cena vajec v zahraničí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cena vajec v zahraničí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vysoká inflace v roce 2023 postupně klesá. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, nicméně i zde se čísla snižují. V srpnu meziroční inflace činí 8,5 procent. Údaj přinesl Česká statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíční inflace naopak vzrostla o 0,2 procenta. Eurostat zveřejnil odhad, podle kterého inflace v eurozóně za srpen činí 5,3 procent, stejně jako v červenci. Jak vypadá aktuální situace v ostatních státech EU, v USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Ceny potravin v Česku rostly během posledních měsíců rychleji než inflace, některé konkrétní druhy potravin zdražily o desítky procent. Dokážete si ještě vzpomenout, kolik stály potraviny v březnu 2020? Podívejte se na interaktivní infografiku deníku E15 a tipněte si, jak rostly ceny chleba, vajec, hovězího masa, mléka nebo piva.
Premiér Viktor Orbán se od počátku snaží chránit Maďary před dopady energetické krize, a sebe tak před nespokojeností obyvatelstva. Jeho recept, zdá se, příliš nefunguje: Maďarsko se svými 20,7 procenta vykázalo v září podle Eurostatu čtvrtou nejvyšší meziroční míru inflace v Evropské unii. Vláda zareagovala širším zastropováním cen potravin, čímž vyvolala obavy z jejich nedostatku. Navíc čelí kritice, že se chce pod záminkou boje s inflací zbavit nadnárodních řetězců.
Pomalu ale jistě se blíží konec klecových chovů slepic v Česku. Do roku 2027 budou muset farmáři zrušit jejich provoz. Obávají se, že do pěti let nedokážou klece na haly přestavět kvůli abnormálnímu zdražování energií a materiálů. „Výrazně se zdražil materiál, na který ještě ke všemu čekáme i několik měsíců. Pokud stát rychle finančně nepomůže, soběstačnost Česka v oblasti vajec klesne až o polovinu,“ obává se místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Ceny rýže v Thajsku jsou na sedmiletém maximu. Na globálních trzích zdražuje pšenice, v Evropě se očekává růst cen ovoce a zeleniny a Američany překvapily vysoké ceny vajec. Potraviny zdražují po celém světě. Příčiny jsou přitom vždy stejné – pandemie koronaviru stojí za nedostatkem pracovníků, kteří by obdělávali pole a sklízeli úrodu. Zdražování se nevyhne ani Česku.
Letos před Velikonocemi jsou průměrné ceny vajec nejvyšší od roku 2012. Jedno vejce nás nyní přijde v průměru na 2,84. Průměrný Čech tak vydělává na plato vajec 29 minut, o 6 minut více než v loňském roce. Vaječný index ukázal, že tato doba je ale 3,8krát kratší, než v roce 1989. Vyplývá to z analýzy, kterou vytvořila společnost Česká distribuční na základě nabídky vajec v letácích obchodních řetězců před Velikonocemi.
České zemědělství loni vydělalo meziročně o 80 milionů korun méně, celkem 16,2 miliardy korun. Zisk je také o půl miliardy nižší, než předpokládal předběžný údaj zveřejněný začátkem března. Po zpřesnění je přesto loňský výsledek třetím nejlepším od roku 1998. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Tuzemští chovatelé vepřů a výrobci bijí na poplach. Podle informací Ústavu zemědělských ekonomických informací (ÚZEI) klesla soběstačnost České republiky ve výrobě a spotřebě vepřového masa klesla v loňském roce poprvé pod 50 procent. Důvodem jsou nízké výkupní ceny vepřového masa od odběratelů a nárůst cen krmných směsí a zároveň levný dovoz ze zahraničí.
Stock Plzeň vzdal plány na pořízení vlastní drůbežárny, ať už v podobě kapitálového vstupu do některého z již funkčních podniků nebo výstavby drůbežárny zcela nové. S takovou myšlenkou přišla likérka na jaře v době nedostatku vajec na tuzemském trhu, který způsobil i jejich vysokou cenu. To mělo podle tehdejšího vyjádření firmy negativní vliv na výrobu jejího oblíbeného vaječného koňaku.