cenová mapa místně obvyklého nájemného - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cenová mapa místně obvyklého nájemného, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
K vládním prioritám v bytové politice pro následující volební období patří úprava nového stavebního zákona, s nímž souvisí zdigitalizování stavebního řízení i územního plánování. To by mělo přispět hlavně k rychlejšímu a transparentnějšímu povolování staveb, které v Česku patří podle dat Světové banky k nejsložitějším na světě. Ministerstvo pro místní rozvoj již vyhlásilo veřejnou zakázku na dodavatele informačních systémů a právě hodnotí podané nabídky.
Krizi bydlení, v současnosti umocněnou rostoucími cenami energií, chce pravděpodobná nová vláda pod vedením Petra Fialy (ODS) řešit revidovaným stavebním zákonem, vlastní výstavbou i zvýhodněním hypoték. V koaliční smlouvě vychází budoucí kabinet zejména z předvolebního programu trojkoalice Spolu, a to i přesto, že má rezort místního rozvoje zřejmě připadnout šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi.
Podoba dávek na bydlení a pravidla jejich vyplácení by se mohly změnit. Jednu ze dvou dávek by mohli získat lidé v bytech, druhou obyvatelé ubytoven. Víc by se měl nově testovat příjem žadatelů a jejich majetek, podporu by mohli nově dostávat jen nemajetní. Částka od státu by se měla stanovit podle obvyklého nájemného. Plánuje to ministerstvo práce. Uvedlo to v podkladech k revizi dávek. O ní by měli v pondělí jednat zástupci koaličních stran.
Jednání ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) s jejími vládními kolegy o možných úsporách v provozu a investicích zřejmě nevygeneruje očekávaných padesát miliard korun. Například premiérem Andrejem Babišem požadované škrty v sociálních dávkách chce ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) omezit jen na příplatky a doplatky na bydlení.
Pražský magistrát zvažuje, že by lidem a rodinám v sociální tísni doplácel část nájemného, která jim schází. Město by to mohlo vyjít levněji než stěhování nájemníků do městských bytů, zabránilo by to potenciálnímu bezdomovectví. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Jak a zda by v Praze princip fungoval a kdo by měl na peníze nárok, zatím není jasné. Magistrát kromě toho chystá evidenci všech svých bytů, která je nyní neúplná. Město spravuje asi 8000 bytů, další mají ve správě ...
Výše tržního nájemného na českém rezidenčním trhu má sestupný trend. Tvrdí to alespoň Bankovní institut vysoká škola (BIVŠ), podle něhož bude pokračovat i po dokončení deregulace na konci letošního roku.
Bytový trh se dotýká každého z nás, všechny zajímá a jeho fungování ovlivňuje řadu dějů v zemi. Většina lidí je s úrovní svého bydlení „spíše spokojena“, což však neznamená, že funguje dobře. Naše bydlení není vyspělé a bytový trh má stále spoustu neduhů. Bohužel je politickým tématem a chování politiků i mnoha úředníků je příčinou některých jeho deformací.
Tuzemský realitní trh obestírá statistické temno. Nedostatek objektivních údajů o realizovaných obchodech deformuje i tvorbu cen nemovitostí. „Jde o to, aby existovaly relevantní statistiky, s nimiž mohou pracovat odborníci. Je až neuvěřitelné, jak v některých zemích dokážou vypočítat různé modelové situace a predikovat vývoj cen,“ říká generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka.
V poslední době je jedním z hlavních témat diskutovaných mezi realitními odborníky tzv. místně obvyklé nájemné, zejména u bytových prostor. Vzhledem ke končící regulaci nájemného na celém území České republiky včetně Prahy a dalších statutárních měst lze očekávat řadu problémů včetně soudních sporů ve věci výše nájemného.
Prezident Václav Klaus podepsal novelu občanského zákoníku, která upravuje postup po skončení regulace nájemného. Při sporu nájemníka a majitele činži určí soud. Klaus také podepsal novelu zákona o dráhách, která usnadní přístup českých strojvedoucích na zahraniční tratě.