čech v cern - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čech v cern, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tuzemští experti se budou podílet na snaze zmírnit dominanci americké společnosti Nvidia v poskytování technologií pro výpočty umělé inteligence (AI) typu ChatGPT. Brněnská čipová firma Codasip se spojila s americkou společností Intel, mezinárodní vědeckou institucí CERN provozující urychlovač částic a s několika dalšími partnery ve snaze vyvinout otevřený software konkurující Nvidii.
Když kdysi slavná společnost Nokia začala pod vlivem iPhonů ustupovat ze slávy, v domovském městě Espoo poblíž Helsinek uvolnila takzvané čisté prostory pro výrobu čipů provozované ve státní výzkumné instituci VTT. Toho využila sekce české společnosti Advacam, jež tam rozjela vlastní polovodičovou výrobu. Advacam své čipy spolu s americkou kosmickou agenturou NASA připravuje pro let na Měsíc a chystá jejich novou generaci.
Ondřej Zbytek a Valery Mezencev začali už na střední škole vyrábět mlžné komory, které si pak u nich objednali například vědci z proslulé švýcarské laboratoře CERN. Nyní na trh přicházejí se startupem Plantee a projektem chytrého domácího skleníku. „V Plantee bude možné vypěstovat téměř cokoli, a to bez ohledu na roční období,“ říká Zbytek. Zakladatelé tak chtějí využít trend návratu k pěstování doma či ve venkovních zahrádkách.
Studoval matematickou fyziku na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, Teorii elementárních částic na Durham University ve Velké Británii a získal doktorát z institutu Nielse Bohra v Kodani. Pavel Jež si coby absolvent Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku prošel nemalým kusem vědeckého světa. Během studií navštěvoval mimo jiné i Evropskou organizaci pro jaderný výzkum, známou též jako CERN, kde se s belgickým týmem podílel na zkoumání částice Higgsův boson. O co se vlastně jedná, jak je ...
„Vesmír je teď nesmírně populární a spoustu lidí zajímá. Už od starověku, možná dokonce od pravěku lidé vzhlíželi ke hvězdám a brali je jako něco hodně zajímavého, něco inspirujícího,“ říká Lukáš Holman, šéf vzdělávací kanceláře Evropské vesmírné agentury. Měl jsem stejný pocit, a proto jsem se za panem Holmanem vydal, protože on je pro diskuzi o evropské vědě a naší integraci do ní ten nejpovolanější.
Ačkoliv jde o start-up, stal se loni ProtonMail se čtyřmi miliony klientů největším poskytovatelem e-mailových služeb ve Švýcarsku. A nejen to. Je i největším poskytovatelem šifrovaných e-mailových služeb na světě. „Zabezpečení musí existovat, jinak se nebude možné spolehnout, že slova, která nyní říkáme, nebudou za deset či dvacet let proti nám použita,“ tvrdí ředitel oddělení vývoje ProtonMailu pro Evropu Martin Zeman.
Když se majitele skupiny Jablotron Dalibora Dědka zeptáte na hodnotu firmy a jeho umístění v žebříčku miliardářů, mávne rukou a řekne, že má na práci důležitější věci. Ale když mluví o technice a inovacích, je k nezastavení. Významný mezinárodní hráč v zabezpečovací technice přitom v minulosti nebyl daleko od toho, aby firmu prodal. „Pak jsem si ale řekl, proboha, co bych s těmi penězi dělal,“ vzpomíná byznysmen.
Výsledek švýcarského referenda o omezení přistěhovalectví vyvolal různorodé reakce. Země se těsnou většinou vyslovila pro omezení imigrace. Zatímco evropští politici označují výsledek referenda za nešťastný, nacionalisté slaví.
Na hranici Švýcarska a Francie, mezi vesnicemi Saint Genis a Meyrin jen pár kilometrů od Ženevy, leží ráj fyziků – CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum). Svět sám pro sebe, kam vzhledem k mezinárodnímu diplomatickému statusu celé oblasti nesmí vkročit ani švýcarská, ani francouzská policie.
Jan Blaha z Olomouce je jedním z mála Čechů, kteří pracují na prestižním jaderném výzkumu v ženevském CERN.