chemické objevy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu chemické objevy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká věda má šanci dosáhnout konce dlouhé cesty a najít léčivý prostředek proti rakovině. A s ním, vedle pomoci pacientům, také příjmy z licencí, které pomohou na světlo dalším objevům. Přinášíme tři nadějné příběhy, kde se již povedlo převést výzkum z laboratoře do praxe a které mají potenciál zapsat znovu Česko na vědeckou mapu světa.
Kuloáry nejen materiálových vědců a fyziků jsou posledních několik hodin plné „bombastického“ odhalení nového materiálu, který je supravodivý při pokojové teplotě. Zatím nerecenzovanou studii na portálu ArXiv publikovala trojice jihokorejských materiálových inženýrů. Na studii a okolnostech jejího zveřejnění jsou zajímavé dvě věci.
Je jedním z mála českých vědců, který získal prestižní ocenění ERC Advanced Grant. Odborník na umělou inteligenci z ČVUT Josef Šivic získal z evropských fondů 2,5 milionu eur, téměř 60 milionů korun, aby naučil roboty sdílet své zkušenosti. „Umělá inteligence je motor, který žene vpřed řadu oblastí. A jestliže nechceme zůstat pozadu, musíme tomuto motoru velmi dobře rozumět a také umět tento motor vyvíjet,“ říká v rozhovoru pro E15.
Kolínská společnost Draslovka, největší světový výrobce kyanidu sodného, spojila síly s největším světovým těžařem zlata Barrick Gold Corporation. Tato kanadská skupina chce k těžbě nově využívat technologii loužení zlata glycinem, čímž se Draslovce otevírá nový miliardový trh. Využití nového postupu, který se bude u Barricku v první fázi testovat, může přinést významné úspory a také snížit ekologickou zátěž, uvádí mediální zástupce Draslovky Vít Kurfürst.
České prezidentské volby 2023 pokračují. Kdo kandiduje na post prezidenta České republiky? Kandidátů pro první kolo prezidentských voleb bylo ve výsledku osm, zbývají dva. Výsledky druhého kola voleb budou známy v sobotu 28. ledna. Do druhého kola postoupil Petr Pavel a Andrej Babiš. Podívejte se na přehledný seznam všech uchazečů o místo hlavy státu. Kdo jsou letošní prezidentští kandidáti? Co o nich prozradily televizní debaty? Jaké mají volební programy a názory? Koho volit?
Rok 2023 bude tím, kdy Česko pošle svoji chytrou bombu proti rakovině do světa. Jde o objev Miloslava Poláška a jeho týmu z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Americká společnost Shine Technologies oznámila, že nápad na rychlou a hromadnou výrobu dosud složitě získávaného radiofarmaka s názvem lutecium 177 dojde uskutečnění. Jde o jeden z největších úspěchů české vědy, který by se měl zrealizovat v příštím roce.
Dobré ráno! Je 217. den roku, svátek má Kristián a v tento den před 250 lety na základě smlouvy mezi Pruskem, Ruskem a Rakouskem došlo k prvnímu dělení Polska. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Výzkumníci z britských laboratoří společnosti DeepMind jsou schopni přesně předvídat, jakým způsobem a do jakých trojrozměrných struktur se budou skládat proteiny – základní stavební kameny živých organismů. Za pomoci umělé inteligence tak našli odpověď na téměř pět dekád starou otázku. Výsledný tvar či „zamotání“ řetězců aminokyselin totiž určuje, jaké unikátní vlastnoti budou proteiny mít. Jde o potenciální průlom při hledání nových léčiv.
Netradiční, a hlavně velmi levný způsob výroby nejběžněji používaného dezinfekčního přípravku či bělidla – peroxidu vodíku – objevili chemici na kalifornské Stanfordově univerzitě. Vodu podle jejich zjištění publikovaného v časopise PNAS stačí jednoduše rozstříštit na mikroskopické kapičky a nechat „pracovat“ molekulární fyziku.
O grafenu jako materiálu budoucnosti hovoří vědci od jeho objevu v roce 2004. V posledních letech se navíc roztrhl pytel s možnými aplikacemi od barvení vlasů přes filtrování vody až po superpevné struktury. Výroba dvourozměrné uhlíkové mřížky nicméně nebyla optimální pro masovější použití, což brzdilo nejen další výzkum, ale také aplikaci již dosažených zjištění. Až doteď.