cestovky a vrácení peněz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cestovky a vrácení peněz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Thajci znovu nahazují motor. Stroj na peníze z cestovního ruchu se království v posledních letech zadrhnul, nyní už ale 70milionová perla jihovýchodní Asie naplno restartuje životně důležitý turismus. Je to návrat do starých kolejí? Vůbec ne. Byznys rodinných restaurací, vyhlášených krejčovství či masážních salonů vjíždí na korbě tuk-tuků do zcela nové éry. Novodobému globálnímu fenoménu vyšší inflace, jenž se vyplavil i na zdejší světově proslulé zlatavé pláže, musejí – chtě nechtě – uzpůsobovat návyky ...
Skupina SPGroup byznysmena a politika Pavla Sehnala má za sebou těžký rok, v němž podle předběžných odhadů mohla prodělat až 150 milionů. Přesto se chystá na další růst, a to v oblasti hotelnictví. „Nyní jsme v úzkém jednání o převzetí jednoho rakouského hotelu,“ říká Sehnal s tím, že akvizice by pravděpodobně přesáhla 200 milionů korun.
Zavřené hranice, vládní zákazy a masivní pokles globálního turismu nutí zavedené cestovní kanceláře škrtit byznys, snižovat mzdy nebo dočasně zavírat některé pobočky, řadě z nich hrozí krach. Do takové reality se od března „narodilo“ hned jedenáct nových cestovek registrovaných u ministerstva pro místní rozvoj. Zatímco někteří odvážnější podnikatelé sázejí na rychlý restart poptávky po cestování a mluví o štěstí, jiní zvažují, že obor opustí stejně rychle, jako do něj vstoupili.
Česká obchodní inspekce obdržela od účinnosti zákona umožňujícího cestovním kancelářím nevracet zákazníkům finanční prostředky až do konce srpna 2021 (Lex Voucher) přibližně 160 návrhů na zahájení mimosoudního řešení sporů.
Situace, kdy se kvůli zákazu vycestovat ruší spousta zájezdů, má velký dopad na dopravce, hoteliéry, cestovní kanceláře a agentury. Ale i na cestovatele samozřejmě. Čeští zákonodárci nedávno přijali nový zákon, takzvaný Lex Voucher, který zákazníkům ukládá povinnost přijmout nabízený voucher za zrušený zájezd. Podle dTestu ale může být tento postup v rozporu s právem Evropské unie.
Až do konce srpna příštího roku nemusí cestovní kanceláře vracet peníze za neuskutečněné zájezdy. Umožňuje jim to zákon nazývaný Lex Voucher, který byl přijat ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na odvětví cestovního ruchu.
Téměř třicet let po založení Exim tours chtěl firmu opustit a věnovat se hotelnictví. Pandemie koronaviru ale plány Ferida Nasra zásadně změnila. Dokud cestovní kancelář nevyvede z krize, která je prý nesrovnatelně horší než všechny minulé, tak firmu neopustí. „Tak silný pocit zoufalství jsem nezažil. Zájezdy mohou zdražit až o polovinu, sedmdesát procent cestovek může zkrachovat,“ říká.
Bezpečnostní opatření vyplývající z pandemie koronaviru včetně zavřených hranic a nulové poptávky tvrdě dopadají na tuzemský cestovní ruch. Pro některé cestovní kanceláře tak může být loňská sezona tou poslední.
Tuzemské cestovní kanceláře (CK) budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh. Počítá s tím zákon, který ve stavu legislativní nouze ve zrychleném řízení schválila Sněmovna.
Česká Cestovní kancelář Neckermann, součást zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, ruší zájezdy pro 350 klientů, kteří měli odcestovat mezi 26. a 30. zářím. Zda budou zrušeny i zájezdy s pozdějším začátkem, zatím není jasné. Řekl to mluvčí CK Neckermann Jan Šrámek. V zahraničí má nyní CK Neckermann zhruba 890 českých klientů ve 30 zemích, jejich návrat je podle CK zajištěn.