chruščov o stalinovi - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu chruščov o stalinovi, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Obří kamenná socha sovětského vůdce Josifa Stalina měla podle představ svých objednavatelů shlížet z pražské Letenské pláně na věčné časy. Nedlouho po slavnostním odhalení pomníku 1. května 1955 se však nad Stalinovým odkazem začala stahovat mračna. V roce 1956 totiž sovětský vůdce Nikita Chruščov přednesl proslulou řeč, v níž zkritizoval kult Stalinovy osobnosti.
Hlavní město musí kvůli hrozícímu zřícení do pěti dnů uzavřít přístup do okolí metronomu na Letné, které je zároveň střechou podzemí bývalého Stalinova pomníku. Rozhodl o tom stavební úřad Prahy 7 na základě statického posudku stavby dodaného magistrátem. Informaci přinesl server Novinky.cz. Město plánuje střechu podzemní stavby provizorně podepřít, poté by se měl přístup na vyhlídku obnovit. Do konce roku má vzniknout podrobný posudek.
Český spisovatel a dramatik Pavel Kohout patří ke generaci, která významně ovlivnila dění zejména ve druhé polovině 20. století. Jako dvacátník se podílel na komunistickém budování, stejně jako mnozí další však vystřízlivěl a stal se nejen klíčovou postavou pražského jara, ale také signatářem Charty 77. I dnes je autorsky činný a k aktuální politické situaci má očividně stále co říci – na konci ledna zveřejnily Lidové noviny a Respekt jeho otevřený dopis adresovaný prezidentu Miloši Zemanovi. Jak hodnotí ...
Praha vypíše veřejnou zakázku na využití podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. Po rekonstrukci bude v podstavci galerie s dalšími službami. Novinářům to v úterý řekli primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a ředitel Národní galerie (NG) Jiří Fajt. Cena zakázky by neměla překročit 50 milionů korun. Záměr je podle České komory architektů (ČKA) nevhodný a rada by jej měla přehodnotit. Kritizuje jej i vedení Prahy 7, kdy jej místostarosta Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice) označil za "humpolácký" a vytkl mu ...
Zatímco v České republice neprobíhají násilné potyčky aktivistů s extrémisty ve stínu pomníků vojevůdců, jako je tomu v případě konfederačních soch v USA, otázka vhodnosti a významu symbolů minulosti je relevantní i u nás. V posledních letech například v souvislosti s budoucností pomníku ruského maršála Koněva v pražských Dejvicích. Diskuze o jeho možném odstranění vyvolala diplomatickou bouři, avšak normalizační pomník stále stojí. Oproti tomu pomník českého maršálka Radeckého, původně stojící na ...
Nizozemská režisérka dokumentárních filmů Jessica Gorter vystudovala televizní a filmovou akademii v Amsterdamu a už od devadesátých let se ve svých filmech zajímá hlavně o Rusko. Zkoumá jeho vývoj a historii skrz osobní příběhy lidí. S Jessicou Gorter jsme se setkaly díky mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, pořádaném Člověkem v tísni, kde se promítal její nejnovější film Rudá duše (The Red Soul). Ten zkoumá vzrůstající oblibu Stalina v dnešním Rusku.
V roce 1956 na dvacátém sjezdu KSSS pronesl sovětský vůdce Chruščov projev, ve kterém kritizoval Stalinovu politiku.
Politika "perestrojky" (přestavby) posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova nebyla ani promyšlená, ani potřebná. V rozhovoru, který dnes zveřejnil ruský internetový listu Gazeta.ru, to prohlásil Miloš Jakeš, který před 30 lety stanul v čele československých komunistů.
Ruský prezident Vladimir Putin by měl dostat za připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku nejvyšší státní vyznamenání, titul Hrdiny Ruska. S "občanskou iniciativou" adresovanou parlamentu podle vládního listu Rossijskaja gazeta přišli novináři z Chabarovska a posléze se přidali i žurnalisté ze snad celého Dálného východu. A to i tací, kteří si před lety stěžovali americkému prezidentovi na ruské poměry.
Osudy olomouckých pomníků jsou stejně pohnuté a dobrodružné jako dějiny města.