ceny zemědělské půdy na slovensku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ceny zemědělské půdy na slovensku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Společnost Nexen Tire odevzdala ministerstvu životního prostředí dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) a chystá podklady pro územní rozhodnutí. Nexen plánuje postavit v průmyslové zóně triangle na Žatecku továrnu na výrobu pneumatik pro osobní a lehké nákladní vozy. Stavba by měla začít ještě letos na podzim. V první fázi společnost zaměstná asi tisíc lidí.
Vláda dnes schválila novelu zákona, která sníží platby za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu a zavádí výjimky z plateb odvodů pro dopravní či průmyslové stavby v průmyslových zónách. Stát chce novelou vyjít vstříc investorům a zároveň nasměrovat stavby na méně kvalitní zemědělskou půdu. Zákon nikdy neprošel větší změnou, pouze se upravoval v souvislosti s jinými normami. Ochrana kvality zemědělského půdního fondu by měla být podle ministerstva životního prostředí posílena.
Tržní cena zemědělské půdy v Česku roste. V loňském roce v průměru přesáhla 11 korun za metr čtvereční. Ve srovnání se starými členskými zeměmi EU je však pořád nízká. Většina zemědělců v Česku stále hospodaří na pronajaté půdě. Přestože přibývá půdy v rukou zemědělců, je podíl pronajaté půdy v ČR po Slovensku druhý nejvyšší v Evropě. Vyplývá to z loňské Zprávy o stavu zemědělství.
V posledních letech pomalu, ale jistě tržní cena zemědělské půdy podle zástupců oboru stoupá. Zvyšují se i nájmy u většiny typů půdy využitelné pro agrární činnost. Pokles se očekávat nedá – důvodem je zejména skutečnost, že cena zemědělské půdy v Česku je nižší než například na Slovensku nebo v Německu, a to včetně tamních nových spolkových zemí.
Pěstovat révu na Vysočině? To je šílenství! Tohle mu říkali. On ale už třicet let buduje skvělý vinohrad tam, kde by to jiní ani nezkusili. A díky tomu má jeho víno chuť jako žádné jiné.
Nejsevernější region České republiky se stává doménou výzkumu pokročilých technologií. Mimo jiné se tam proto budují zbrusu nová univerzitní centra za stovky milionů korun.
Přes problémy ve stavebnictví zájem o pozemky neutuchá. Kromě developerů, kteří je potřebují pro nové projekty, se do tohoto byznysu pouštějí také místní samosprávy. Chtějí je pro své budoucí rozvojové plány nakoupit již nyní, než se jich zmocní spekulanti.
Téměř denně se ve sdělovacích prostředcích setkáváme s různými případy vyvlastnění ve veřejném zájmu a jsme konfrontováni s různými, často zavádějícími názory jak na skutečnou tržní hodnotu vyvlastňovaného majetku, tak i na způsoby jejího stanovení a výši vyplácených náhrad.
Trh nákladní železniční dopravy v Evropě budou v následujících letech stále více ovládat velcí hráči. Budoucnost české firmy ČD Cargo je proto ve vybudování silné pozice ve středoevropském prostoru pomocí nákupu slovenských a polských partnerů. „Pokud by koupil slovenské cargo někdo jiný, ztížilo by nám to podnikání,“ říká předseda představenstva ČD Cargo Gustav Slamečka.
Vláda v těchto dnech schválila novelu devizového zákona, která umožňuje prodej zemědělské půdy cizincům. Uvedl to premiér Petr Nečas (ODS). Zákaz prodeje si vyjednalo Česko při vstupu do Evropské unie s tím, že výjimka skončí v květnu 2011. Dosud podle zákona cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí. Desítky tisíc hektarů české zemědělské půdy však již dnes vlastní zahraniční právnické osoby, které mají v ČR sídlo.