češi dluhy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu češi dluhy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kvůli koronavirové krizi se domácnosti snaží ušetřit, kde jen to jde. Díky tomu se více zajímáme o konsolidace. Podle interních dat společnosti Cofidis byl zájem o konsolidace meziročně vyšší ve všech měsících od ledna až po prosinec s výjimkou října, přičemž v červnu byl nárůst zájmu nejvyšší, meziročně o 193 procent.
Češi v roce 2020 omezili svoji spotřebu a méně si na ni půjčovali. Objem dluhu ze spotřebitelských úvěrů evidovaný v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací se na konci roku 2020 po více než pěti letech snížil, a to o 6,6 miliardy na 491 miliard Kč. Informovala o tom společnost CRIF, která registry provozuje.
Státní dluh loni stoupl o 410 miliard korun na rekordních 2,05 bilionu korun. Za nárůstem je zejména emise státních dluhopisů, mimo jiné kvůli pokrytí rekordního schodku loňského státního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 191 tisíc korun.
Část německých občanů, které během jara přepravovaly vládní repatriační lety z celého světa zasaženého pandemií koronaviru zpět do vlasti, se odmítá podílet na nákladech spojených s touto akcí. Proti platebním příkazům, které obdrželi, se brání desítkami žalob, píše server Euronews.
Daňový balíček vzbuzuje kontroverze. Ve všech svých důsledcích nejen prodraží život Čechům, ale také promění pozici země na finanční mapě světa, varuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Pro zahraniční investory se podle ní může stát Česko zemí, kde tempo růstu dluhů začne páchnout banánovou republikou, a za půjčku Česku si tak kapitál nechá patřičně zaplatit. „Byla pohřbena rozpočtově odpovědná země a zrodila se nová, v mnoha ohledech nezodpovědná,“ říká Horská.
Finanční gramotnost se v České republice v průběhu let mírně zlepšuje. Podle průzkumu ministerstva financí jsou ale Češi v tom, jak dokážou nakládat s vlastními penězi, rozumí finančním zákonitostem nebo se vyznají v nabídce produktů, ve srovnání s rozvinutými státy pouze v průměru. Je co zlepšovat. Například téměř šest z deseti českých domácností si nevytváří žádný rozpočet a nesleduje své příjmy a výdaje. To je přitom základ pro správné hospodaření. Co dalšího pomůže vašim financím vydat se správným ...
Pandemie koronaviru je ve světle dřívějších chmurných prognóz stále ještě jednou z nejhumánnějších katastrof, které mohly lidstvo potkat. Přesto zaskočila lidi nepřipravené a obnažila až na maso palčivé problémy zametené konjunkturou a politickým populismem pod koberec. „Předtím byla doba velké hojnosti, výjimečně dobrá doba, která vynesla do čela států politiky populistického typu, kteří jednoduše nemuseli řešit žádné větší problémy. Jen těžké doby přináší své Churchilly, kteří musí skutečně začít makat,“...
Za dvacet let, co lidé v Česku hlasují v krajských volbách, se kvalita regionálních silnic druhé a třetí třídy příliš nezlepšila. Hejtmani hovoří o dědictví z minulosti, které jim stát po vzniku územních samosprávných celků předal s obrovským vnitřním dluhem v řádu desítek miliard korun. Dodnes se musejí o peníze každoročně doprošovat vlády.
Strastí, změn a novinek, které přinesla koronavirová krize, je opravdu mnoho. Jednou z těch významnějších bylo nepochybně moratorium exekucí a insolvencí, které zachránilo mnoho právnických i fyzických osob před krachem či pádem do dluhové pasti.
Mladá generace přemýšlí nad svou ekonomickou budoucností. 55 procent lidí ve věku 18 až 30 let si nějakou částku odkládá pravidelně. Podíl mladých lidí s úsporami roste s věkem a také s dosaženou úrovní vzdělání. Ukázal to průzkum pro společnost Kruk.s