ceny bytů rostou - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny bytů rostou, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil na 8,4 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 7,8 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst pátý nejvyšší, na konci června byl šestý. V porovnání s druhým čtvrtletím se ceny zvýšily o 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,2 procenta.
Pandemie koronaviru způsobila pokles ekonomického výkonu v Německu skoro ve všech odvětvích. Jednou z mála výjimek je stavebnictví. Čísla německého statistického úřadu za prvních jedenáct měsíců loňského roku potvrzují meziroční růst ve stavebnictví o 3,9 procenta. Odborníci to považují za paradoxní, ale i nadějné, protože růst ve stavebnictví je považován za potvrzení růstových tendencí.
Sezonu jako letos hotelový byznys ještě nezažil. S největší pravděpodobností ale už nezažije ani sezony jako v minulých letech. A to se neobejde bez následků. „Síly na trhu se přeskupí, na expanzi je teď správná doba,“ říká k budoucnosti branže hoteliér Lukáš Pytloun, majitel českého řetězce Pytloun Hotels s třinácti hotely v portfoliu.
Pokud na realitním trhu letos skutečně něco žilo, kvasilo a přeskupovalo se, bylo to nájemní bydlení. Fenomén krátkodobého ubytování závislý na turistech se sice v pandemii scvrkl na zlomek původní velikosti, díky tomu se však na běžný nájemní trh dostaly tisíce nových bytů. Stejně tak se nájemního bydlení díky zvýšené poptávce přestali bát i velcí developeři a investoři.
Hlavní město je aktuálně v České republice lídrem ve snižování činží v nájemních bytech. Ve třetím čtvrtletí pražské nájmy meziročně zlevnily o téměř šest procent, vyplývá z dat poradenské společnosti Deloitte a portálu Cenovamapa.org. Žádné krajské město takto silný pokles nájmů nemělo. Naopak například v Brně či v Ostravě činže dál rostou.
Praha má po ministerstvu práce a sociálních věcí a rezortu školství třetí největší rozpočet v republice. Propady v příjmech, ať už vinou klesající ekonomiky či daňových změn, tak v hlavním městě představují mnoho miliard korun. Město proto zvažuje pětimiliardový úvěr. „Praha si historicky půjčila na obnovu města po povodních v roce 2002. Dá se říci, že postupujeme na základě této praxe,“ říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který je pražským „ministrem financí”.
Zatímco koronavirus trápí českou ekonomiku, hypoteční trh letí nečekaně vzhůru. „Letos jsme poskytli daleko více úvěrů než loni a výrazně tak roste i náš podíl na trhu,“ říká Pavel Jirák, předseda představenstva a generální ředitel stavební spořitelny Modrá pyramida, který je i předsedou Asociace českých stavebních spořitelen. Do budoucna pak ale očekává možná až stagnaci cen nemovitostí, minimálně, co se Prahy týče.
Vláda a centrální banka opět vyvolaly „iracionální běsnění“. Kvůli přílivu peněz do ekonomiky vyvolaného koronavirem se řada lidí začala obávat znehodnocení koruny a vrhla se na investice do bytů.
Pandemie koronaviru mění u řady lidí přístup k nemovitostem. Rostoucí počet Čechů se rozhoduje pro alternativní bydlení v podobě mobilních domů. Důvodem rozhodně není jen snaha vyhnout se nutnosti splácet hypotéky ve finančně nejistých časech. Kupci ale musejí počítat s tím, že podmínky pro „život na kolech“ jsou v Česku přísnější než například ve Spojených státech, kde je tento životní styl rozšířený.
Nejenom New York, Londýn, Sydney, ale i Praha. Nájmy v bytech uprostřed světových velkoměst kvůli pandemii prudce klesají. V některých metropolích až o desítky procent. Pro nájemníky podle odborníků dokonce nastal ideální čas na smlouvání nájemného. „Jen hlupák právě nejedná o snížení nájmu,“ řekl agentuře Bloomberg Tim Lawless z americké společnosti CoreLogic, která sbírá a analyzuje obchodní a spotřebitelská data.