chemické objevy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu chemické objevy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Skupině vědců spojených s Observatoří Pierra Augera v Argentině, s nimiž spolupracují i čeští badatelé, se podařilo najít odpověď na otázku o původu kosmického záření. Nad tímto problémem si odborníci lámali hlavu od 60. let 20. století, kdy byla potvrzena existence částic kosmického záření. Díky výpočtům a experimentům na observatoři se ukázalo, že částice mají původ mimo naši galaxii. Objev popisuje článek, který v pátek vyjde v prestižním vědeckém časopise Science. Informovala o tom Akademie věd České ...
Enceladus je jedním z největších měsíců Saturnu. Měření sondy Cassini ukazují, že pod povrchem může být oceán kapalné vody. V oceánu mohou být podmínky vhodné k životu.
Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa si při své práci pravidelně „hráli“ se skládačkami. Jejich hračky však byly pro běžné oko neviditelné, byly to molekuly. Královská švédská akademie věd jim nyní udělila Nobelovu cenu za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.
Chladný svět určený pravděpodobností. Chladný svět, kde o celém vašem životě rozhoduje sekvence písmen ve vaší DNA, která s vypočtenou přesností určuje talent, zábavu, sny i smrt. Svět, ve kterém je nevýhodou, pokud jste přímým produktem vášnivé lásky svých rodičů, protože ty nejlepší z nás namixovali genetici ve zkumavce. Svět, ve kterém místo občanky i testu studijních předpokladů nosíte svou krev.
Jedním z hostů letošního ročníku Academia film Olomouc byl také britský astrofyzik působící v Evropské kosmické agentuře (ESA), který na festival přijel odhalit plány k budování základny na Měsíci. James Carpenter je přesvědčený, že se prostřednictvím populárně-vědeckých filmů stávají vědecké koncepty a ideje srozumitelnější a lidem přístupnější.
Kybernetika dokáže stroje naučit rozpoznat okolní prostředí, informační a komunikační technologie v lékařství propojují svět lékařů a nemocnic s pacienty pomocí telemedicíny a nanotechnologie léčí rakovinu. Studenti těchto oborů se v budoucnu uplatnění bát nemusí.
Fanoušci britské heavymetalové skupiny Motörhead v petici požadují, aby byl jeden z nedávno uznaných čtyř nových chemických prvků pojmenován po frontmanovi kapely Lemmym Kilmisterovi jako Lemmium. Legendární zpěvák, skladatel a basista skupiny zemřel předminulý týden v sedmdesáti letech.
Pravděpodobnost, že na Marsu někdy v minulosti existoval život, se opět zvýšila. Průzkumné vozítko Curiosity totiž v dokončených testech půdních vzorků potvrdilo dřívější přítomnost dusičnanů – chemických sloučenin dusíku, které jsou na Zemi považovány na zásadní zdroj živin pro život. Podle vědců jde o další střípek do mozaiky, jejímž celistvým obrazem je potvrzení dřívější existence života na Rudé planetě.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) chystá v rámci příprav pilotované mise k Marsu nové vozítko, které by mělo zkoumat klíčové otázky obyvatelnosti Marsu a posoudit přírodní zdroje a rizika pro budoucí výpravy. Misi, jejíž start se předpokládá v roce 2020 a která nese označení Mars 2020, provede rover vycházející z úspěšného vozítka Curiosity.
Nobelova cena za mír má pro letošní rok své držitele. Ocenění získal indický aktivista Kailáš Satjarthi a pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová. Nobelův výbor u vyznamenaných ocenil "jejich boj proti útlaku dětí a mladých lidí a boj za právo všech dětí na vzdělání".