ceny uhlí pro domácnost - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny uhlí pro domácnost, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Trh energií je od poloviny ledna tohoto roku možná až nečekaně stabilní. Cena elektřiny u ročního kontraktu se od té doby drží v relativně úzkém pásmu a nepřekračuje hladinu 150 eur za megawatthodinu, u plynu se cena stejného množství energie drží pod 60 eury. Pro odběratele to je dobrá zpráva, ale jen částečně. Šéf Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis se domnívá, že pro tuto chvíli se prostor pro další výraznější zlevnění energií už vyčerpal.
Pandemie koronaviru, narušení dodavatelských řetězců a válka na Ukrajině přinesly v posledních letech výrazný světový růst cen energií, průmyslových surovin i zemědělských plodin. Letos se situace otočila a zlevňuje řada komodit od zemního plynu přes měď po rostlinné oleje, což spotřebitelům přináší částečnou úlevu. Zároveň rostou obavy z globální recese.
Západočeský závod Doosan Škoda Power si v rámci výstavby pátého bloku Dukovan může říct o největší díl z českých subdodávek. Pokud by hlavnímu dodavateli postavil celou strojovnu, utržil by na tom vyšší stovky milionů eur, pokud pouze turbínu, tak nižší. Turbínový ostrov je klíčová část elektrárny a českému průmyslu by mohla zajistit, že dvě třetiny hodnoty zakázky zůstanou v Česku. „Vzhledem k tomu, že samotný reaktor se z České republiky celý dodat nedá, dává smysl, aby byla česká další významná část. A ...
Vláda brzy projedná další novelu energetického zákona, tentokrát označovanou Lex OZE II. Novela má klíčový význam pro rozvoj komunitní energetiky a energetických společenství v Praze a dalších velkých městech. Kvůli nedostatečné legislativě mají dosud v solární energetice stále převahu nad bytovými domy ty rodinné, a proto se fotovoltaika nerozšiřuje dostatečně rychle.
Druhý největší tuzemský výrobce tepelné energie Veolia si loni stejně jako ostatní velcí energetičtí hráči výrazně přilepšil. Jeho konsolidovaný čistý zisk se zvýšil téměř pětinásobně na 373 milionů korun. Mateřské firmě skupiny, společnosti Veolia Energie ČR, však roste zadlužení, a proto akcionářům zřejmě nevyplatí dividendy.
Konec dotačního byznysu. Jo, zní to hezky. Moc hezký reklamní titulek. Vlastně z jinak katastrofální tiskové konference ke konsolidaci a důchodům je to asi to jediné, co si každý zapamatoval. Ušetříme ročně 54 miliard a ještě srovnáme podnikatelské prostředí. Zní to logicky, ovšem pouze do doby, dokud se nepodíváme na detail. A hlavně na čísla. Pak zjistíme, že je to celé opět úplně jinak. Tentokrát to ale už nejsou jen obvyklé triky, ale v naprosté většině jde o lež.
Elektřina je jednou z posledních energetických komodit, kterých Česko více vyrobí než spotřebuje. To se ovšem v dalších letech změní. Podle poslední prognózy ČEPS už od přespříštího roku vyrobí české elektrárny méně elektřiny, než kolik jí budeme potřebovat. Za dovoz si připlatíme a v delším horizontu míříme i k nucenému omezování odběrů ze sítě. Analýza vyšla na Info.cz.
Bývalý vysoce postavený manažer společnosti Škoda Auto Bohdan Wojnar se v polovině května utká o post prezidenta Svazu průmyslu a dopravy s expremiérem Mirkem Topolánkem i Janem Rafajem, šéfem největšího českého pronajímatele bytů Heimstaden. V čele nejvlivnějšího sdružení firem v Česku by Wojnar tlačil vládu k opatřením v energetice. „Pokud nedokážeme zareagovat včas, můžeme začít elektřinu ve velkém dovážet a za určitých předpokladů se můžeme stát importní zemí už od roku 2025,“ říká.
Dostatek energií, přijatelné ceny, posílení energetické bezpečnosti, proces dekarbonizace. To jsou podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) čtyři základní východiska nové Státní energetické koncepce, která má určit vývoj české energetiky do roku 2050. Vláda spolu s tezemi ve středu schválila také vytvoření pracovní skupiny, která by měla koncepci finálně dopracovat a předložit kabinetu do konce roku.
Hlavní zelený ideolog kontinentu a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans je mistr v prodeji ledu, který roztaje dřív, než si ho převezmete. Není to tak dávno, co pochválil naši vládu za to, jak zvládla předsednictví EU. Místo toho, aby kabinet premiéra Fialy pochopil, že to je, jejich slovy, hodně špatný signál, tak se tím naopak chlubili, kudy chodili. Smutným výsledkem tedy je, že naše klimatické přešlapy musí nyní napravovat ekologičtější Švédové a zelenější Němci. A podle všeho to bude pořádná...