cez nova divize rozvoj - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cez nova divize rozvoj, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jedna z nejtradičnějších firem v tuzemském jaderném průmyslu, plzeňská Škoda JS, věří v renesanci svého oboru. Její šéf František Krček je navíc přesvědčený, že český průmysl zvládne velkou část budoucích zakázek zajistit sám. A pokud by se stavěly čtyři velké jaderné bloky, potenciální zakázky by byly skutečně významné. „U jednoho bloku jde určitě o miliardy korun. Pokud by se stavěly čtyři, mohlo by to být i dvojciferné číslo v miliardách,“ uvádí Krček s tím, že Škoda JS počítá také se zakázkami pro malé...
Udržet investiční byt financovaný hypotékou se letos pro spoustu českých domácností může ukázat jako příliš velký luxus. Zhruba na stovku tisíc z nich dolehne úrokový náraz vyvolaný refixací hypoték. Hello bank!, pobočka největší francouzské banky BNP Paribas Personal Finance, postupně ukončuje své aktivity na českém trhu. Zlínská obuvnická firma Vasky koupila značku Botas, která je od letoška v likvidaci. Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.
Energetická společnost MND začala stavět novou, plnohodnotnou větev svého podnikání. Od roku 2021 se soustřeďuje na rozvoj obnovitelných zdrojů a letos do tohoto segmentu vstoupila v Česku. Na svůj nový byznys vyčleňuje nejméně 200 milionů korun ročně, řekla E15 Jana Hamršmídová, ředitelka divize Energy MND zaměřené na rozvoj nových zdrojů.
Česká republika chce svou energetiku v příštích letech postavit na kombinaci jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Jádro začíná v důsledku války na Ukrajině ale nabývat na důležitosti takřka v celé Evropě. Odhady hovoří o tom, že pro zachování současné kapacity jaderných zdrojů v Evropské unii v následujících dekádách budou zapotřebí investice dosahující v přepočtu až jedenácti bilionů korun.
Evropská investiční banka poskytne padesát milionů eur, tedy více než miliardu korun, českému fondu Inven Capital skupiny ČEZ na investice do klimaticky šetrných startupů. Skupina EIB, kterou tvoří Evropská investiční banka a její dceřiný Evropský investiční fond, také ve středu oznámila, že loni investovala do hospodářského a sociálního rozvoje České republiky celkem 1,85 miliardy eur, výrazně více než v předchozích letech. Například v roce 2021 činily investice EIB v tuzemsku 1,2 miliardy eur.
Zatímco rok 2021 se na trhu fúzí a akvizic nesl ve znamení dozvuků pandemie, ten loňský nejvíce ovlivnila válka na Ukrajině. Kvůli složitějšími oceňování firem obě strany potenciálních obchodů déle vyčkávají a doba uzavírání transakcí se tak prodlužuje. Úspěchu českých byznysmenů v zahraničí to ale nezabránilo, říká expert na fúze a akvizice Štěpán Flieger, který ve společnosti EY vede oddělení fúzí a akvizic v Česku. „Česká ekonomika je nadměrně kapitálově vybavená. Slovenská ekonomika je zhruba poloviční...
Skupina ČEZ chce do roku 2030 vybudovat nové obnovitelné zdroje s výkonem až šest gigawatů. To je pro představu přibližně trojnásobek výkonu jaderných elektráren Temelín nebo Dukovany. "Detailně jsme prověřili 88 tisíc hektarů půdy a vybrali jsme takové lokality, které mají potenciál v budoucnu umožnit výstavbu projektů zelených elektráren o výkonu 7 až 8 gigawattů," říká Kateřina Skalická, generální ředitelka společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.
Tlak na výstavbu nových bezemisních zdrojů se v jaderné energetice stává katalyzátorem rychlejšího vývoje nových technologií. Řada světových výrobců tak vyvíjí malé modulární reaktory (MMR), jejichž předností oproti velkým jaderným zdrojům je hlavně možnost sériové výroby, snazší doprava a rychlejší realizace. „Skupina ČEZ považuje malé modulární reaktory za velmi zajímavou možnost pro Českou republiku. Je to předvídatelný a cenově stabilní zdroj,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ a šéf Jaderné ...
Firmy, které se zabývají dodávkami úsporných energetických řešení, zažívají bezprecedentní nárůst poptávky. Zájem o energetické úspory zvyšují vysoké ceny plynu, elektřiny i tepla. Návratnost projektů se zkracuje i navzdory dvoucifernému zdražení technologií i komponent, hlásí Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Celý sektor v příštích letech významně poroste.