ceny potravin ve francii - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny potravin ve francii, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vypadá to, že se sociální napětí v Evropě přelilo z Británie přes Francii do Německa. Zatímco v Británii se už před týdny stávkovalo a demonstrovalo kvůli vyšším platům, které vláda odmítala, ve Francii se měsíce demonstruje a stávkuje proti zvyšování věku odchodu do důchodu na 64 let. V Německu se zase stávkuje kvůli mzdám. Inflace je stále na úrovni osmi procent, klesají reálné mzdy a zaměstnanci ve státních a veřejných službách chtějí přidat více, než jim jejich zaměstnavatelé nabízejí.
Vysoká inflace pokračuje i v roce 2023. V některých státech překonal desetiprocentní hranici, což s sebou přináší ekonomické problémy. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, ukazuje srovnávací infografika deníku E15. Inflace v Česku v únoru stoupla na 16,7 procent, informaci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jak vypadá situace v ostatních státech EU, USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Krátce po prezidentské debatě s Andrejem Babišem, která proběhla v Blesku, se uchazeč o Hrad Petr Pavel vypravil za voliči do Ostravy. Pro něj jde o jeden z nejdůležitějších výjezdů před druhým kolem prezidentských voleb. Jeho cestu sledují reportéři Nguyen Thuong Ly a Jan Novotný.
Nejničivější epidemie ptačí chřipky, jakou kdy kontinent zažil. Tak vyhodnotilo nápor nemoci, jež vypukla loni na podzim, Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Napočítalo kolem 2500 ohnisek hlášených ve 37 evropských zemích a miliony kusů utracené drůbeže a vajec.
Jeden z favoritů nadcházející prezidentské volby Andrej Babiš konečně začal ostrou kampaň. A své nejvážnější konkurenty Petra Pavla a Danuši Nerudovou rozhodně nešetří. „Oni nemají žádné politické zkušenosti a všechno, co deklarují v těch debatách, je nabiflované,“ říká šéf hnutí ANO, který by také rád snižoval úrokové sazby a zestátnil ČEZ.
Česko a další evropské státy se musejí vyrovnat s nedostatkem léčivých přípravků, chybějí zejména oční kapky, antibiotika a analgetika pro děti. Důvodů výpadků je vícero, od zvýšené spotřeby přes chybějící obalové materiály až po tlak na nízkou cenu. Podle státních úřadů a i podle největších lékárenských řetězců ovšem výpadky nejsou nic nového. Tentokrát se ovšem nedostatek přípravků týká skupin léků, které tímto problémem nebyly dlouhou dobu zasažené, jsou častější a trvají déle.
Nejradikálnější opatření Národní ekonomické rady vlády (NERV), která by zastavila nebo alespoň zmírnila prohlubující se zadlužování Česka, nemají jednoznačnou podporu klíčových ministrů. Zvýšení daně z příjmů, odložení platnosti výchovného pro seniorky nebo slučování malých obcí do větších celků spadly pod stůl. Kabinet se obává vysokých politických nákladů, které by musel zaplatit. Na některých návrzích by se ani neshodl.
Investiční skupina Hartenberg, ve které má majoritu svěřenský fond Andreje Babiše SynBiol, zažívá nejaktivnější rok od svého založení. „Jsme tak trochu na křižovatce. Na konci června jsme prodali minoritu ve FutureLife a od té doby hledáme, kam peníze z transakce umístit. V souhrnu jde asi o sto milionů eur. Letos jsme dokončili už deset akvizic, což je nejvíc v historii skupiny,“ říká zakladatel Hartenbergu Jozef Janov.
Míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 procenta a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Proti zářijové hodnotě se zvýšila o šest desetin procentního bodu. Oznámil to statistický úřad Eurostat. V Česku tempo meziročního růstu cen proti září zpomalilo o 2,3 procentního bodu, s hodnotou 15,5 procenta však míra inflace zůstává nad průměrem a je sedmá nejvyšší v unii.
Zatímco němečtí politici odleva doprava se o víkendu dohadovali, zda kancléř Olaf Scholz (SPD) udělal svou půldenní návštěvou v Číně ostudu, diplomatické faux pas nebo dobrý strategický krok, občané mají prozaičtější starosti. Podobně jako ti čeští se snaží připravit na tuhou zimu, která bude asi nejchladnější a nejúspornější od sjednocení Německa v roce 1990. Scholzovu snahu udržet obchod s Čínou na vysoké úrovni (200 miliard eur ročně) Němce zajímá jedině jako další díl ve skládačce ekonomické (ne)...