ceny bytů v irsku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny bytů v irsku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po letech blahobytu a zdánlivě nenasytitelné poptávky se i developeři v Praze ocitli v nelehké situaci. Trh s byty vlivem drahých hypoték zamrznul, zatímco náklady na výstavbu skokově vzrostly kvůli inflaci, drahým energiím i nákladnějšímu bankovnímu financování. Výsledek: největší hráči na trhu pozastavují projekty, či to alespoň zvažují. Stavět se jim dnes v některých případech nevyplácí. Jak to ovlivní trh s byty a kam zamíří ceny?
V řadě světových zemí prudce klesá poptávka po nákupu nemovitostí. Například v Německu se trh s rezidenčními realitami loni meziročně propadl o 74 procent. Vyplývá to ze zprávy, kterou tento týden zveřejnila francouzská banka BNP Paribas. Příčinou tohoto vývoje jsou prý rostoucí úrokové sazby, oslabující ekonomika a rekordně vysoká inflace.
Ceny bytů v irském Dublinu překonaly dosavadní vrchol z roku 2007. Pro evropské zaměstnance Twitteru, kterým nedávno Elon Musk nařídil návrat do kanceláří, je to důvodem k hlasitému skřípání zuby. Chronicky nedostatečná nabídka na bytovém trhu v Dublinu ale začíná být problémem i pro další technologické obry, kteří si irskou metropoli oblíbili jako svou evropskou základnu.
Zavedení mimořádných daní pro bankovní sektor či energetické firmy může do budoucna poškodit český kapitálový trh i v očích zahraničních investorů, varuje předseda představenstva investiční společnosti Conseq Richard Siuda. „Nejhorší je nejistota, co, kdy a jak bude vypadat,“ říká k politickým debatám o tomto tématu v rozhovoru pro deník E15. V rozhovoru také prozradil, do jakých fondů letos klienti Consequ posílají nejvíce peněz.
Řešení bytové krize, která se navzdory slibům stran za poslední čtyři roky ještě více prohloubila, nespočívá na bedrech developerů, míní pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Máme rekordní množství povolených bytů, ale jejich ceny stoupají. Je to proto, že nejsme nijak schopni ovlivnit poptávkovou stranu. Musíme masivně stavět městské nájemní bydlení,“ říká.
Celková částka investic mířících do rekonstrukcí rezidenčního bydlení letos v Česku dosáhne 3,26 miliardy eur, v přepočtu zhruba 81,5 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst skoro o 20 procent, vyplývá z dat evropské stavební asociace Euroconstruct, sdružující 19 zemí. Zájem lidí o zvelebování svých bytů a domů potvrzují výrobci materiálů i stoupající úvěry u stavebních spořitelen.
Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent, oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly pomaleji.
Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání 22 evropských zemí druhá nejhorší za Srbskem. Nový byt v Česku vyjde na 12,2 průměrného hrubého ročního platu, o rok dříve to bylo 11,4 platu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte z poloviny roku. Dosáhnout na vlastní bydlení je nejtěžší v Praze. V metropoli přibývá lidí, pro které je koupě nemovitosti nad jejich finanční možnosti. Právě proto se realitní trh plánuje do budoucna více soustředit na nájemní bydlení. Kam až se v tomto ...
V Česku v posledních letech přetrvává chronický nedostatek bytů a domů k bydlení. Jen v Praze schází na dvacet tisíc bytů a ty nové podle studie poradenské firmy Deloitte zdražily od poloviny roku 2015 o sto procent. Hlavním důvodem je nedostatečná výstavba. Developeři dodávají na trh kolem pěti tisíc nových bytů ročně, což však nestačí. V důsledku nedostatku bytů rostou i nájmy.
Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V některých světových velkoměstech se tak zaměřili na taktiku, kterou je zdanění prázdných bytů a domů bohatých. Ne všichni jsou však přesvědčeni, že to pomůže. Podle ekonomů jsou tyto poplatky jsou do značné míry politickým divadlem a politici musí začít řešit jiné faktory, jako nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, píše agentura Bloomberg.