cesty do zahraničí egypta - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cesty do zahraničí egypta, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Předpoklad, že ruská agrese na Ukrajině vyvolá globální závody ve zbrojení, se začíná potvrzovat. Dovoz vojenského materiálu do Evropy v letech 2018 až 2022 vzrostl o 47 procent v porovnání s předchozími pěti lety. Ukrajina se loni stala třetím největším dovozcem zbraní, jak vyplývá z analýzy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Americká dominance v tomto obchodu se upevňuje, zatímco Rusko ztrácí trhy.
Evropa se před začátkem zimy uklidňuje tím, že ceny plynu na burze postupně klesají a zásobníky se plní i přesto, že Rusko téměř zavřelo přívodní kohouty. Moc se přitom neohlíží na to, že syslení suroviny z alternativních zdrojů uskutečňuje na úkor nejzranitelnějších zemí. A ráda také pozapomněla, že před rokem na summitu v Glasgow peskovala některé státy za neochotu skoncovat urychleně se spalováním uhlí, z jehož energie se nyní ráda hřeje.
Už za měsíc se světoví lídři sjedou do egyptského Šarm aš-Šajchu, aby prodiskutovali, jak jejich státy pokročily v boji proti klimatickým změnám. Na organizaci 27. klimatické konference OSN neboli COP27 se jakožto předsednická země Evropské unie podílí také Česká republika. Experti nicméně přiznávají, že letošní rozhovory budou mimořádně složité a nové ambiciózní cíle ve snižování uhlíkové stopy z nich pravděpodobně nevzejdou.
Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu.
Ukrajina neskrývá své rozladění poté, co turecké úřady propustily další zadržovanou loď s ruským nákladem údajně ukradeného obilí. Turecko evidentně nechce vychýlit své balancování mezi Ruskem a Ukrajinou na její stranu a deklaruje své snažení o dohodu k odblokování vývozů obilí z Oděsy. Tento OSN podporovaný plán na uvolnění milionů tun obilí na světové trhy však v dohledné době nemá velkou naději na úspěch.
Čerstvá čísla o šestnáctiprocentní květnové inflaci potvrdila, že letos citelně zdražuje téměř vše kolem nás a cestování do zahraničí není výjimkou. Zvedly se náklady na samotnou cestu, na ubytování i ceny v zahraničních obchodech a službách. Vše je ovšem relativní. Zvyšují se totiž i útraty, které Češi realizují v souvislosti s dovolenou v tuzemsku. A právě tempo zdražování zboží a služeb v cizině ve srovnáním s domácím je jedním ze dvou faktorů, které ovlivňují kupní sílu koruny v zahraničí.
Cestování se vrací do předpandemického stavu. Již nyní většina států zrušila pandemická omezení vstupu na své území. Míst, kam lze cestovat bez dokladu bezinfekčnosti sice stále přibývá, ale stále je některé státy vyžadují. Server E15.cz nabízí přehled států a jejich podmínek pro turistické cesty. Vycházíme nejen z informací českých úřadů, ale také z mapy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
Ceny pšenice rekordně rostou a aktuální zákaz vývozu z Indie povede k dalšímu zdražení komodity na mezinárodních trzích. "Zdražování pšenice je jak důsledkem války, tak zvýšením angažovanosti finančních investorů v komoditních derivátech," říká David Truxa šéf nadnárodní firmy GoodMills pro Českou republiku. Ukrajina a Rusko se na celosvětové produkci podílejí zhruba třiceti procenty. "Tato pšenice kvůli sankcím z Ruska neodjede, z Ukrajiny také většina neodjede, protože Rusové tam ničí infrastrukturu, ...
Když v prvních květnových dnech zasáhla ruská raketa centrum ukrajinského města Dnipro, nešlo o dobývací strategii. Útok směřoval na železniční trať a most. Rusové na Ukrajině systematicky ničí infrastrukturu a také zásoby zemědělských komodit. Navíc blokují námořní přístavy. Začal proto masivní přesun komodit po železnici směrem na západ, který ovlivňuje i Česko.
Vysoké ceny pšenice a obavy, že jí na trhu nebude v důsledku ruské agrese na Ukrajině dostatečné množství, už začínají dopadat na některé státy. Egypt stanovil maximální hladinu cen chleba a snaží se předejít nespokojenosti obyvatel. Odborníci míní, že drahé potraviny mohou v zemi vyvolat nové Arabské jaro a podobné úvahy se týkají i dalších nestabilních států v regionu.