých se samostatná výroba elektřiny z uhlí po roce 2025 již nevyplatí.
Uplynulý rok byl rokem, kdy ostřílený podnikatel Pavel Tykač opět navýšil sázky na uhlí. Jeho globální skupina Sev.en Global Investments v dubnu získala těžební práva ke dvěma miliardám tun uhlí v americkém státě Illinois a o měsíc později také práva k uhelným zásobám ve dvou australských dolech státu Queensland. Zároveň Tykač opustil britský trh, když prodal svůj poloviční podíl britských aktiv v energetické společnosti InterGen.
Sága zbytečného záměru zestátnit ČEZ pokračuje dalším dějstvím. Po zpackané přípravě, vyhození člena Legislativní rady vlády za věcnou kritiku, neexistující komunikaci cíle zestátnění ani způsobu zestátnění v médiích a fiskální nepřipravenosti na takový krok se zákon dostal do sněmovny a tam přes dva neúspěšné procedurální návrhy v úterý prošel do druhého čtení.
V pražském Kongresovém centru probíhá valná hromada společnosti ČEZ. Očekává se schválení dividendy ve výši 145 korun na akcii. Přestože na programu jednání není nic, co by souviselo s případným zestátněním společnosti, většina sálu vyhrazená akcionářům je zaplněná. „Dorazilo jich násobně více než v minulých letech, byť byl v minulých letech covid. Domnívám se ale, že jde o poslední řádnou valnou hromadu,“ řekl minoritní akcionář Michal Šnobr s odkazem na záměr vlády zestátnit ČEZ.
Pokud se pohybujete v byznysu, a nemusí to být jen v Česku, zpravidla od státu moc příjemných překvapení neočekáváte. A když se něco chystá, jste ve střehu. Nepřekvapivě tedy mezi minoritními akcionáři ČEZ vyvolala poplach novela zákona o obchodních korporacích, v níž si vláda dost usnadnila již dlouho avizované rozdělení energetického gigantu. V případě schválení bude tahat ve sporech s akcionáři za delší provaz a dělení prakticky nepůjde zablokovat. Ke schválení rozdělení společnosti má stačit 75 procent...
Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský poskytl své úplně první interview pro britská média, konkrétně novinám The Sunday Times. Sedmačtyřicetiletý miliardář, jenž málokdy vystupuje na veřejnosti a ve Spojeném království si proto vysloužil přezdívku „česká sfinga“, v něm otevřeně promluvil o svých byznysových plánech. Prozradil také, proč investuje do zpravodajských médií, a tvrdě se ohradil vůči nařčením, že je sponzorem války na Ukrajině.
Vláda ve středu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, díky kterému by posílila pozici majoritních akcionářů a otevřela by si cestu k restrukturalizaci energetické skupiny ČEZ. Zákon, který kritici považují za protiústavní, musí odhlasovat ještě obě komory parlamentu.