cena brambor - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cena brambor, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je to jedna z vládních priorit, jejíž návrh měl být hotov do konce minulého roku. To se ovšem nestalo, změna zákona, která by usnadnila rozdělování zaměstnaneckých akcií například v českých startupech, je v nedohlednu. Důvodem je fakt, že napnutý státní rozpočet už by nezvládl žádnou další daňovou výjimku, strany vládní koalice tak k této změně zatím nepřistoupí.
Ceny výrobců v Česku nadále rostou o desítky procent. V zemědělství šlo o 25,5 procenta, v průmyslu o 19 procent a ve stavebnictví o 11,4 procenta, údaje zveřejnil Český statistický úřad. Nejvíce vzrostly ceny vajec, které ovlivnila ptačí chřipka.
Vláda Petra Fialy čelí prvnímu pokusu o své svržení, kterému se v českém ústavním systému říká eufemisticky hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Tento institut se v Česku hezky zabydlel a v posledních dvaceti letech jsme mohli sledovat jeho inflaci, která téměř každoročně zpomaluje vládnutí a dělá ze sněmovny hlavní bojiště volební kampaně.
Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Proti nastavení pravidel vyplácení dotací v Praze demonstrovalo asi 2000 zemědělců. Vadí jim, že dotace zvýhodňují malé farmáře. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala se kvůli novému nastavení ocitnou zemědělci na hranici přežití. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 procenty. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 procenta.
Ceny potravin v Česku stouply v meziročním srovnání o desítky procent. V polovině dubna si lidé nejvíce připlatili za pšeničnou mouku, která zdražila zhruba o 60 procent. Zhruba o třetinu pak byly oproti loňskému dubnu dražší chléb a bílé pečivo a asi o čtvrtinu víc stojí nyní máslo nebo brambory. Vyplývá to z dat na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Obchodní řetězce generují podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) příliš vysoké marže, v průměru kolem 40 procent. „Všechno svádět na růst cen vstupů úplně nejde a nárůst koncových cen je někde opravdu extrémní. Chceme se zaměřit na marže u několika klíčových komodit - másla, kuřecího a vepřového masa a pečiva. Pokud zjistíme, že v těchto čtyřech segmentech došlo k nějakému nekalému výkyvu, tak přijmeme opatření,“ varuje obchody Nekula.
V posledních letech se podle zelinářů výrazně zvětšuje rozdíl mezi farmářskými cenami zeleniny, které stagnují, a její průběžně rostoucí konečnou cenou na pultech obchodů. "Spotřebitelské ceny jsou často vyšší i více než o 100 procent. Zelináři dlouhodobě nedostávají férovou cenu za svou produkci," řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Řada zelinářů kvůli nízkým realizačním cenám a prudce rostoucím nákladům letos snižuje pěstitelské plochy a uvažuje o přechodu na rentabilnější pěstování ...