cizinci na českém trhu práce - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu cizinci na českém trhu práce, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Novela zákoníku práce, která nyní putuje do Poslanecké sněmovny, přináší sice vítanou novinku v podobě možnosti elektronicky uzavírat pracovní smlouvy, jinak ale podle firem místo omezení byrokracie naopak zaměstnavatelům přináší nové povinnosti. Firmy kritizují hlavně povýšení dohod o provedení práce v podstatě na pracovní smlouvy a zpřísnění legislativy u práce z domova. „Stát dusí lidi i firmy zbytečným papírováním. Nemá smysl jen retušovat, změna musí být zásadní,“ říká řídící partnerka poradenské ...
Protože válka na Ukrajině stále trvá, prodloužila Česká republika tzv. dočasnou ochranu pro uprchlíky z této země, a to až do března roku 2024. Její stávající držitelé ale musí o prodloužení požádat, upozorňuje advokát Matěj Daněk, specialista kanceláře PRK Partners na zaměstnávání cizinců.
Čtvrtina dospělých Ukrajinců, kteří utíkali před ruskou útočnou válkou, v Německu už rok od začátku války naplno pracuje. Další desítky tisíc se připravují v kurzech na složitější a zajímavější práci a lepší odměnu. Německý pracovní trh potřebuje především takové lidi. Podle odhadu ekonomů ze soukromých i státních institucí schází Německu dlouhodobě čtvrt milionu lidí v kvalifikovaných a vysoce kvalifikovaných profesích. Ukrajinci je mohou zaplnit jen z malé části.
Seznamování lidí může být práce na plný úvazek. Své o tom ví Katarína Hawken, která provozuje matchmakingovou agenturu a na svém kontě má řadu úspěšně seznámených párů. Ten první měl svatbu před osmi lety. Právě díky předchozím úspěchům ji loni oslovili tvůrci americké dating reality show Match Me Abroad, která bude mít premiéru v květnu. „Očekávám, že se potom zvýší poptávka po mých službách, a to hlavně díky tomu, že lidé pochopí, jak náročný je samotný matchmaking a kolik závazků, zkušeností a znalostí ...
Jeden z favoritů nadcházející prezidentské volby Andrej Babiš konečně začal ostrou kampaň. A své nejvážnější konkurenty Petra Pavla a Danuši Nerudovou rozhodně nešetří. „Oni nemají žádné politické zkušenosti a všechno, co deklarují v těch debatách, je nabiflované,“ říká šéf hnutí ANO, který by také rád snižoval úrokové sazby a zestátnil ČEZ.
Česko je učitelem národů, na tuzemských univerzitách zdarma studují v českojazyčných programech desítky tisíc cizinců i ze západní Evropy. Stát za jejich školné dá ročně miliardy korun. Zpoplatnění studia alespoň této skupiny by mohlo být kompromisem, když vláda odmítá návrh NERV na školné na univerzitách. Největším problémem stále nákladnější vzdělávací soustavy je rychle rostoucí počet učitelů a také asistentů pedagogů, zejména v regionálním školství. Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje škrtat, šéf...
Populace stárne a tuzemské firmy se začínají čím dál více poohlížet po pracovnících v zahraničí i pro kvalifikované a expertní pozice. Jen v IT oboru je volných asi dvacet tisíc míst, nerovnováhu by tak mohli srovnat cizinci. Firmy je lákají na relokační balíčky, jsou ochotné zájemcům zajistit ubytování i víza. Česko může být lákavé také pro absolventy ze západních zemí, kteří zde spíše seženou práci odpovídající jejich zaměření.
Zatímco na západních trzích začínají velké technologické firmy pomalu řešit propouštění, český trh stále nabírá, a obor IT a podnikových služeb má dokonce do roku 2025 vzrůst o 50 tisíc lidí. Proč firmy svá centra vývoje, inovací a IT služeb stále umisťují do České republiky, která má v rámci EU vůbec nejnižší nezaměstnanost? Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která tato centra v ČR sdružuje, tvrdí, že je to zejména díky zajímavým projektům a atraktivitě České republiky, jež umí přilákat lidi z ...
Někteří zahraniční, a tedy i čeští studenti v Nizozemsku tento rok na univerzitu nenastoupí, a to i když byli úspěšně přijati. Nedaří se jim totiž najít ubytování. Nizozemsko se už několik let potýká s ubytovací krizí, která se po pandemii covidu ještě prohloubila. Je to také důsledkem nárůstu počtu zahraničních studentů po odchodu Velké Británie z EU. Momentálně je pro ně Nizozemsko nejpopulárnější evropskou destinací, následované Německem.
Prodeje bytů klesají a nahradit příjmy realitních kanceláří z pronájmů nejde. Aspoň částečnou náplastí je pro ně přísun novostaveb z developerských projektů. Stavitelé už byty nedokážou prodat svépomocí tak snadno jako v minulých letech. „Mají napjaté a hlavně velmi nejisté rozpočty, neznají stavební náklady a nevědí přesně, za kolik nemovitost prodají. To není příjemný moment,“ popisuje ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.