česka spořitelna uročeni vkladu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu česka spořitelna uročeni vkladu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úspory domácností u tuzemských bank loni prudce vzrostly. Jejich objem meziročně vyskočil podle údajů České národní banky o více než dvanáct procent na rekordních 3,06 bilionu korun. Je to nejrychlejší nárůst těchto depozit od roku 1997, kdy Česká republika zažila měnovou krizi.
Tuzemský bankovní sektor zažil nejhorší rok od roku 2008, kdy světu "vládla" velká finanční krize. Letošek by mohl být lepší.
Při pohledu na nabídku úroků, kterými se zhodnocují peníze na stavebním spoření, čeká nové zájemce o tuto populární formu spoření od října poměrně monotónní obrázek. Všechny v Česku působící stavební spořitelny budou totiž nabízet úrok ve výši jednoho procenta. O výhodnosti „stavebka“ tak budou rozhodovat především akční nabídky.
Odborníci varují ty s uzavřeným stavebním spořením, aby ho z důvodu poklesu příjmů kvůli krizi nevypovídali, pokud vyloženě nemusí. Důvod je jasný, je to ztráta státního příspěvku, ale i další poplatky spojené s výpovědí před uplynutím takzvané vázací doby.
Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) snížila úrokovou sazbu úvěru se zajištěním nemovitostí HYPOsplátka. Air Bank také sníží úrokové sazby u nových i převedených hypoték. A to o 0,2 procentního bodu. Spolu s tím ale sníží i úročení na spořicích účtech.
Ceny hypotečních úvěrů se v květnu opět snížily, čímž navázaly na vývoj v dubnu. „Průměrná úroková sazba i nadále pozvolna klesá, nyní má hodnotu 2,3 procenta,“ uvádí Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select. V dubnu sazba podle Fincentrum Hypoindexu činila 2,39 procenta.
Kromě tučných dividend od svých českých „dcer“ si zahraniční banky ještě loni pěkně přilepšily díky vysokým sazbám, které nabízela Česká národní banka. Zahraniční bankovní domy, které na českém trhu vlastní banky, totiž vydělaly na rozdílu mezi úrokovými sazbami Evropské centrální banky a ČNB.
Bankovní byznys slábne. Potvrzují to předběžné statistiky České národní banky, podle nichž domácí finanční domy vydělaly během prvního čtvrtletí 14,7 miliardy korun. To je o tři miliardy, respektive o sedmnáct procent méně než ve stejném období loňského roku. Šlo zároveň o ziskově nejslabší první kvartál od roku 2016.
Během dubna se hned několik tuzemských bank odhodlalo oznámit střadatelům nepopulární zprávu o snížení úročení jejich vkladů. Ještě před dvěma měsíci přitom mnohé finanční domy na úrocích naopak přidávaly, když ČNB na počátku února zvýšila základní úrokovou sazbu na jedenáctileté maximum 2,25 procenta.
Tuzemským bankám letos vyschne významný generátor zisků. Březnový pád úrokových sazeb České národní banky v souvislosti s pandemií koronaviru bude totiž znamenat podstatně slabší zhodnocení peněz, které mají domácí finanční domy uložené u centrální banky.