cesko politika nejnovější zprávy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cesko politika nejnovější zprávy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Stát by měl v příštím roce hospodařit se schodkem 320 miliard korun. Základní parametry rozpočtu ve středu v úvodním kole schválila sněmovna. Jde o jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Rozpočet odolal návrhu části opozice vrátit jej vládě k přepracování. Nyní jej dostanou k projednání sněmovní výbory. Rozpočet před poslanci podpořil i prezident Miloš Zeman.
Firmy podnikající ve stravenkovém byznysu jsou v ohrožení kvůli změnám, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V případě zavedení možnosti výběru mezi stravenkami a peněžním paušálem bude podle generálního ředitele společnosti Sodexo Daniela Čapka ve větší míře využívána druhá varianta. Ani v takovém případě by se ale jeho firma, která je českou stravenkářskou jedničkou, z tuzemského trhu nestáhla.
Sametová revoluce stála za to, myslí si většina Čechů. Kladný hlas listopadovým událostem z roku 1989 dalo v nejnovější anketě Centra pro výzkum veřejného mínění 73 procent tazatelů. Obyvatelé Česka také tehdejší události vnímají lépe než Slováci. Tím ale úplně dobré zprávy v podstatě končí.
Národní rozpočtová rada upozornila, že pokud bude pokračovat zpomalování růstu daňových příjmů v dalších měsících, může být dokonce ohroženo v letošním roce dodržení plánovaného 40miliardového schodku státního rozpočtu. V takovém případě by vláda podle ní měla reagovat například omezením čerpání provozních výdajů. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávě o stavu veřejných financí, kterou zveřejnila Národní rozpočtová rada (NRR). Ministryně financí Alena Schillerová možné nedodržení rozpočtu odmítá.
„Negativní úrokové sazby jednoznačně považuji za ‚měnovou pornografii‘, která nemá nic společného se zdravým rozumem,“ říká šéf Citibank pro Česko Michal Nebeský v rozhovoru o dramatických změnách celého bankovního sektoru, vývoji tuzemské ekonomiky a o spojování bank.
Evropská komise letos v celé EU očekává hospodářský růst na úrovni 1,4 procenta, v eurozóně 1,2 procenta. Letní prognóza varuje před globálními riziky. Komise zároveň potvrdila i letošní růst české ekonomiky na 2,6 procenta. Odhad růstu HDP na příští rok mírně zlepšila na 2,5 procenta.
Český rozhlas (ČRo) by měl zahájit kampaň za zvýšení koncesionářského poplatku, aby zajistil trvale udržitelné finanční zdroje. Devalvace jeho rozpočtu v posledních letech je časovaná bomba. Vyplývá to z doporučení hodnoticí zprávy Evropské vysílací unie (EBU). Koncesionářský poplatek je od roku 2005 měsíčně 45 korun. O jeho výši rozhoduje Sněmovna. Poplatek tvoří okolo 95 procent příjmů ČRo.
Vysocí představitelé české vlády i český prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu uprchlíků a migrantů, tvrdí organizace Amnesty International (AI) ve své nejnovější zprávě o stavu lidských práv ve světě. Kromě odmítavého postoje ČR k přijímání běženců AI kritizuje i podle ní nerovný přístup romských dětí ke vzdělání v Česku, zdlouhavý proces v kauze romského památníku v Letech na Písecku a český vývoz zbraní do zemí, kde mohou být použity při činech porušujících lidská práva.
Miloš Zeman ve čtvrteční prezidentské debatě v České televizi poprvé odtajnil seznam dárců své milionové kampaně, o níž tvrdil, že ji nepovede. Podle odhadů na ni nakonec vynaložil téměř 34 milionů korun. Zeman předtím uvedl, že sponzoři jsou ze Spolku přátel Miloše Zemana, a nemusel proto dokládat konkrétní dárce. Na listině je nicméně uvedena jenom část sponzorů. Přinášíme jejich rekapitulaci.
„Nejvíc si vážím prvního textu pro placený blog na stránkách Hospodářských novin, ve kterém jsem komentoval ruský, výhradně pozitivní narativ o anexi Krymu, zatímco mým kamarádům vyhrožovali, že je zabijí,“ říká Vojtěch Boháč, novinář, jenž svou kariéru nastartoval během protestů na Náměstí nezávislosti v Kyjevě, okupace Krymu a který se s novinářským průkazem Deníku Referendum vydal do válkou zmítaného Donbasu. „Vlastně mi tak trochu pomáhá, že kam přijedu, tam se něco po…kazí,“ dodává.