ceny nafty v eu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny nafty v eu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty dovážejí ruskou ropu a ropné produkty, potvrzují data společností, jež monitorují dodávky. Ukazuje se tak, že země Perského zálivu aktivně spolupracují s Moskvou, která po ztrátě západních trhů hledá odbyt pro svou těžební produkci. Obchodníci se navíc domnívají, že by se ruská nafta mohla dostat k zákazníkům Rijádu, mezi něž patří evropské země. Zároveň se množí informace o záhadné flotile tankerů, kterou zřejmě sankcionovaná země využívá k obcházení postihů.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
O 500 tisíc barelů denně sníží od příštího měsíce Rusko svoji produkci ropy. To je zhruba pět procent jeho produkce, oznámil ruský vicepremiér Alexander Novak. Jde o odvetu za uvalení cenových stropů na ruskou ropu a ropné produkty Západem. Kreml snížením produkce vyhrožoval už dříve, a to od doby, kdy EU a země G7 začaly o cenových stropech diskutovat. Snížení těžby může způsobit otřesy na trhu s ropou.
V neděli vstupuje v platnost embargo Evropské unie na ruské ropné produkty, EU a skupina zemí G7 zároveň na tyto komodity zavádějí cenové stropy. Zákazníci na čerpacích stanicích by žádný okamžitý efekt embarga pocítit neměli, v delším časovém horizontu ale zdražování s největší pravděpodobností dorazí.
Za necelé dva týdny vstoupí v účinnost další významné protiruské sankce – unijní embargo na ruské ropné produkty, na které sedmadvacítka a země skupiny G7 zároveň zavedou cenové stropy. Starý kontinent se tak nyní snaží předzásobit především naftou. Trh s ní je napjatý už měsíce. K nervozitě přispívají i další plánové stávky ve francouzských rafineriích. Státní distributor paliv Čepro ujišťuje, že v Česku problém s pohonnými hmotami nenastane.
Ceny pohonných hmot se především v loňském roce staly často diskutovaným tématem. Jejich ceny rostly už během pandemie, se začátkem války na Ukrajině ovšem vystřelily strmě vzhůru. Vláda se od června rozhodla zakročit snížením spotřební daně, zpět pod hranici 40 korun za litr se ovšem benzin a nafta dostaly až na přelomu roku.
O tom, že ruský státní rozpočet je silně závislý na exportu ropy a plynu, ví každý, kdo v minulém roce alespoň jednou otevřel noviny. Před ruským útokem na Ukrajinu činily příjmy exportu ropy a plynu zhruba 45 procent ruského federálního rozpočtu a mocenské hry režimem kontrolovaných firem, podporované Putinovými přisluhovači, nasvědčovaly tomu, že to může být ještě více. Ale běh dějin se změnil.
Jeden z favoritů nadcházející prezidentské volby Andrej Babiš konečně začal ostrou kampaň. A své nejvážnější konkurenty Petra Pavla a Danuši Nerudovou rozhodně nešetří. „Oni nemají žádné politické zkušenosti a všechno, co deklarují v těch debatách, je nabiflované,“ říká šéf hnutí ANO, který by také rád snižoval úrokové sazby a zestátnil ČEZ.
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.
Dlouho očekávané částečné unijní embargo na ruskou ropu nabylo účinnosti. Současně s ním vstupuje v platnost cenový strop na surovinu z válčící země, jehož výši stanovily země G7 v součinnosti s Evropskou unií na šedesát dolarů za barel. Ceny ropy na počátku týdne míří vzhůru. Čeká se, jak na sankce zareaguje Moskva, která avizovala zákaz prodeje komodity zemím, které na limit přistoupí.