cena zemědělské půdy na slovensku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cena zemědělské půdy na slovensku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V naříkání na vlastní osud patří Češi jistě mezi přeborníky. A teď, na sklonku inflační vlny, je naříkání nad cenami tu i onde oblíbenou zábavou v hostincích, na lavičkách u pískovišť i v médiích shánějících kliky a prokliky. A tak naříkáme, že v Polsku je vepřová kotleta o půlku levnější než v Poděbradech, a za chvilku na to, že řízek z té kotlety v restauraci v Dubrovníku stojí dvakrát více než v Praze. Jenže ono je zcela přirozené, že v různých zemích je různě draho. Jak v případě jednotlivých položek ...
Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se hodlá zasadit o to, aby v Česku nedocházelo k likvidaci některých tradičních sektorů, jako je například zelinářství nebo ovocnářství. Také je proti tomu, aby z Vysočiny zmizelo pěstování brambor. „Místním farmářům určitě budeme pomáhat. Nemám ale ambici, abychom byli téměř ve všem soběstační. Nežijeme v zadrátované zemi, jsme součástí otevřeného trhu Evropské unie,“ říká. Koho přesně se dotkne snížení dotací v zemědělství o více než deset miliard korun, ...
Zákazníky v českých obchodech již delší dobu trápí vysoké ceny potravin. Nejčastěji z toho obviňují prodejce. Vina za vysoké ceny potravin ale podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly není jen na straně obchodníků, ale i mezi farmáři a potravináři se najdou ti, kteří cenu šroubují co nejvíce nahoru. „Nejvíce to ale vidíme u obchodníků, kteří jsou na vrcholu pyramidy a diktují podmínky na trhu," říká ministr.
S prezidentem Agrární komory České republiky Janem Doležalem jsme v detailním rozhovoru probrali příčiny vysokých cen potravin. Jak se to má s naší soběstačností, jsou na tom lépe velcí, anebo spíše malí zemědělci? A jak český trh s potravinami ovlivňuje zemědělská politika Evropské unie, všelijaké dotační politiky, válka na Ukrajině nebo vysoké ceny energií?
Holding Agrofert je největším zemědělcem v České republice. Hospodaří na 120 tisících hektarů vlastní i pronajaté půdy. Letos v létě otevřel dvě velké farmy, které jsou na bázi hi-tech technologií a robotiky. A v září koupil také předního pěstitele chmelu, skupinu Top Hop, díky čemuž se stal českou jedničkou v oboru. Na živočišné produkci vydělává navzdory letošnímu nárůstu nákladů. „Realizační cena mléka vystoupala úměrně k růstu cen vstupů," říká šéf zemědělské divize Agrofertu Milan Škvor.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
ČEZ hodlá v příštích letech výrazně zezelenat, aby vylepšil svůj obraz mezi investory. Své uhelné elektrárny a teplárny chce z většiny odstavit, nebo je předělat tak, aby spalovaly jiné palivo. Mezitím chce mohutně investovat do obnovitelných zdrojů. „Do roku 2030 nás plánovaná výstavba fotovoltaiky o šesti gigawattech výkonu vyjde na devadesát miliard,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Jak rozumět nedávno vydané zprávě o střetu zájmů v České republice? Jak to souvisí v boji se suchem? Vládnou v Česku oligarchické struktury? Odpovídá europoslanec a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP).
Tuzemský investiční kapitál zaměřený na nákupy orné půdy a pastvin se čím dál častěji uplatňuje na Slovensku. Čeští investoři u východních sousedů nekupují jen zemědělské pozemky, ale také kapitálově vstupují do celých farem.
Stavby nových továren a skladů nejsou v současné době příliš populární, málokterá obec si přeje za humny nové haly. Doprovází to chór hlasů, že montovny již v moderní ekonomice nejsou třeba. “To je však velký omyl. Zaměstnávají nezaměstnatelné. Když procházíte jednotlivými provozy, je vám jasné, že určití lidé by jinde pracovat nemohli,” říká Jakub Holec, zakladatel poradenské společnosti 108 Agency, která se zaměřuje na byznys s průmyslovými nemovitostmi.