cestujeme vlakem levně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cestujeme vlakem levně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dovolené přirozeně patří k nejčastějším položkám, na kterých se v případě ekonomických problémů začíná šetřit. Někteří dovolenou zcela oželí, jiní se snaží stáhnout výdaje s ní spojené na nejnutnější minimum. Existuje řada způsobů, jak při cestování ušetřit – a to nejen v době, kdy se cestovatelé potýkají se zhoršující se ekonomickou situací. Je levná dovolená pro vás? Přinášíme osm tipů.
Evropské environmentální tažení přinese jedno z největších přerozdělení bohatství od revoluce a poměr sil se přeskupí i v Evropě, očekává prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „V Unii zvítězí ty země, které své ekonomiky učiní udržitelné co nejrychleji a nejšikovněji. Zatím hrozí, že Česko bude spíš na straně poražených,“ varuje Dlouhý.
Evropská unie se rozhodla skoncovat s automobily na spalovací motory, mají se přestat vyrábět nejpozději v roce 2035. „EU je poměrně hodně závislá na automobilovém průmyslu a pokud by tento krok neudělala, drtivá většina automobilek by za chvíli neexistovala,“ říká zakladatel webu zaměřeného na elektromobilitu Teslacek.tv, youtuber a vysokoškolský pedagog Ondřej Bačina. Elektromobily by podle něj měly být finančně dostupné téměř pro všechny nejpozději v roce 2025.
Brněnský vyhledávač letenek dlouho patřil k nejrychleji rostoucím firmám v Evropě, nyní se vzpamatovává z pandemie a mírní dříve globální ambice. „Letos je mým snem černá nula. Zaměříme se na Evropu. Nejdřív musíme vyhrát boj doma, až potom se můžeme roztahovat,“ říká zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý. Očekává, že s oživením leteckého trhu v USA i v Evropě začnou v létě růst i ceny letenek.
Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla i soukromého železničního a autobusového dopravce RegioJet, který hlásí za loňský rok pokles tržeb o šedesát procent. Navzdory kritické epidemiologické situaci v Česku věří majitel firmy Radim Jančura v rychlý obrat. „Češi chtějí cestovat, peníze na to mají,“ je přesvědčen. Letošní rok vnímá jako možnost digitalizovat služby a investovat – firma proto nakoupí nové vagony a lokomotivy za dvě miliardy.
Díky svobodě pohybu mohl poznávat desítky zemí světa, psát cestopisy, přednášet. Tomu učinila pandemie přítrž. Byť lze s četnými omezeními dál cestovat, na svou příští pouť se cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura vydá nejdříve příští rok v létě. „Česko je velmi bezpečná země, nesmíme ale zavírat oči před závažnými problémy. Čtvrt milionu dospělých lidí žije v dluhové pasti. To je strašlivé. Svobodná země je fajn, v exekuci si ji ale dvakrát neužijete,“ říká Zibura.
Zakavkazsko stále patří mezi jedny z méně známých koutů světa. Po rozpadu Sovětského svazu byly Gruzie, Ázerbájdžán a Arménie ponechány svému osudu. Bojovaly jak s ekonomickými problémy, politickými potížemi i mezi sebou. Každá ze zemí se vydala rozdílnou cestou, ekonomicky se nejméně daří Arménii. Reflexí celé situace je pohled na místní silnice, které jsou často ještě skanzenem sovětské éry. Čtěte sedmero postřehů, co od provozu na nich čekat.
Železničáři a jejich rodiny mohou přijít o levné cestování. Českým drahám totiž možná skončí povinnost uznávat zaměstnancům drah režijní jízdenky. Díky nim teď vlakem cestují za 1100 korun ročně, jejich děti platí 600 korun a ostatní rodinní příslušníci 1250 korun za rok.
Jeho firma loni prodala letenky za osm miliard, letos to bude více než dvojnásobek, až k 20 miliardám korun. I přesto, že některá města ve světě začala bojovat proti invazi turistů. On se o svůj byznys ale nebojí. „Omezování turistiky je spíš PR kec než nějaký skutečný záměr. Města z turismu profitují, žádný reálný dopad to mít nebude,“ je přesvědčený zakladatel vyhledávače letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý.
Přílišný optimismus a sázka na to, že další ekonomické krizi můžeme jednoduše zabránit, se stanou naším kamenem úrazu. Budou totiž jedním z důvodů, proč tato krize bude ještě hlubší než ta z roku 2007. "Opatření, která tu máme, krizi nezabrání. Ta jsou kontraproduktivní a hloupá, nezapadají do sebe," tvrdí v rozhovoru pro INFO.CZ bývalý pověřený guvernér České národní banky, ekonom Pavel Kysilka.