cestovky a koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cestovky a koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní léto přeje cestovním kancelářím – tedy těm, které ještě fungují. Ačkoli je poptávka kolísavější než před pandemií, Češi mají velkou chuť cestovat. Podle čerstvých informací ministerstva pro místní rozvoj nicméně došlo na trhu k velkému pročištění. Za poslední dva roky klesl počet cestovních kanceláří z 851 na 626. Cestovky se nyní obávají opětovného zavedení příspěvků do státního garančního fondu, které pomáhájí chránit nároky klientů zkrachovalých kanceláří.
Devatenáctý ročník Zlaté koruny, nejstarší soutěže finančních produktů u nás, vyhlásil vítěze. Nezávislá porota odborníků, která má téměř 400 členů, zhodnotila celkem 202 produktů ve 24 kategoriích. Zabodovaly především inovativní produkty reagující na masivní trend digitalizace bankovního prostředí a ty, které nejvíc pamatují na obsahový přínos a uživatelský komfort pro uživatele.
Strach ze šíření indické alias delta mutace viru covid-19 se projevuje i na burzovních parketech. Negativně zasaženy jsou hlavně cenné papíry aerolinek a firem podnikajících v cestovním ruchu.
Početné řady cestovních kanceláří v Česku rychle řídnou. Rok po loňském 12. březnu, kdy vláda vyhlásila nouzový stav, se počet CK registrovaných u ministerstva pro místní rozvoj snížil o čtvrtinu. Skončilo 204 cestovek, z toho pět desítek letos. Vyplývá to z dat MMR. Pokud by se obchodníci se sluncem a plážemi nezahojili v hlavní letní sezoně, z byznysu může zmizet ještě mnohem více cestovek než dosud, varuje Asociace cestovních kanceláří.
Pandemií zbídačený cestovní ruch má od české vlády dostat další injekci, ne na každého se ale dostane. Bankovní záruky nejsou určeny velkým hráčům, upozorňují cestovky Firo-tour a Blue Style. Na veřejnou podporou navíc nedosáhne většina cestovních agentur, varuje Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.
Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít. Schválila to vláda. Vláda na pátém zasedání v tomto roce také rozhodla, že požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Schválila také pomoc taxikářům, cestovkám i ubytovatelům.
Koronakrize významně zúžila tuzemský trh cestovních kanceláří. Zatímco první den loňského roku se o klienty přetahovalo 856 cestovek, nyní jich v Česku podniká 704. Na 133 jich přerušilo činnost, 22 zcela zaniklo, vyplývá z dat ministerstva pro místní rozvoj. Rozdíl v počtu cestovek, který neodpovídá součtu zrušených a přerušených, je dán rychlým vývojem ve sledovaném čase.
Rizika spojená s byznysem v cestovním ruchu nabývají dosud nepoznaných rozměrů, což si uvědomují i zajišťovny, tedy pojišťovny pojišťoven. Tvrdý direkt schytaly už loni, když zkrachovala jedna z největších cestovních kanceláří světa, britská Thomas Cook. Z této finanční rány se teprve vzpamatovávají, a tak k dopadům koronakrize na cestovní ruch a ke sdílení rizik s pojišťovnami přistupují o to obezřetněji.
Zavřené hranice, vládní zákazy a masivní pokles globálního turismu nutí zavedené cestovní kanceláře škrtit byznys, snižovat mzdy nebo dočasně zavírat některé pobočky, řadě z nich hrozí krach. Do takové reality se od března „narodilo“ hned jedenáct nových cestovek registrovaných u ministerstva pro místní rozvoj. Zatímco někteří odvážnější podnikatelé sázejí na rychlý restart poptávky po cestování a mluví o štěstí, jiní zvažují, že obor opustí stejně rychle, jako do něj vstoupili.
Po letech hojnosti, růstu klientů i obratů, narazily letos cestovní kanceláře do koronavirové zdi. „Nezlepší-li se situace v příštím roce, nebudou-li k dispozici vakcíny či rychlotesty u každého letu, tak bude třeba radikálně zúžit byznys. Snížit investice, náklady, propouštět,“ říká majitel cestovní kanceláře Blue Style Imed Jeddai.