cez elektřina - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cez elektřina, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Česku je aktuálně v provozu přes 5000 elektromobilů a funguje více než 500 profesionálních veřejných dobíjecích stanic. Na jednu tak připadá zhruba deset elektrických aut, což je podle energetické skupiny ČEZ optimální poměr.
Ostravské strojírny Witkowitz, soustřeďující podnikání loni zesnulého finančníka Martina Ulčáka, jednají s ukrajinskou vládou o společném vývoji a možné výrobě přenosných, takzvaných modulárních jaderných reaktorů. Česká firma vytvoří se zástupci tamního ministerstva energetiky pracovní skupinu, která posoudí parametry zařízení. Cílem je vyvinout reaktor univerzálně použitelný i mimo Ukrajinu.
Vládní koalice ve sněmovně tlačí vpřed dostavbu Dukovan i přes sílící kritiku části opozice. Ve středu sice musela odložit finální hlasování o klíčovém zákoně nazývaném lex Dukovany, stále ale odmítá přistoupit na požadavky některých nevládních stran v dolní komoře parlamentu. Další pokus o hlasování se uskuteční nejdříve v pátek, při kterém již zřejmě opozice schválení zákona nezabrání. Hlavní spory vyvolává otázka bezpečnostních záruk při provozu nového bloku a způsobu výkupu elektřiny z něj.
Tuzemští distributoři elektřiny mají před sebou perných šest let. Do konce roku 2027 budou muset nainstalovat nejméně 850 tisíc takzvaných chytrých elektroměru za miliardy korun. Vyplývá to z nové vyhlášky o měření elektřiny, která začala platit počátkem letošního roku.
Bulharský energetický regulátor povolil české společnosti ČEZ prodat její distribuční firmu v Bulharsku pojišťovací a finanční skupině Eurohold. Umožnil tak dokončit dohodu za 335 milionů eur (8,8 miliardy korun). V jejím rámci Eurohold kromě distributora dodávajícího elektřinu více než dvěma milionům lidí získá i další aktiva firmy ČEZ v Bulharsku, uvedla agentura Reuters.
Nastartovat ekonomiku po covidu si vyžádá mohutné investice, které chce vláda směrovat nejen do dopravní infrastruktury. S úsporami se příliš nepočítá. „Pokud budu mít vliv na dopravu, necuknu z investic,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, jehož hlavní cíl je nyní sehnat politickou podporu pro jaderný tendr.
To, zda ČEZ vyhlásí tendr na blok jaderné elektrárny Dukovany do voleb, není otázka přístupu k jádru jako technologii. Jde o způsob, který vláda s vedením ČEZ zvolila. Jde o politickou hru, na půdě EU zcela osamocenou, nikoliv o seriózní scénář vnímající reálie evropského energetického trhu. Jde o pokus odsouzený k zániku.
Pokud vláda stihne včas schválit potřebnou legislativu, stane se rok 2021 zlomem, po kterém uhelné energetické zdroje začnou přepouštět své postavení modernějším technologiím. Shodli se na tom největší energetičtí hráči, které v anketě oslovil deník E15.
Tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany se nakonec s největší pravděpodobností nebudou moci zúčastnit jako samostatní uchazeči Rusové ani Číňané. Variantu, která byla dosud ve hře, označil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) jako nereálnou.
Výroba elektřiny a tepla z uhlí může v Česku kvůli situaci na trhu skončit ještě před rokem 2038, který doporučila Uhelná komise. Představa, že uhlí lze opustit z roku na rok, je ale divoká a vzdálená realitě, řekl Pavel Farkač, analytik energetické skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Přeměna české energetiky podle něj bude stát stovky miliard korun. Za chybu označil, že Česko stále nemá jasno, čím uhelné zdroje nahradí.