cena elektřiny na rok 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cena elektřiny na rok 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úrokové sazby se vracejí k dlouhodobému normálu, jenže svět mezitím zbytky předvídatelné normality poztrácel. Už koronavirové roky opětovně přivábily masivní pozornost ke knize Černá labuť a vše nasvědčuje tomu, že půjde o doporučenou četbu i pro další roky. Nyní by ale zájem o dílo dával snad ještě větší smysl. Přirovnání šíření covidu-19 k nepředvídatelné a mimořádně vzácné černé labuti bylo totiž mimo. Ponaučení? Investory by nejvíc mělo děsit dění, které mají přímo před očima. Nové číslo e15 magazínu, ...
Ministerstva průmyslu a životního prostředí už mají jasno, na jaký podíl obnovitelných zdrojů by Česko do konce příští dekády mělo cílit. Do mezirezortního připomínkového řízení poslala aktualizovanou verzi Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu. Podle ní by v roce 2030 solární, větrné a další „zelené“ zdroje měly pokrýt 30 procent energetické spotřeby země. Nejvíc k tomuto cíli mají přispět fotovoltaické elektrárny, jejichž výkon má vzrůst o deset gigawattů.
Česko bude muset významně urychlit výstavbu obnovitelných zdrojů energie. V úterý Evropským parlamentem schválené nové energeticko-klimatické cíle předznamenávají, že dosavadní české plány na „ozelenění“ tuzemské ekonomiky Evropské komisi nebudou stačit. Rychlejší dekarbonizace si vyžádá masovou výstavbu nových obnovitelných zdrojů, která vyjde na stovky miliard korun.
S globálním přechodem na obnovitelné zdroje energie je stále naléhavější otázkou, kam s vyřazenými technologiemi. První generaci fotovoltaických elektráren pomalu končí životnost a recyklace těchto zařízení zatím není spolehlivě vyřešena. Počet vyřazených solárních panelů přitom může postupně jít až do miliard. Česko má však v tomto směru časovou výhodu, zatěžkávací zkouška ho čeká až kolem roku 2035. Celosvětovým problémem je i likvidace listů větrných turbín, jejichž velikost navíc roste.
Nejnovější várka informací, postřehů a zajímavostí ze světa investic.
Akcie energetické společnosti ČEZ zažívají v posledních týdnech turbulentní období. Jejich hodnota letos kolísá. Jedním z důvodů je mimo jiné vládní návrh zákona označovaného jako Lex ČEZ. I tak jde ale o jednu z nejstabilnějších firem na trhu a ne nadarmo patří její akcie mezi nejoblíbenější v portfoliu investorů. Jaká je aktuální cena akcií energetického gigantu? Jak probíhá výplata dividend a kde a jak provést nákup a prodej?
Západočeský závod Doosan Škoda Power si v rámci výstavby pátého bloku Dukovan může říct o největší díl z českých subdodávek. Pokud by hlavnímu dodavateli postavil celou strojovnu, utržil by na tom vyšší stovky milionů eur, pokud pouze turbínu, tak nižší. Turbínový ostrov je klíčová část elektrárny a českému průmyslu by mohla zajistit, že dvě třetiny hodnoty zakázky zůstanou v Česku. „Vzhledem k tomu, že samotný reaktor se z České republiky celý dodat nedá, dává smysl, aby byla česká další významná část. A ...
Sedmiprocentní sazba je pro inflací zkoušené Česko dostatečná. Země se s ní bude i skrze drahé hypotéky zřejmě ale prát déle, než lidé, a dokonce i analytici České národní banky předpokládali. Důvodem je hrozba, že boj se zdivočelými cenami ustrne na půl cesty. „Je pro mě logické držet současné sazby delší dobu, než nám doporučuje model. Abychom si byli jisti, že ekonomiku zchladíme a přesuneme zpět do nízkoinflačního módu. Pro mě osobně to bude pokles jádrové inflace, tedy růst cen neobsahující energie, ...
Tuzemské zásobníky se blíží naplněnosti 60 procent, a pokud současná trajektorie vtláčení plynu vydrží, bude mít Česko dost plynu i na zimu. Za poslední měsíc se podařilo zvýšit naplněnost zásobníků o 11 procentních bodů. Veškeré evropské zásobníky jsou v průměru naplněné dokonce takřka ze dvou třetin, což vede k dalšímu poklesu ceny suroviny. Spadla na úroveň z podzimu 2021.
Český autoland se přizpůsobuje nevyhnutelné proměně průmyslu, jemuž bude velmi brzy dominovat elektromobilita. Musí. Jako větší překážka než samotný přechod na produkci bateriových aut se však jeví ekonomické prostředí, v němž má k fundamentálním změnám dojít. Automobilky a dodavatele trápí hlavně vysoká inflace a hrozba zavedení přísné varianty emisní normy Euro 7.