ceny bytů klesají - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny bytů klesají, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Boj o „osm procent“ základní úrokové sazby – tak v posledních měsících vypadá odborná i laická debata o nastavení měnové politiky ČNB. Zatímco někteří ekonomové, měnová sekce ČNB či Mezinárodní měnový fond doporučují zvýšení sazeb, ČNB drží sedmiprocentní linii. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v rozhovoru pro INFO.CZ argumentuje, že zvýšení by s ohledem na krocení inflace nepřineslo výraznější pozitivní efekt, navíc silný kurz koruny za národní banku „odpracoval nejméně trojí zvýšení sazeb“. „Tím, že ...
Ceny energií nepřestávají klesat. Elektřina i plyn zlevňují hluboko pod vládní strop. Energetické společnosti využívají situace a nabízejí nové tarify. Některé jsou zatížené fixací na více let, před takovými smlouvami ale odborníci varují. Cena energií se totiž bude s příchodem jara dále snižovat a podepsat současnou nabídku by se nemuselo dlouhodobě vyplatit.
Díky růstu úrokových sazeb se zejména v posledním roce těšily velkému zájmu českých střadatelů spořicí účty, termínované vklady či fondy, jejichž výnos je navázaný na základní úrokovou sazbu České národní banky. Dvoutýdenní repo sazba ČNB vzrostla v období od června 2021 do loňského června z 0,25 procenta na stávajících sedm procent. Tak vysoko však už za další rok nemusí být. Zejména pokud se potvrdí předpoklady, že inflace bude klesat.
Mezinárodně působící správce aktiv NN Investment Partners dokončí na začátku března své sloučení s americkým bankovním kolosem Goldman Sachs. Jeho tuzemské zastoupení povede zkušený bankéř Lubomír Vystavěl. „Dojde k přejmenování našich produktů a postupnému rozšiřování produktové nabídky. Čeští investoři budou mít pak jednodušší přístup k produktům a službám Goldman Sachs a měli by benefitovat i ze širokého zázemí skupiny,“ říká.
Po letech blahobytu a zdánlivě nenasytitelné poptávky se i developeři v Praze ocitli v nelehké situaci. Trh s byty vlivem drahých hypoték zamrznul, zatímco náklady na výstavbu skokově vzrostly kvůli inflaci, drahým energiím i nákladnějšímu bankovnímu financování. Výsledek: největší hráči na trhu pozastavují projekty, či to alespoň zvažují. Stavět se jim dnes v některých případech nevyplácí. Jak to ovlivní trh s byty a kam zamíří ceny?
Spotřebitelské ceny v Česku v lednu stouply meziročně o 17,5 procenta, tempo růstu zrychlilo z prosincových 15,8 procenta. Český statistický úřad uvedl, že meziměsíčně byly ceny vyšší o šest procent. Podle ekonomů by však vývoj inflace mohl v druhé polovině roku otevřít prostor pro snižování úrokových sazeb ze strany bankovní rady České národní banky.
Loni se hypoteční trh meziročně propadl o 64 procent. Podle obchodního ředitele společnosti Partners Jana Brejla prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se boom hypoték, jaký trh zaznamenal například v roce 2021, brzy vrátil.
Chronické a obrovské schodky vládních financí významně roztáčejí českou inflaci. Lidé i byznys si už na počátku pandemie zvykli na to, že stát je vždy vytáhne z bryndy a bohatě je „odškodní“ za prožitá příkoří. A není tak třeba dělat si rezervy pro strýčka Příhodu, ani se extrémně krotit v útratách. Výsledkem jsou vyšší sazby centrální banky, tedy dražší hypotéky a úvěry obecně, než by byly za situace spořádaného rozpočtu. „Pokud vláda pojede tříprocentní strukturální deficity, bude těžké držet cenovou ...
Za třicet let vybudovali společnými silami jednu z největších rodinných firem v Česku. Nyní čelí hospodářskému útlumu, který na SIKO doléhá, a angažují se i v politice. „Veřejně se vymezit je pro mě důležité, byť tím můžeme přicházet o zákazníky,“ říká generální ředitel SIKO Tomáš Vala, jenž finančně podpořil Petra Pavla v prezidentských volbách a už čtvrt století také působí jako obecní zastupitel v Čimelicích, kde má obchodník s koupelnami a kuchyněmi „základnu“.
Roky rekordních hospodářských výsledků letos vystřídá vůbec první ztráta v 30leté historii prodejce koupelen a kuchyní Siko. Jedna z největších tuzemských rodinných firem očekává za letošní rok ztrátu padesát až sto milionů korun. V rozhovoru pro deník E15 to uvedl generální ředitel firmy Tomáš Vala s tím, že na rodinné impérium z Čimelic dopadá plošný růst nákladů a zpomalující výstavba v Česku.