čez výpadek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čez výpadek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rok 2023 je zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Stoupající ceny energií znervózňovaly odběratele již v roce 2021, koncem února 2022 vystřelily strmě vzhůru. Spouštěčem bylo především vypuknutí války na Ukrajině, následné sankce uvalené na Rusko a s nimi související ruské kroky. Nakonec došlo i na obávané přerušení dodávek. Česká republika i další evropské státy proto musely začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Jednu z možností představuje ...
Nejslabší od roku 1993 byl loni prodej nových osobních automobilů v Evropské unii a ani letos nemohou automobilky počítat s výrazným zlepšením. V lepším případě vyrábí závody omezeně, v horším vůbec - jako například „odstavená“ Toyota v Kolíně. Objednávek nových vozů navíc v posledních měsících výrazně ubývá - šetří firmy, šetří běžní zákazníci.
Dobré ráno! Je 34. den v roce, svátek má Blažej. Před 377 lety poskytl římský císař Ferdinand III. Habsburský obyvatelům Brna za úspěšnou obranu proti Švédům rozsáhlé daňové úlevy. Město také nemuselo pět let splácet dluhy. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Vláda pravděpodobně vypustí ze svého programového prohlášení záměr snížit odvody firem na sociální pojištění zaměstnanců. Ty plánovala snížit o dva procentní body. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Důvodem je podle něj především velký tlak na státní kasu, která si nemůže dovolit další výpadek příjmů.
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.
Dlouho očekávané částečné unijní embargo na ruskou ropu nabylo účinnosti. Současně s ním vstupuje v platnost cenový strop na surovinu z válčící země, jehož výši stanovily země G7 v součinnosti s Evropskou unií na šedesát dolarů za barel. Ceny ropy na počátku týdne míří vzhůru. Čeká se, jak na sankce zareaguje Moskva, která avizovala zákaz prodeje komodity zemím, které na limit přistoupí.
V lepším případě si připlatí, v horším nezatopí. Domácnosti či průmyslové firmy, které odebírají teplo z tepláren závislých na uhlí, čeká náročná zima. Kvůli potížím na železnici a vysoké poptávce po uhlí se řadě tepláren nedostává dostatek paliva. Přestože je letošní říjen velmi teplý, zásoby uhlí, které si teplárny vytvořily přes léto, už v řadě případů zmizely. Reálně tak hrozí, že budou muset buď přejít na násobně dražší záložní zdroje, nebo omezit, či dokonce zastavit dodávky tepla.
Česku se nedaří odstřihnout firmy s ruským vlivem od veřejných zakázek. Měsíčně získají zakázky v hodnotě zhurba 14,5 milionu eur, v Evropě pak celkem inkasují za měsíc 293 milionů eur. Vyplývá to z analýzy české společnosti Datlab, která shromažďuje a analyzuje data v oblasti veřejných zakázek. Sankce uvalené na Rusko se nedaří vymáhat kvůli nespolehlivým ruským dokumentům i skrývání skutečných majitelů.
Energetická společnost ČEZ utrpěla kvůli výpadkům ruských dodávek plynu škody ve vyšších stovkách milionů až v miliardách korun. V České televizi to řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle Beneše je vyloučené jednat s ruským dodavatelem o dodávkách na příští rok, jediným možným krokem je naopak mezinárodní arbitráž.
Vláda ve středu zastropovala ceny elektřiny i plynu. Ceny energií pro domácnosti a maloodběratele neporostou do konce roku 2023. Na jaké hodnotě chce vláda ceny zastropovat? Na koho se bude zastropování cen energií vztahovat?