cernobyl kryt - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cernobyl kryt, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ve čtvrtek 24. února v ranních hodinách zahájilo Rusko letecký námořní i pozemní útok na Ukrajinu. Stalo se tak po projevu ruského prezidenta Vladimira Putina, ve kterém uvedl, že Moskva prý nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny, a cílem operace bude ochrana lidských životů. Kyjev vyhlásil v zemi válečný stav a prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl zbraně všem Ukrajincům, kteří se chtějí ruské armádě postavit. Podívejte se na mapu, kde se aktuálně na Ukrajině bojuje.
Po sedmi letech budování byl na Ukrajině představen nový ochranný kryt, chránící čtvrtý blok jaderné elektrárny Černobyl. Slavnostní odhalení gigantické konstrukce vedl nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Celý projekt vyšel na 2,2 miliardy eur, tedy asi na 56 miliard korun. Jeho životnost by měla být sto let.
Nová kovová kopule dnes v odstavené jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu zakryla havarovaný čtvrtý reaktor. Mimořádné dílo stálo 1,5 miliardy eur (přes 40 miliard korun) a má mít životnost sto let - po tuto dobu bude bránit úniku radioaktivity. Přesun obřího krytu nad havarovaný reaktor začal před dvěma týdny.
V Černobylu dnes začala složitá operace přesunu nového obřího krytu nad havarovaný čtvrtý energoblok, jehož exploze v roce 1986 vyvolala největší katastrofu v dějinách jaderné energetiky. Gigantická konstrukce o váze přes 36 tisíc tun, dlouhá 165 metrů a vysoká 110 metrů se bude nad trosky jaderného reaktoru přesouvat čtyři dny.
Černobylská pohroma je na Ukrajině stále živá. Nejenže přímo poznamenala životy statisíců lidí, ale každoročně připraví místní ekonomiku o desítky miliard hřiven. Podle renomovaného německého ekonomického institutu IFO odpovídají přímé i nepřímé škody 7,5 až 13,6 procenta hrubého domácího produktu Ukrajiny.
Ze tří nepoškozených bloků černobylské jaderné elektrárny bylo vyvezeno veškeré jaderné palivo a komplex bude do konce letošního roku vyřazen ze seznamu jaderných zařízení. Ukrajinským novinářům to v Kyjevě řekl ředitel elektrárny Ihor Hramotkin. Čtvrtý blok elektrárny před 30 lety explodoval a způsobil masivní únik radioaktivity. Údaje o celkovém počtu obětí nejhorší jaderné katastrofy v dějinách se výrazně liší a kolísají od 4000 až do 125 tisíc.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytne Ukrajině 190 milionů eur na stavbu nového krytu nad čtvrtým černobylským reaktorem. Podle vyjádření vlády v Kyjevě je to suma, která v rozpočtu projektu ještě chyběla. Velkou část peněz se podařilo vybrat na dárcovské konferenci v roce 2011 u příležitosti 25. výročí havárie v jaderném zařízení. Na financování stavby se podílí více než čtyřicítka zemí.
Ukrajina slibuje v období 26. výročí černobylské havárie revitalizační plán postižené oblasti. Dnes má také v areálu za přítomnosti prezidenta Viktora Janukovyče oficiálně začít konstrukce nového krytu čtvrtého reaktoru. Ministr pro mimořádné situace Viktor Baloha před několika dny potvrdil, že hotový by měl být nejpozději v roce 2015.
Protiatomové úkryty měly chránit při jaderném útoku. V Písku jsou tři, ve Strakonicích čtrnáct. Osm z nich už ale není na seznamu.