ceny bytů klesají - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny bytů klesají, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Když se Češi v minulém roce otřepali z jarní koronavirové uzávěry, pustili se znovu do čilého obchodování s byty. Majitele změnily byty za téměř 150 miliard korun, meziročně o sedm miliard více. Zatímco novostavby šly na dračku, počty prodaných bytů z druhé ruky klesly. Vyplývá to z analýzy transakcí v katastru nemovitostí, kterou z dat získaných na základě smlouvy s katastrálním úřadem vypracoval realitní start-up Reas.
Žijeme v úplně nové realitě: jsou velmi nízké úrokové sazby, roste inflace a akcie jsou příliš drahé, shodli se investoři a ekonomové na konferenci Investiční výhledy 2021. Má smysl kupovat nemovitosti, akcie, nebo zlato a dluhopisy?
Dlouhodobé nájemné bez energií v Praze u nejžádanější dispozice 2+KK ve čtvrtém čtvrtletí meziročně kleslo o 11,8 procenta na 15 tisíc korun měsíčně. Proti třetímu čtvrtletí se snížilo o 3,2 procenta. Z ostatních pěti největších měst Česka kleslo také v Ostravě (o 11,8 procenta) a v Brně (o 2,2 procenta). V Plzni, Liberci a Olomouci stagnovalo. Vyplývá to z údajů společnosti UlovDomov.cz.
Sezonu jako letos hotelový byznys ještě nezažil. S největší pravděpodobností ale už nezažije ani sezony jako v minulých letech. A to se neobejde bez následků. „Síly na trhu se přeskupí, na expanzi je teď správná doba,“ říká k budoucnosti branže hoteliér Lukáš Pytloun, majitel českého řetězce Pytloun Hotels s třinácti hotely v portfoliu.
Skupina DRFG byznysmena Davida Rusňáka vidí řadu příležitostí v nemovitostech a telekomunikacích. Chystá miliardové projekty v Polsku a na Slovensku s Panattoni a také v byznysu kolem 5G sítí. „Chceme dál navyšovat tržní pozici. Snižování dluhu teď není aktuální,“ říká zakladatel a spolumajitel skupiny David Rusňák.
Hlavní město je aktuálně v České republice lídrem ve snižování činží v nájemních bytech. Ve třetím čtvrtletí pražské nájmy meziročně zlevnily o téměř šest procent, vyplývá z dat poradenské společnosti Deloitte a portálu Cenovamapa.org. Žádné krajské město takto silný pokles nájmů nemělo. Naopak například v Brně či v Ostravě činže dál rostou.
Nejčerstvější statistiky České národní banky za září uvádějí průměrnou hypoteční sazbu 2,05 procenta, u refinancovaných úvěrů dokonce 1,95 procenta. Objemy prodejů hypotečních úvěrů letos v říjnu pak byly s 25,2 miliardy korun rekordní.
Koronavirus způsobil obrovské ztráty profesím spojeným s cestovním ruchem, gastronomií a dalšími službami, které jsou s krátkou letní přestávkou uzavřené. Naopak karanténa spojená s pandemií zvýšila tržby řemeslníkům, protože mnozí lidé se v době vynuceného volna a home office začali věnovat opravám svých bytů, chalup a chat.
Vláda a centrální banka opět vyvolaly „iracionální běsnění“. Kvůli přílivu peněz do ekonomiky vyvolaného koronavirem se řada lidí začala obávat znehodnocení koruny a vrhla se na investice do bytů.
Hypoteční bankéři se v říjnu prakticky nezastavili. Banky v desátém měsíci poskytly hypotéky za více než 25 miliard korun. Vyplývá to z nových údajů Fincentrum Hypoindexu. Dosavadní letošní výkon půjček na bydlení je již jen kousek od pokoření hranice 200 miliard korun.