centrální registr majetkových přiznání politiků - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu centrální registr majetkových přiznání politiků, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pokud byste chtěli znát aktuální majetkové poměry nových ministrů Fialovy vlády, komu ministři dluží a jaké vedlejší příjmy mají, třeba proto abyste si ověřili, zda nejsou při rozhodování ve střetu zájmů, máte smůlu. Dnes již bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová nařídila uzavření takzvaného Centrálního registru oznámení, kde se informace o majetku veřejných funkcionářů shromažďují. A současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek na tom nic měnit nehodlá.
Veřejnost zřejmě bude mít mít od příštího roku ztížený přístup k tomu, jaké nemovitosti, auta, podíly ve firmách, akcie či úvěry vlastní politici. Poslanci ze šesti klubů navrhli v novele zákona o střetu zájmů, aby měli lidé přístup k majetkovým přiznáním politiků až po podání žádosti, tedy aby se k informacím nedostal každý na internetu. A nejen to, omezit se má také nakládání s údaji v přiznáních.
Téměř třetina veřejných funkcionářů nepodala loni na podzim mimořádné majetkové přiznání v centrálním online registru. Vyplývá to z dnešní zprávy Českého rozhlasu na základě údajů ministerstva spravedlnosti. V registru je zhruba 38 tisíc politiků, úředníků, státních zástupců či soudců a mimořádné majetkové přiznání jich nepodalo 11 tisíc. Registr je veřejně přístupný.
Vláda se podle očekávání při projednávání ve Sněmovně postaví proti zúžení okruhu politiků, kteří musejí zveřejňovat majetková přiznání v centrálním registru. Podle tiskového odboru vydala nesouhlasné stanovisko k poslanecké novele, podle níž by se povinnost nevztahovala na komunální politiky, kteří za práci pro obec nepobírají mzdu. Týkala by se tak pouze starostů, místostarostů a radních, kteří jsou pro výkon funkce takzvaně dlouhodobě uvolnění.
Podávat průběžná majetková přiznání jen za uplynulý kalendářní rok už nebude stačit. Celkem se nová povinnost dotkne 35 tisíc osob.
Majetková přiznání politiků a dalších veřejných ... začne plnit nový centrální registr oznámení o střetu...
Sněmovna přehlasovala prezidentské veto zákona o střetu zájmu. Pro hlasovalo 129 poslanců, nutných bylo nejméně 101 hlasů. 49 poslanců bylo proti, zejména z hnutí ANO a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Členové Úsvitu se hlasování zdrželi. Zákonodárců hlasovalo pro zákon více než při minulém hlasování, kdy jich bylo jen 125.
Kumulace politického, ekonomického a mediálního vlivu bude od příštího volebního období omezená. Poslanecká sněmovna souhlasila v závěrečném kole s novelou zákona o střetu zájmů, které hnutí ANO označuje jako lex Babiš. S normou bude muset ještě souhlasit Senát a prezident. Uskupení Andreje Babiše ji možná napadne u Ústavního soudu. „Ještě se poradím s právníky,“ řekl ministr financí a majitel Agrofertu. Prezident Miloš Zeman chce své stanovisko sdělit až po projednání novely v Senátu.
Spolu s rostoucím napětím mezi ČSSD a ANO, ať už kvůli policejní reorganizaci či výroku Andreje Babiše o koncentračním táboře v Letech, si babišovci začínají často rozumět s opoziční ODS. Ta stále lavíruje nad snahou socialistů, lidovců a TOP 09 omezit podnikání majitele Agrofertu. Předseda občanských demokratů Petr Fiala však možné sbližování s ANO rezolutně odmítl.
Zástupci vládního hnutí ANO 2011 se podle jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka možná obrátí na Ústavní soud, pokud by Parlament v rámci novely o střetu zájmů přijal návrhy omezující podnikání členů vlády. Podle něho by šlo o omezení ústavního práva vlastnit majetek.