chudi pracujici - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu chudi pracujici, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Důchodový systém se řítí do propasti. Všichni to vědí, ale politici s tím nic nedělají. A už ani neudělají. To jsou hlavní závěry analýzy společnosti Cyrrus. Demografie je neúprosná a zatímco nyní na jednoho důchodce připadají více než tři ekonomicky aktivní lidé, v dalších dekádách tento poměr klesne pod 1:2. Spolu s tím se výrazně zvýší rozdíl mezi důchody a průměrnou mzdou. Nejhůře dopadne ročník 1985.
Nejpozději koncem dubna plánuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) představit nepopulární kroky pro snížení rozpočtových schodků o 70 miliard korun. Úspory ve výdajích státu i opatření na posílení jeho příjmů pocítí drtivá většina občanů. Může se jich týkat růst cen zboží po spojení snížených sazeb DPH, zrušení daňových výjimek nebo ukončení podpory stavebního spoření. Návrhů je přes šedesát včetně loňských doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). E15 zmapoval šance nejsledovanějších záměrů na ...
Václavské náměstí už se dvakrát zaplnilo lidmi nespokojenými se současnou českou vládou. Někteří politici i my ve vyhřátých pražských kancelářích upozorňujeme na to, že je to celé jaksi pofiderní, tento rozhořčený dav vede člověk v insolvenci obtěžkaný milionovými dluhy a organizátoři rozdmýchávají mezi lidmi proruskou propagandu. Ano, to všechno sice může být pravda a dav se opravdu radikalizuje i v dalších politických názorech, ale je to jen důsledek. Ten pravý důvod, proč lidé vyšli do ulic, jsou peníze...
Světová ekonomika se podle Ruperta Davise z britské konzultační firmy Sustainable Means přesouvá na zelený břeh. Zatímco na politickém poli sledujeme spíše střídavé úspěchy, na tom ekonomickém podle něj narazíme na pragmatičtější přístup. „Institucionální investoři přesouvají finance do zelených řešení, a i velcí světoví výrobci plánují přechod na zelenou energii. Děje se to pozdě a náraz bude tvrdý, ale lidstvo přežije. Jsem optimista,” říká Davis.
Volebním kampaním chybí podle sociologa Daniela Prokopa silné téma. Občany podle průzkumů nejvíce trápí zadlužování země, zdravotnictví a jejich příjmy. Strany to však neumějí voličům prodat. „V amerických kampaních platí slogan, že je třeba prodat lidem to, co potřebují – je třeba je ale přesvědčit o tom, že to chtějí. Oproti tomu české strany prodávají něco, co lidé nepotřebují,” říká zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop.
Afghánistán se řítí do katastrofální finanční krize, varují ekonomové a světová média. Země se potýká se sérií hospodářských šoků poté, co většinu jejího území před týdnem opět ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. Stav veřejných financí se zřejmě ještě do konce letošního roku výrazně zhorší. Podle analytické společnosti Fitch Solutions by měla afghánská ekonomika za rok 2021 spadnout až o pětinu. Státu hrozí též hyperinflace, krachy bank a prudké zdražení nejzákladnějších produktů včetně potravin....
Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.
Postupně narůstající inflace v Česku vzbuzuje obavy, jestli lidem po pár příštích letech v peněženkách vůbec něco zůstane a co za to půjde koupit. Obavy jsou namístě, zejména pokud jde o chudší část společnosti.
Koronakrize páchá škody nejen na ekonomikách, kde také ničí pracovní místa, ale omezuje i pohyb osob po světě. To má závažné důsledky pro toky remitencí, tedy plateb, které migranti posílají rodinám do domovských zemí. Chudé státy jsou přitom na těchto platbách často silně závislé. V evropském regionu jsou příspěvky ze zahraničí klíčové pro Ukrajinu. Transfer remitencí do země loni navzdory krizi mírně vzrostl.
Extrémní chudoba ve světě je po mnoha letech nadějného vývoje opět na vzestupu. Bohaté země Severu řeší vlastní problémy způsobené pandemií koronaviru. Týdeník The Economist předpokládá, že přímou pomoc chudému Jihu omezí o třetinu. Do role lídra v boji proti chudobě se staví Čína.