česká letecká společnost - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu česká letecká společnost, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
K nepříliš početným vítězům koronakrize by se mohli řadit i výrobci a prodejci kol. Poptávka po jejich produktech roste o desítky procent. Přesto z pohledu čísel nepatřil loňský rok k extrémům, a nejinak tomu bude letos. Nedostatečné výrobní kapacity v Asii brzdí výrobu i v Česku, situaci navíc komplikuje protahující se a zdražující přeprava.
V roce 1965 si Frank Sinatra koupil nové letadlo. Jeho Learjet 23 vypadal jinak než cokoli dalšího, co se v té době po nebi pohybovalo. Brzy kouzlo nového cestování – také díky Sinatrovi, který se neváhal pochlubit – objevila hollywoodská smetánka. A s ní i bohatí celého světa. Desetiletí trvající vztah ale v poslední době uvadal, Learjet se nechal vytlačit konkurencí. Brány továrny ve státě Kansas se brzy uzavřou navždy.
Přeprava zboží z Asie do Evropy nadále vázne kvůli velké poptávce a nedostatečné kapacitě lodí a přepravních kontejnerů. Plavidla totiž nyní zůstávají na cestách déle. Čekají zejména v amerických přístavech, kde se vykládka zdržuje kvůli nedostatku personálu a pandemickým opatřením, a nedostává se tak na Evropu. Čeští přepravci hovoří až o měsíčních zdrženích, obchodníci o nárůstu cen. Potíže a zdržování dopravy se navíc začíná přelévat z moře na koleje i do letectví.
Smartwings po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů.
Vrtule vyšších desítek tisíc komerčních dronů víří české nebe a další rychle přibývají. Prodejci hlásí za loňský rok růst prodejů v desítkách procent, zákazníci si pořizovali řádově tisíce nových strojů. Českému trhu dál suverénně vládne čínský výrobce DJI, světová jednička v kategorii komerčních dronů. S hustším provozem se však množí i pokuty za porušování předpisů, které rovněž překonaly dosavadní rekord.
Rok 2020 radikálně změnil životy nás všech. Na jaře jsme si ještě mohli dělat naděje, že radikální omezení ekonomiky a dopravy bude trvat jen týdny, od podzimu je jasné, že návrat ke stavu z doby před pandemií bude trvat ještě velmi dlouho. Jisté je, že mnoho činností bude ještě dlouho ovlivněno nejrůznějšími restrikcemi a do budoucna uspějí jen ti, kteří se s tím úspěšně vyrovnají nebo dokonce novou situaci dokážou proměnit v příležitost prosadit se s něčím zcela novým.
Evropskou unii rozděluje spor o zavedení očkovacích pasů neboli jednotných dokladů, které by umožnily lidem očkovaným proti COVID-19 opět volně cestovat. Řecko a několik dalších jižních zemí, jejichž ekonomika je převážně založena na cestovním ruchu, chtějí zavedení koronapasů co nejdříve. Naopak některé bohatší státy unie jako Německo a Francie a bývalý člen Británie jsou zatím proti. Konflikt by se měl řešit na nadcházejícím summitu EU, který začíná ve čtvrtek.
Většinu pracovních schůzek, kterých se zástupci státní i soukromé sféry před koronakrizí účastnili osobně, nahradily videokonference. Zatímco firmy si pochvalují, že ušetří za dopravu či ubytování, ministerstva doufají v co nejrychlejší návrat ke klasickým pracovním cestám – tedy k těm, jejichž náhrada videokonferencemi loni rezortům ušetřila 186 milionů korun. Vyplývá to z ankety deníku E15 mezi všemi čtrnácti ministerstvy.
S prudkým propadem letecké dopravy v důsledku koronakrize se výrazně zhoršily hospodářské výsledky a vyhlídky regionálních letišť v Česku. Většina z nich si ani před krizí hospodářsky nevedla nejlépe, pandemie však jejich ztráty ještě umocnila.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.