cena zemědělské půdy v německu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cena zemědělské půdy v německu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Česku podle nového ministra životního prostředí Petra Hladíka probíhá renesance fotovoltaiky. Nově by chtěl umožnit zemědělcům, aby mohli solární panely umisťovat i na vinice nebo chmelnice. „Nejde jenom o fotovoltaiku, máme velký potenciál třeba v bioplynu, skladování energie, přečerpávacích elektrárnách na vodních nádržích i ve větrné energetice,“ domnívá se ministr.
S prezidentem Agrární komory České republiky Janem Doležalem jsme v detailním rozhovoru probrali příčiny vysokých cen potravin. Jak se to má s naší soběstačností, jsou na tom lépe velcí, anebo spíše malí zemědělci? A jak český trh s potravinami ovlivňuje zemědělská politika Evropské unie, všelijaké dotační politiky, válka na Ukrajině nebo vysoké ceny energií?
Němečtí spotřebitelé šetří. Ubírají zboží z košíku a některé „dražší věci“ si zkrátka odpustí. V potravinách to jsou i biopotraviny, které byly v Německu v posledních letech stále populárnější. Statistiky ale ukazují, že Němci šetří obecně víceméně na všech potravinách, nejen na těch se značkou bio či organic.
Většina ekologických zemědělců se v začátcích věnovala extenzivní pastvě. „Je problém, že ekologické zemědělství je tak stále vnímáno jako extenzivní. Naše farma a ostatní, které se zabývají polní produkcí, mají zájem dělat ekologické, produkční, ekonomické zemědělství,“ říká majitel firmy Probio Martin Hutař.
Polostátní skupina ČEZ si loni předsevzala, že do roku 2030 vybuduje obnovitelné zdroje o výkonu až šest gigawattů, tedy trojnásobek temelínské elektrárny. V první výzvě Modernizačního fondu si už zajistila investiční dotaci pro sedmnáct solárních parků, ve druhé, pravděpodobně květnové, chce toto číslo překonat. ČEZ navíc poprvé připustil, že by si k vytyčenému „zelenému“ cíli rád pomohl i výstavbou větrníků. „Nebude to hned – do dvou a nejspíš ani do pěti let. Ale něco postavíme, v souhrnu zřejmě v ...
Neustálé ostřelování brání ukrajinským zemědělcům vyjet na pole, k zásobám osiva se často ani nedostanou a akutně chybí palivo do zemědělských strojů. Vývoz komplikují obsazené přístavy. Evropa se připravuje na to, že její důležitý zdroj obilí přijde nejméně o polovinu sklizně. Evropská komise zavádí sadu opatření včetně finančního balíčku, které mají podpořit potravinovou soběstačnost kontinentu. Stranou má jít dočasně i snaha o udržitelnější zemědělství, zejména povinné ponechávání půdy ladem.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Neuplynul ani měsíc od chvíle, kdy polostátní energetický gigant ČEZ představil první plovoucí elektrárnu v Česku. Tehdy šlo jen o pilotní projekt, který kvůli své menší velikosti příliš pozornosti nevzbudil. Nyní se ale zdá, že to ČEZ s novými typy elektráren myslí vážně. Dokládá to projekt největší solární plovoucí elektrárny v Izraeli, který právě staví její německá dceřiná společnost Belectric.
Nejen omezování skleníkových plynů, ale především podpora biodiverzity je cílem unijní Zelené dohody a dalších programů pro oblast zemědělství a potravinářství. Evropská komise záměr prezentuje jako návrat ke kořenům, ten ovšem nemusí vyhovovat každému.
Více než stovka mrtvých, přes tisíc pohřešovaných a škody v řádu miliard eur. Taková je dosavadní bilance masivních záplav, se kterými od středy bojuje západní část Německa. Povodně v těchto dnech postihly také Francii, Švýcarsko a státy Beneluxu. Katastrofa zatím nemá nijak výrazný dopad na česko-německé obchodní vztahy, situace je však v tuto chvíli velmi nepřehledná a rozsah škod se zřejmě teprve ukáže v příštích dnech, shodují se zástupci byznysu, které oslovil deník E15.