česmad - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu česmad, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Mezi Prahou a Neratovickem dnes nejede část autobusových spojů, chybí řidiči. Důvodem je podle dopravce Arriva kombinace narůstající covidové nemocnosti a dovolených. Pro další dny se dopravce snaží situaci řešit a spoje zajistit, uvedl mluvčí Arrivy Jan Holub.
Svou síť čerpacích stanic profiloval na českém trhu jako jednu z nejlevnějších. Přesto se i na „totemech“ Tank ONO ceny za litr benzinu a nafty musely přiblížit padesátikorunové hranici stejně jako u konkurence. Aktuální pokles cen ropy na světových trzích však dává motoristům naději na nižší útraty za pohonné hmoty.
Pandemií vyvolaná a válkou na Ukrajině umocněná krize logistiky nepříjemně dopadá i na nošovický závod Hyundai. Jihokorejská automobilka se potýká s železničními výlukami, především pak ale s nedostatkem řidičů kamionů, kteří by nová auta rozváželi z Nošovic k zákazníkům na hlavní evropské trhy. Z výrobní linky automobilky přitom denně sjíždí 1400 vozů. Jediný závod Hyundai v Evropské unii je tak aktuálně obsypán více než devíti tisíci vozy. Kapacita odstavného parkoviště je přeplněná a situace se nelepší.
Evropa udělala zásadní krok na své cestě ke klimatické neutralitě, kamionoví dopravci se chystají na protiútok. Právě na jejich obor se totiž začne vztahovat povinnost nakupovat emisní povolenky, jaké si nyní musejí obstarávat třeba hnědouhelné elektrárny. Návrh už schválil Evropský parlament a na Česku nyní v době předsednictví bude vyjednat konkrétní podobu legislativy s členskými státy.
Spotřební daň z nafty a benzinu se ode dneška snížila do konce září o 1,50 koruny na litr. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by tak mohly klesnout až o 1,80 koruny na litr. Z litru benzinu se dosud odváděla daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Vláda snížení zavedla novelou zákona o spotřebních daních v reakci na růst cen pohonných hmot, způsobený inflačními tlaky i důsledky války na Ukrajině. U některých čerpacích stanic už paliva zlevnila. Například síť Benzina Orlen ...
Česko má před sebou několikamiliardovou investici do nabíječek a vodíkových plniček aut. A to nebezpečně blízko. Už v roce 2025 by měly být na páteřních dálničních sítích rychlonabíječky každých 60 kilometrů. Jde o evropský cíl, aby mohli lidé v autech na elektrický nebo vodíkový pohon a zejména zboží v nových kamionech bez obav proudit napříč kontinentem. Problém je jen v tom, že se tento scénář v tuzemských podmínkách neodehraje, jak se obávají zástupci dopravců.
Nedostatek surovin a dílů, narušení dodávek z Číny, válka na Ukrajině a následná komplexní krize výroby automobilek v Evropě výrazně omezuje nejen nabídku osobních, ale i nákladních automobilů. Poptávka dopravců po kamionech vysoce převyšuje tempo, jakým je automobilky dodávají na trh. Na zdražující nové vozy čekají kupci přes rok. Nepojízdná je kvůli nedostatku dílů navíc i část teprve nedávno pořízených vozů.
Skokově rostoucí ceny paliv s okamžitým účinkem ovlivňují byznys dovážkových firem – tedy silně konkurenčního, nízkomaržového a stále ještě relativně nového odvětví, které láká zákazníky na dovoz balíčků či jídel za pár desítek korun, či dokonce zdarma. S tím je teď konec.
Válečný konflikt na Ukrajině má silný potenciál ovlivnit český průmysl. Není ovšem zatím jasné, kterým směrem – zda se bude jednat o zcela zničující dopad v důsledku odlivu pracovní síly zpátky na Ukrajinu, nebo naopak posílení v podobě přílivu nových levnějších pracovníků, kteří utíkají před válkou. Zatímco část zaměstnavatelů má silné obavy z odchodu Ukrajinců, kteří dostanou povolávací rozkaz, jiná část má už pro uprchlíky nachystaná pracovní místa.
Jen na hlavních silničních a dálničních tazích v Česku chybějí tisíce parkovacích míst pro kamiony. Problému si je vědoma i nová vláda Petra Fialy (ODS), která se k „výraznému navýšení kapacit“ zavázala v programovém prohlášení vlády. V praxi to znamená, že stát investuje do výstavby nových nebo rozšíření stávajících ploch zhruba čtyři sta milionů korun ročně, díky nimž má v příštích letech vzniknout asi 1,5 tisíce míst. Na dotaz deníku E15 to uvedlo ministerstvo dopravy.