čeps - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čeps, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Když provozovatel tuzemské elektrizační soustavy ČEPS přišel na začátku března s výhledem české energetiky, na veřejnosti to příliš velký poprask nevyvolalo. V politických kuloárech to však bylo naopak. Čtení to není vůbec pěkné, přestože to lidi, kteří se o situaci zajímají dlouhodobě, zase tolik nepřekvapuje. Ukazuje se, že mezi politickými proklamacemi a skutečným stavem věcí zeje obrovská propast.
Česká republika chce svou energetiku v příštích letech postavit na kombinaci jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Jádro začíná v důsledku války na Ukrajině ale nabývat na důležitosti takřka v celé Evropě. Odhady hovoří o tom, že pro zachování současné kapacity jaderných zdrojů v Evropské unii v následujících dekádách budou zapotřebí investice dosahující v přepočtu až jedenácti bilionů korun.
Aktualizovat vládní prohlášení není opravdu obvyklé. Vlády zpravidla dělají stejnou politiku celé své volební období. Nicméně rok s válkou za humny a téměř dvacetiprocentní inflace jsou argumentem, proti němuž nelze moc namítat. Jen si člověk říká, že spoustu věcí mohla mít koalice v programu jinak už od začátku, kdyby lépe vnímala realitu.
Energetická krize se blíží podle odborníků ke konci. Jak se určuje cena elektřiny na burze a co ji ovlivňuje? Jak vypadá aktuální graf burzovní ceny elektřiny? Kdo jsou největší dodavatelé elektřiny v Česku a kde najdete jejich ceníky? Jak zní aktuální prognóza a do kdy potrvá zastropování cen energií? Dozvíte se v článku.
Podívejte se na Francii, zaznívá v českých debatách o transformaci společnosti ČEZ. Dominantní francouzská elektrárenská společnost EDF se zbavuje minoritních akcionářů a míří do stoprocentního vlastnictví státu. Jenže transformace EDF je bolestivý proces plný politických, sociálních i právních sporů. Francouzská vláda se s ním trápí řadu let. A přeměna EDF, v níž podobně jako v případě společnosti ČEZ drží většinový podíl stát, ještě zdaleka není u konce.
Průměrná česká domácnost by si s takovým množstvím elektrické energie vystačila až celý jeden rok. Zakladatel a vlastník společnosti Fenix Group Cyril Svozil teď ve spolupráci s dceřinou firmou Aers řízenou jeho synem dokončuje u svého výrobního areálu v Jeseníku největší bateriové úložiště v Česku o kapacitě 2,9 megawatthodiny. Sloužit by mělo od příštího roku. Ještě větší úložiště plánuje v budoucnu postavit společnost SUAS Group, sesterská firma Sokolovské uhelné, u obce Vintířov na Sokolovsku. Mělo by ...
Trojice operátorů má obavy o provoz mobilních sítí v případě, že by vlivem energetické krize a války na Ukrajině nastaly problémy s dodávkami elektřiny, na které jsou telekomunikační sítě závislé. Nejistota O2, Vodafonu a T-Mobilu kopíruje nervozitu v dalších evropských zemích. Zejména v Německu, Francii, Itálii a Švédsku začala příprava krizových plánů. Výpadkem mobilních sítí by byl v podstatě ohrožen každodenní chod celého státu.
Čínská technologická společnost Huawei ve spolupráci s tureckým partnerem SolarApex dokončila první fázi zprovoznění největší instalace střešních solárních panelů na světě. Jako jeden ze zdrojů elektřiny ji budou využívat turecké ocelárny Tosyali Holding Company. V těchto dnech zahájila provoz střešní solární soustava o výkonu 85 megawattů. V únoru příštího roku má být hotov celý projekt s celkovým výkonem 142,5 megawattu. Náklady dosáhnou 71 milionů dolarů, zhruba 1,8 miliardy korun. Společnost Huawei už ...
Zda Česko získá historicky nejvyšší investici zahraničního subjektu v objemu až 122 miliard korun, má být jasné do konce roku. Do té doby německý koncern Volkswagen s největší pravděpodobností rozhodne, kde vybuduje jednu ze šesti avizovaných továren na bateriové články, klíčovou součást bateriových systémů pohánějících elektromobily. Česká republika patří mezi finalisty, země, které mají velkou šanci továrnu získat. Soupeří ale s více konkurenty, a to i s uchazeči mimo Evropskou unii. Deníku E15 to řekl ...
Energetická krize podobně jako ta covidová přináší stále více dříve nemyslitelných opatření. Hrozící nedostatek energií ve veřejném sektoru chce vláda řešit zřízením státního obchodníka s energiemi, který by nakupoval a prodával energie samosprávám, nemocnicím či třeba školám. Fungovat musí už od ledna, kdy mnohým z nich končí smlouvy se zafixovanými cenami. Podle odborníků by bylo ideálním řešením zestátnění ČEZ, na což je ale v tuto chvíli pozdě. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) míní, že by...