Christine Lagardeová - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Christine Lagardeová, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila už podesáté za sebou, zpřísňováním měnové politiky se snaží dostat pod kontrolu vysokou inflaci. Část analytiků předpokládala, že ECB už sazby nezvýší. Banka rovněž zhoršila výhled ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky.
Čas od času se mezi ekonomy vedou polemiky, zda je monetární politika exaktní vědou, nebo spíše uměleckou disciplínou. V úvodní fázi, kdy inflace levitovala vysoce nad oficiálním cílem bank, fungovalo jako jediné přípustné řešení zvyšování sazeb takřka na bázi autopilota. V západních zemích však dezinflační proces nabírá na obrátkách.
Na úterním, čtvrtém letošním zasedání Rady guvernérů americké centrální banky Fed je podle analytiků vysoce pravděpodobné, že se základní úroková sazba poprvé od začátku loňského roku nezmění. To nicméně neznamená, že jsou centrální bankéři s utahováním měnové politiky pro letošek hotovi. Spíše odloží rozhodnutí na příští měsíc, píše agentura AP.
Nečekaný kolaps Silicon Valley Bank, který je největším krachem na americkém bankovním trhu od globální finanční krize v roce 2008, postavil novou výzvu před centrální bankéře. Podle deníků Financial Times či Wall Street Journal je možné, že to přiměje guvernéry amerického Fedu a Evropské centrální banky (ECB) k pomalejšímu zvedání úrokových sazeb. Čeští experti s tím ale nesouhlasí.
Přestože se americká bankovní krize netýká pouze Spojených států, Evropská centrální banka (ECB) bude na čtvrtečním zasedání pokračovat ve zvyšování sazeb. Zůstává ale otázkou, jaké tempo zvolí.
Finanční trhy se ze své podstaty dívají dopředu. Soustředí se na budoucnost a ignorují minulost. Proto již řada investorů inflaci efektivně nepovažuje za hrozbu. Probíhající zpomalení její dynamiky vnímá jako dostatečný důkaz brzkého znovunastolení stabilních cen. Tento sangvinický pohled přifukuje bublinu na trzích aktiv. Propadat falešnému pocitu jistoty se však nevyplácí. Inflace zůstává nepřijatelně vysoká a k její definitivní eliminaci vede ještě daleká cesta.
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek podle očekávání analytiků opět ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Tato sazba platí od loňského 22. června a je nejvyšší od roku 1999. „Bankovní rada chce dále pokračovat v boji proti inflaci, dokud nebude pod kontrolou. To znamená, že úrokové sazby zůstanou na vysoké úrovni po delší dobu,“ prohlásil šéf ČNB Aleš Michl. Centrální banka také rozhodla, že bude dál bránit nadměrným výkyvům kurzu domácí měny.
Dobré ráno! Je dvacátý den roku, svátek má Ilona. V tento den v roce 1998 byl Václav Havel podruhé zvolen prezidentem České republiky. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
V řadě světových zemí prudce klesá poptávka po nákupu nemovitostí. Například v Německu se trh s rezidenčními realitami loni meziročně propadl o 74 procent. Vyplývá to ze zprávy, kterou tento týden zveřejnila francouzská banka BNP Paribas. Příčinou tohoto vývoje jsou prý rostoucí úrokové sazby, oslabující ekonomika a rekordně vysoká inflace.
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání ekonomů zvýšila na svém posledním letošním zasedání základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od globální finanční krize v roce 2008. Šéfka ECB Christine Lagardeová se zavázala, že bude dál bojovat proti inflaci zvyšováním sazeb i v příštím roce.