ceny obilí 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny obilí 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zákazníky v českých obchodech již delší dobu trápí vysoké ceny potravin. Nejčastěji z toho obviňují prodejce. Vina za vysoké ceny potravin ale podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly není jen na straně obchodníků, ale i mezi farmáři a potravináři se najdou ti, kteří cenu šroubují co nejvíce nahoru. „Nejvíce to ale vidíme u obchodníků, kteří jsou na vrcholu pyramidy a diktují podmínky na trhu," říká ministr.
Na akciových trzích zpomalil příliv nových peněz a řada firem se potýká s vysokými náklady. Přesto jsou společnosti, které od začátku roku posílily třeba i o třetinu, upozorňuje Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi Czech Republic. Pro českou ekonomiku bude podle něj klíčové, co se stane s cenami energií. Protože to zásadně ovlivní domácí poptávku.
Spojené státy se dostaly do prekérní situace. Na jedné straně vyzbrojují Ukrajinu a tlačí svět včetně Číny k protiruským sankcím. Na straně druhé se obávají, že válka a její důsledky na dlouho zvednou ceny potravin a vyvolají ve zranitelných zemích hladomor. Potichu proto povzbuzují zemědělské a přepravní společnosti, aby vzaly na milost hnojiva ruského původu, píše Bloomberg.
Ceny komodit na světových trzích vesměs výrazně rostou, potraviny letos zdražily o desítky procent, ropa o polovinu, elektřina o 95 procent a zemní plyn o 123 procent. Ceny drahých kovů se zvyšují pomaleji, zlato stagnuje, stříbro zlevnilo. Výrazně klesla cena dřeva. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytli analytici ke konci května.
Světové ceny pšenice vyskočily v reakci na víkendový zákaz vývozu této obiloviny z Indie, jež je jejím druhým největším producentem. Lidnatá země opatřením po vlně veder reaguje na zdražování na domácím trhu. Pěstování a dodávky pšenice však ohrožují i další faktory – kromě války na Ukrajině také drahá hnojiva, kvůli čemuž hrozí nižší úroda. Experti se tak obávají, že se svět příští rok bude potýkat s nedostatkem potravin. Situaci by mohla ještě zhoršit protekcionistická opatření po vzoru Indie.
Když v prvních květnových dnech zasáhla ruská raketa centrum ukrajinského města Dnipro, nešlo o dobývací strategii. Útok směřoval na železniční trať a most. Rusové na Ukrajině systematicky ničí infrastrukturu a také zásoby zemědělských komodit. Navíc blokují námořní přístavy. Začal proto masivní přesun komodit po železnici směrem na západ, který ovlivňuje i Česko.
Navzdory současnému růstu cen téměř veškerých produktů míří dolů ceny polských jablek, vepřového masa i luxusních řezaných květin, které ještě donedávna putovaly na ruský či ukrajinský trh. „Například jablka jsou velmi vzácnou komoditou, která je levnější než loni, a to o deset procent,“ uvádí předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Česká potravinová soběstačnost v průběhu posledních let výrazně klesá. K dalšímu výraznému propadu přispějí drahé energie, pohonné hmoty, hnojiva a další ekonomické důsledky vyvolané válkou na Ukrajině. Středně velcí farmáři navíc varují před navrhovanou změnou dotačních pravidel, která má přidat peníze drobným hospodářům, a ostatním naopak ubrat.
Neustálé ostřelování brání ukrajinským zemědělcům vyjet na pole, k zásobám osiva se často ani nedostanou a akutně chybí palivo do zemědělských strojů. Vývoz komplikují obsazené přístavy. Evropa se připravuje na to, že její důležitý zdroj obilí přijde nejméně o polovinu sklizně. Evropská komise zavádí sadu opatření včetně finančního balíčku, které mají podpořit potravinovou soběstačnost kontinentu. Stranou má jít dočasně i snaha o udržitelnější zemědělství, zejména povinné ponechávání půdy ladem.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sedí v horkém křesle. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu svolává mimořádnou poradní skupinu, která sleduje dodávky ropy. Obává se i o plyn, který Česko jako strategickou zásobu vůbec nemá. A ve hře je i budoucnost jeho samotného – SSHR vyplácí Agrofertu šedesát procent peněz z celkového balíku za udržování potravinových zásob, což v době „deagrofertizace“ státní správy vyhlášené novou vládou nevypadá jako dobrá vizitka. „Všichni se teď dívají, kdo ...