cetin internet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cetin internet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Problematická finanční situace čínské technologické společnosti Huawei se na českém trhu ustálila. Firma v posledních letech kvůli americkým sankcím a bezpečnostnímu varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zaznamenala výrazný pokles tržeb, v roce 2021 meziročně asi o polovinu. Loni už čísla mírně vzrostla. Ústupu Huawei využil její hlavní konkurent, švédský podnik Ericsson.
Tuzemské mobilní sítě by v budoucnu měly mít vyšší přenosové rychlosti. První telekomunikační operátoři začali sondovat, jak stát naloží s frekvenčním pásmem 26 gigahertzů vhodným pro pokrytí zejména osídlených oblastí typu měst. Rozhodnuto ještě není, o rozdělení pásma pravděpodobně svedou boj menší hráči s většími.
Někteří tuzemští poskytovatelé internetu a střední a menší operátoři se dobrovolně zbavují technologií od čínské společnosti Huawei, případně už od ní odmítají nakupovat. Stát připravuje nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který by mohl Huawei v klíčových komunikačních sítích zakázat. Trh se tak snaží předejít případným budoucím problémům.
V pátek dokončená velká telekomunikační fúze na českém trhu – tedy koupě operátora Nej.cz společností Cetin ze stáje PPF – byla očekávaná a očekávatelná. Je to pokračování zajímavého příběhu vývoje českého telekomunikačního trhu, který je dost odlišný od zbytku Evropy.
Telekomunikační společnost Cetin, která patří do investiční skupiny PPF, kupuje poskytovatele internetu a televize Nej.cz. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Nej.cz má asi čtvrt milionu aktivních klientů a dosud patřil skupině Kaprain českého miliardáře Karla Pražáka. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, podle Hospodářských novin však jde o miliardový obchod. Změnu vlastníka ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Pondělní ohlášení dotační výzvy na postavení nových základnových stanic kolem nejvytíženějších železničních koridorů z Prahy do České Třebové a odtud do Ostravy nebo Brna je velmi dobrou zprávou pro všechny, kdo cestují vlakem a zároveň si chtějí zavolat nebo používat mobilní data. Dosud se to dařilo s výpadky, protože trať je sice pokrytá, ale dovnitř většiny vlaků se signál z fyzikálních důvodů nedostane.
Strmě rostoucí náklady na energie klíčové pro provoz sítí přiměly tuzemské operátory vážně uvažovat o zdražování služeb. To se může dotknout firemních i koncových zákazníků. Od úvah k činům přistoupil první T-Mobile. Firemním zákazníkům začal zdražovat tarify o více než deset procent a vyšší částky zaplatí i řada běžných spotřebitelů, které operátor převádí na aktualizované tarify.
Rostoucí ceny energií významně postihnou také byznys s datovými centry, kterým končí nasmlouvané ceny elektřiny z loňských období. Výrazná zdražení začnou přenášet na zákazníky. Někteří provozovatelé si vyúčtují celou částku, někteří si ukousnou z marže. Elektřina prodraží také chod národního superpočítače, a to až o stovky milionů.
O2 nabízí až dvojnásobnou rychlost stahování dat oproti konkurenci, to je výsledek měření, které přineslo České vysoké učení technické (ČVUT) a potvrzují ho i výsledky serveru NetMetr. Ukazuje se tak, že finančně i logisticky náročnější cesta úplné výměny technologií přináší zákazníkům nejen rychlejší, ale také nejspolehlivější síť.
Evropská unie hodlá vybudovat vlastní část internetu, která by nebyla závislá zejména na amerických gigantech typu Google a nesloužila ke sbírání citlivých dat o uživatelích. Evropská komise přišla s plánem na rozjezd unijního systému schopného nakládat s daty podle směrnice GDPR a filtrovat kybernetické hrozby. Zároveň by ale měl získat schopnost blokovat zakázané stránky. Projekt je součástí plánu za 80 milionů eur, tedy necelé dvě miliardy korun, a velký zájem o něj mají také Češi.