černobyl pripjať - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu černobyl pripjať, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bezprostředně po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 proběhla evakuace města Pripjať. Po ní se do něj už nevrátil žádný z původních padesáti tisíc obyvatel. Podívejte se na současnou Pripjať a sarkofág čtvrtého reaktoru, jak je zachytila kamera dronu E15 (po povolení od místních úřadů).
Absence velkých jmen a snímků je na filmovém festivalu v Benátkách poznat nejen tak, že v ulicích ubylo běžných návštěvníků a lovců autogramů. Zmizela i skandální uvedení, na nichž by diváci vyjadřovali rozhořčení nebo přímo v hojných počtech opouštěli promítací sály. Jedním z filmů, které alespoň zvedly vzrušenou debatu, byl nejnovější snímek polské režisérky Małgorzaty Szumowské s lyrickým názvem Sněžit už nikdy nebude.
Nejistota v tom, co přinese několikadenní požár v blízkosti pozůstatků jaderné elektrárny Černobyl je nejspíš zažehnána. Hasiči podle svého velitele Mykoly Čečotkina zamezili ohni, aby se přenesl na vojenské muniční sklady a úložiště jaderného odpadu v okolí odstavené elektrárny Černobyl. Radiace v Kyjevě podle tamního starosty Viktora Klička nestoupla proti normálu a obyvatelé jsou údajně v bezpečí.
Ukrajina zpřístupnila velín Černobylského reaktoru čtyři, epicentra nejhorší jaderné katastrofy v historii. Právě zde v dubnu 1986 sovětští inženýři v rámci testu zavřeli chladicí čerpadla, což způsobilo neřízenou reakci, výbuch a požár, který zabil nejméně 54 lidí a stovky tisíc obyvatel vystavil radioaktivnímu záření.
Úspěch televizní minisérie Černobyl se projevuje také v oblasti cestovního ruchu. Agentura Reuters uvedla, že počet turistů, kteří mají zájem o prohlídku opuštěného města Pripjať nebo dokonce samotné jaderné elektrárny, se zvýšil až o 40 procent.
Z oblasti zkázy je už řadu let turistický hit Ukrajiny. Okolí černobylské jaderné elektrárny přitahuje cestovatele od chvíle, kdy bylo možné do „zóny“ vstoupit. Její lákavost se však v čase mění. Před necelými třemi roky zakryl havárií z roku 1986 poničené reaktory nový sarkofág, aktuálně k místu přitahuje pozornost mimořádně dobře hodnocený seriál Chernobyl z produkce HBO. Lze očekávat, že se po jeho zhlédnutí vydají k ukrajinsko-běloruskému pomezí noví cestovatelé. Připomeňte si v reportáži deníku E15, ...
Velký lesní požár vypukl v třicetikilometrové ochranné zóně okolo odstavené jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny. Oznámily to dnes ukrajinské úřady s tím, že nezaznamenaly žádné zvýšení radioaktivity. Premiér Volodymyr Hrojsman uklidňoval obyvatelstvo, že není důvod se znepokojovat.
Ukrajina a Gruzie, postsovětské státy vystavené vojenskému tlaku Moskvy, budou koordinovat své úsilí o návrat území zabraných proruskými separatisty. Při návštěvě Gruzie to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Spolu s hostitelem Giorgim Margvelašvilim navštívil ostnatým drátem vymezený sektor oddělující Gruzii od samozvané Jižní Osetie.
Havárie černobylské elektrárny před 31 lety znamenala zlom ve vnímání jaderné energie, dnešní Černobyl představuje především výnosný byznys. Cestovní kanceláře se předhání v tom, která dopraví do zapovězené zóny více turistů. Putování sem přesto stojí i za někdy až šestihodinové čekání na polsko-ukrajinských hranicích a i za to, že na Ukrajině potkáte častěji koňský povoz na dálnici jedoucí v protisměru než elementární angličtinou vybaveného domorodce nad pětadvacet let.
Nová kovová kopule dnes v odstavené jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu zakryla havarovaný čtvrtý reaktor. Mimořádné dílo stálo 1,5 miliardy eur (přes 40 miliard korun) a má mít životnost sto let - po tuto dobu bude bránit úniku radioaktivity. Přesun obřího krytu nad havarovaný reaktor začal před dvěma týdny.