české gripeny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu české gripeny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Maďarsko řadu let provozovalo letouny z Aera Vodochody a má pro ně zázemí, říká expert na obranný průmysl Zsolt Lazar z budapešťského Centra pro euroatlantickou integraci a demokracii (CEID). Připomíná, že pro maďarskou vládní stranu Fidesz je obrana země klíčovou prioritou. Maďarsko by mohlo být vůbec první zemí, která si české proudové stroje koupí. Nabízí mu je společnost Omnipol, která spolu s maďarským finančníkem Andrásem Tomborem, Aero ovládá.
Prvních šest z celkem čtrnácti švédských stíhaček JAS-39 Gripen, které nahradily zastaralá letadla MiG-21, dostali čeští piloti 26. dubna 2005. Stalo se tak po dlouhém výběru nových nadzvukových letounů pro českou armádu, který skončil v červnu 2004, kdy koaliční vláda v čele s premiérem Vladimírem Špidlou schválila desetiletý pronájem gripenů. V roce 2014 pak kabinet Bohuslava Sobotky schválil prodloužení pronájmu gripenů až do roku 2027.
Jeden z pěti českých gripenů vracejících se z pobaltské mise na estonské základně Ämari má závadu. Přišlo se na ni při plánovaném doplnění paliva na letišti Šiauliai v Litvě. Další stroj kvůli nepříznivému počasí přistál v Pardubicích, do Čáslavi tak dorazily tři. Letoun z Šiauliai se vrátí do ČR v následujících dnech, jakmile to bude možné, řekla mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Hana Havrdová.
Ministerstvo obrany do roku 2024 rozhodne, zda armádě pořídí bojové vrtulníky nebo je nahradí drony. Uvádí to Dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2035. V pondělí ho projedná vláda, nedávno ho schválila Bezpečnostní rada státu. Dokument také uvádí, že do roku 2025 bude rozhodnuto, zda si i nadále bude Česko pronajímat gripeny či si pořídí vlastní stíhací letouny a jestli se jejich počet nezvýší.
Více než dvě stovky lidí čekaly dnes odpoledne na smuteční konvoj se třemi padlými českými vojáky na Vítězném náměstí u památníku vojákům padlým ve druhé světové válce. Někteří z nich přišli s malými českými vlajkami, na místě byly také vlajky NATO a Evropské unie. Při průjezdu kolony lidé tleskali, poté u památníku pokládali květiny a zapalovali svíčky.
Slovenská vláda schválila nákup 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, kterými armáda nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petera Pellegriniho upřednostnil před švédskými letouny JAS-39 Gripen, které používá i česká armáda. Za bitevníky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory Slovensko zaplatí 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun), řekl Pellegrini novinářům.
Spojené státy vyslaly dalších sedm stíhaček F-15 na ochranu vzdušného prostoru pobaltských států. Stroje dnes přistály na vojenské základně v litevském Šiauliai, informoval ministr obrany baltského státu. USA posilují svou přítomnost v Pobaltí v době zvýšených bezpečnostních obav v regionu kvůli blížícím se rusko-běloruským manévrům.
Senát dnes schválil smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru mezi Českou republikou a Slovenskem. Sněmovna ji zatím jen podpořila, souhlas s ratifikací by měla dát v září. Horní komorou prošla dohoda bez diskuse a hladce hlasy 59 senátorů, ostatních šest se hlasování zdrželo.
Tisíce lidí se přišly podívat na Den pozemního vojska Bahna 2017 do Strašic na Rokycansku. Jeho 28. ročníku se účastní 1400 příslušníků české armády s 500 kusy techniky. Kromě nich se ve Strašicích představily i armády okolních zemí a kluby vojenské historie.
Dvě stíhačky JAS 39 Gripen startovaly dnes ráno z Čáslavi, aby doprovodily Airbus A319 Českých aerolinií při letu z Prahy do slovenských Piešťan.