česká národní banka kurzy devizového trhu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu česká národní banka kurzy devizového trhu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká ekonomika padá už podruhé za rok na tvrdé pandemické dno. Záleží, jak hluboké bude. Černý scénář může přimět centrální banku, aby se poprvé v historii vydala po cestách, které ještě nedávno učebnice ekonomie považovaly za pouhé intelektuální cvičení. Ve hře mohou být záporné úrokové sazby, další kurzový závazek nebo tisk velkého množství peněz po vzoru eurozóny. „Je otázka, jestli bychom k těmto nástrojům sáhli. Nálada pro to není. Bankovní rada si uvědomuje, že v okolí jsou bohaté zkušenosti, že ...
Centrální banka nakoupila těsně před Štědrým dnem zlato za bezmála osm set milionů korun. Při předsvátečním kurzu drahého kovu na světovém trhu to znamenalo kolem 610 kilogramů zlata. Česká národní banka tak uzavřela rok se zlatými rezervami v hodnotě přes dvanáct miliard korun. Vzhledem k tomu, že centrální bankéři navíc přecenili zásoby drahého kovu nakoupeného v uplynulých letech, představovala tato zásoba více než dvacetinásobek hodnoty zlata, se kterou ČNB do loňského roku vstupovala.
Česká národní banka má nakročeno k doposud nejvyššímu ročnímu zisku ve své novodobé historii. Letos slabší koruna totiž podstatně zvýšila hodnotu devizových rezerv, které centrální banka drží z dob intervencí především v eurech. Česká měna, která je teď slabší o zhruba 3,5 procenta oproti počátku roku, letos může ČNB vygenerovat zisk na prahu 190 miliard korun.
Výnosy ročních i dvouletých českých státních dluhopisů se v průběhu května podívaly pod nulu. Naposledy se tak stalo v létě roku 2017, kdy ČNB po ukončení devizových intervencí poprvé zvedla z nuly své úrokové sazby.
Přestože jsme do pandemie koronaviru vstupovali s relativně vysokými úrokovými sazbami, stačily tři zasedání bankovní rady a vše je jinak. Nízké úrokové sazby nám pomohou urychlit ekonomickou obnovu, ale sami o sobě nás nespasí. Vláda musí přijít s plánem na rekonstrukci hospodářství.
České národní bance během koronavirové pandemie podstatně zhodnotily její devizové rezervy. Stalo se tak v důsledku pádu české měny. Díky přibližně desetiprocentnímu poklesu hodnoty koruny vůči euru od počátku března totiž centrální banka vykázala koncem dubna ve své pravidelné zprávě o průběžném hospodaření zisk 199 miliard korun.
Předpovídat budoucnost je v době koronavirové složité i pro centrální bankéře. Včerejší předpoklady dnes už neplatí, aktuální analýza může být už zítra bezcenná. Na důležitosti tak namísto statistických modelů získává obyčejný selský rozum a léty prověřené pravdy a omyly. Třeba že model ekonomiky se státem v zádech je dlouhodobě neudržitelný. „Nelze držet ekonomiku na státních penězích roky. Tato pomoc musí být dočasná. Všechno stojí a padá s předpokladem, zda se začne ekonomika vracet k normálnímu ...
Tuzemský byznys postavený na exportu dostal v těžkých časech ekonomiky vydatnou berličku. Koruna se propadla vůči euru do hloubek, které Česko zažilo od finanční krize pouze jednou, a to zkraje éry devizových intervencí před šesti lety. Česká měna s cenovkou nedaleko 28 korun za euro znamená takřka dvanáctiprocentní pád hodnoty vůči společné měně ze své letošní nejlepší kondice.
Po Fedu, který v neděli srazil sazby na nulu, se v pondělí dala do akce i Česká národní banka. Tatáž, která ještě počátkem února zvyšovala sazby, ačkoliv o signály, že budoucnost je spíše černá než růžová, nouze nebyla. Na mimořádném zasedání snížila sazby o 50 bazických bodů. A snad jen obava o kurz zabránila snížení razantnějšímu, k němuž mohlo (nebo mělo) dojít – a k němuž s jistotou dojde.
Centrální bankéři vytáhli ze svých arzenálů „bazuku“, aby minimalizovali nepříznivé dopady pandemie koronaviru. Ani dramatické snižování sazeb a pumpování peněz do ekonomik ale burzám nepomohly.