ceny vepřového masa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny vepřového masa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Když byl podnikatel Adam Dostál teenager, stála před ním výzva ochutnat hmyz. Neudělal to. Ta situace mu ale dlouho zůstala v mysli, až ji přetavil v byznys. Dnes jeho Grig otevírá vlastní výrobní závod na hmyzí produkty v Brně a zařadil se do trojice největších hráčů ve svém oboru v Evropě. Letos se tak ve firmě vyhlížející 50milionový obrat zrodí české hmyzí burgery, párky nebo cvrččí boloňská omáčka.
Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta. Tempo inflace výrazně zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent. Analytici očekávali zpomalení jen o desetiny procentního bodu. Meziměsíčně ceny klesly o 1,4 procenta. Vývoj ovlivnilo zejména promítnutí úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).
O více než pětinu se za posledních 12 měsíců v Česku zvedly spotřebitelské ceny potravin, rostou tak ještě rychleji než inflace. A ačkoliv v posledních měsících růst cen potravin zpomaluje, nadcházející zima může spolu s vysokými cenami energií znamenat další zdražení některých položek běžného nákupního seznamu.
Chovatelům v souvislosti s krachem distributorů energie a válkou na Ukrajině vzrostla cena elektrické energie průměrně 3,5krát a cena zemního plynu podle regionu až desetinásobně. Smlouvy mají většinou uzavřené na rok a nyní jim končí. Navíc náklady na krmné směsi meziročně vzrostly o osmdesát procent. Tomu ovšem neodpovídá výkupní cena. Kilogram kuřecího stál dvacet let 21 korun, nyní je dražší o pouhých sedm korun. Chovatelé však požadují vyšší výkupní cenu.
Se zdražováním některých surovin musejí šéfové luxusnějších podniků přehodnocovat polední menu. „Hovězí maso zdražilo přibližně o dvacet procent, takže vaříme častěji i z vepřového. Do polední nabídky častěji implementujeme sladká či bezmasá jídla,“ vysvětluje šéf táborské zážitkové restaurace Goldie Jan Horký.
Čeští producenti vepřového a drůbežího masa zápasí s vysokými cenami energií, krmiva, ale i s nespravedlivými cenami ze strany supermarketů. Ačkoli ministerstvo zemědělství a Evropská unie farmáře podporují zvláštními zálohami i dotacemi, někteří producenti upozorňují, že i přesto musejí svou výrobu omezit, či dokonce na nejnákladnější chovatelské období zastavit.
V boji proti růstu cen potravin by mohly pomoci kompenzace vysokých cen energií zemědělcům a potravinářům v rámci tzv. krizového rámce EU, který to umožňuje. Novinářům to dnes řekla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Komora také vítá snahu o odložení některých částí legislativy Green Dealu například v používání hnojiv a pesticidů.
Obchodní řetězce generují podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) příliš vysoké marže, v průměru kolem 40 procent. „Všechno svádět na růst cen vstupů úplně nejde a nárůst koncových cen je někde opravdu extrémní. Chceme se zaměřit na marže u několika klíčových komodit - másla, kuřecího a vepřového masa a pečiva. Pokud zjistíme, že v těchto čtyřech segmentech došlo k nějakému nekalému výkyvu, tak přijmeme opatření,“ varuje obchody Nekula.
Navzdory současnému růstu cen téměř veškerých produktů míří dolů ceny polských jablek, vepřového masa i luxusních řezaných květin, které ještě donedávna putovaly na ruský či ukrajinský trh. „Například jablka jsou velmi vzácnou komoditou, která je levnější než loni, a to o deset procent,“ uvádí předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Česká potravinová soběstačnost v průběhu posledních let výrazně klesá. K dalšímu výraznému propadu přispějí drahé energie, pohonné hmoty, hnojiva a další ekonomické důsledky vyvolané válkou na Ukrajině. Středně velcí farmáři navíc varují před navrhovanou změnou dotačních pravidel, která má přidat peníze drobným hospodářům, a ostatním naopak ubrat.