česká národní banka kurzy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu česká národní banka kurzy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Před rokem dorazil koronavirus do České republiky, což se následně podepsalo i na kurzu koruny vůči euru – ta oslabila až k úrovni 28 korun za euro. Stejnou situaci zažívá česká měna i nyní, jen reakce trhu je mírnější.
Lednová inflace nás překvapila, když místo očekávaného zpomalení pod dvouprocentní inflační cíl naopak dosáhla 2,2 procenta a oproti prosinci (2,3 procenta) se snížila jen nepatrně. V inflaci se i nadále odráží silný trh práce, což může být navíc zesíleno i snahou firem či obchodníků kompenzovat si loňské ztráty (či pokles zisků) pomocí zvyšování cen.
Česká národní banka bude nejspíše ještě nějakou dobu vyčkávat na uklidnění situace, a úrokové sazby tak zůstanou na současné nízké úrovni po velkou část letošního roku.
Česká ekonomika padá už podruhé za rok na tvrdé pandemické dno. Záleží, jak hluboké bude. Černý scénář může přimět centrální banku, aby se poprvé v historii vydala po cestách, které ještě nedávno učebnice ekonomie považovaly za pouhé intelektuální cvičení. Ve hře mohou být záporné úrokové sazby, další kurzový závazek nebo tisk velkého množství peněz po vzoru eurozóny. „Je otázka, jestli bychom k těmto nástrojům sáhli. Nálada pro to není. Bankovní rada si uvědomuje, že v okolí jsou bohaté zkušenosti, že ...
... 610 kilogramů zlata. Česká národní banka tak uzavřela rok... korun. Při předsvátečním kurzu drahého kovu na... Centrální banka nakoupila těsně před ...
Ani pokračující pandemie koronaviru v Česku nesrazí růst cen tak, jak lidé bývali zvyklí během dřívějších recesí. Realitou naopak bude inflace rostoucí rychleji, než považuje za optimální Česká národní banka, tedy kolem dvou procent. Do prvních měsíců roku 2021 země vstoupí s ekonomikou zčásti zdecimovanou vlivem vládních lockdownů, s rizikem oslabení koruny a s přísliby štědrých útrat státu. To vše může tlačit ceny vzhůru zdaleka nejen na počátku nového roku.
Pandemie koronaviru otočila kormidly centrálních bankéřů napříč světem o 180 stupňů. Neočekávaný a synchronizovaný šok pro světovou ekonomiku vyslal bankám apel na co nejlevnější peníze v tom největším množství, které svět doposud poznal. A na rozdíl od všech minulých krizí guvernéři během krátké doby skutečně penězi ošetřili své ekonomiky natolik komfortně, že z toho dokázali mnohé urvat i světoví burziáni a přinejmenším první poločas éry koronaviru nebolel svět tak, jak by býval mohl.
Česká národní banka má nakročeno k doposud nejvyššímu ročnímu zisku ve své novodobé historii. Letos slabší koruna totiž podstatně zvýšila hodnotu devizových rezerv, které centrální banka drží z dob intervencí především v eurech. Česká měna, která je teď slabší o zhruba 3,5 procenta oproti počátku roku, letos může ČNB vygenerovat zisk na prahu 190 miliard korun.
Letošek se nesl v duchu významného uvolňování měnových podmínek. Mnohé centrální banky tak reagovaly na dopady koronakrize. Ani v příštím roce se kurz měnové politiky pravděpodobně nezmění, a tak úrokové sazby setrvají delší dobu na nízkých úrovních.
Česká národní banka minulý čtvrtek nepřekvapila tím, že ponechala úrokové sazby beze změny. Trh však překvapila její nová prognóza, v které centrální banka pro příští rok očekává až trojnásobný nárůst úrokových sazeb. Předchozí prognóza přitom počítala pouze s jedním zvýšením v posledním čtvrtletí roku 2021.