clo na hliník - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu clo na hliník, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropský parlament a státy sedmadvacítky jsou podle světových agentur blízko uzavření předběžné dohody ohledně takzvaného uhlíkového cla. Nástroj označovaný jako CBAM má zabránit tomu, aby firmy, které vyrábějí na území Evropské unie a musejí zde platit za emisní povolenky, nebyly znevýhodněny před podniky z mimounijních zemí, kde jsou klimatické regulace volnější. Podle expertů mechanismus dopadne hlavně na ruské firmy.
Dobré ráno! Je 286. den roku, svátek má Renáta, před 27 lety uvedla společnost Microsoft na trh operační systém Windows 95. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Obchodování s Ruskem a Ukrajinou se jen tak neobnoví, i kdyby měla válka do týdne skončit. Čeští exportéři se proto aktivně zajímají o nové regiony, kde by mohli najít odbyt. Kromě jednání s bohatými zeměmi Blízkého a Dálného východu se soustřeďují i na postsovětský region, který podobně jako Evropa řeší otázku politické a ekonomické závislosti na Rusku.
Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se mohly i létající auta. Vyplývá to z průzkumu poradenského společnosti KPMG mezi 1100 manažery v autoprůmyslu v 31 zemích včetně Česka.
Spojené státy a Evropská unie se dohodly na vyřešení vleklého obchodního sporu ohledně amerických cel na ocel a hliník. Oznámila to dnes americká ministryně obchodu Gina Raimondová. Podařilo se tak zabránit růstu odvetných unijních cel na americké výrobky. Spor zahájil v roce 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump, který zavedl cla na dovoz oceli a hliníku z EU a z řady dalších států.
Evropská unie přijímá stále drastičtější a dražší opatření proti emisím skleníkových plynů, ale okolní svět je v politice ochrany klimatu mnohem pomalejší. Ekonomika EU se ocitá v konkurenční nevýhodě a Brusel vytáhl novou zbraň – uhlíkové clo, které donutí platit za vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší také mimoevropské firmy. Hrozba obchodních sporů tím však roste. Ještě před pár týdny se zdálo, že Evropa brzy najde spojence ve Spojených státech, tato naděje ale postupně vyprchává.
Plnění vlastních ambiciózních emisních cílů bude zřejmě ještě mnohem náročnější pro Čínu než pro Evropskou unii. Asijská velmoc, která vypouští nejvíce skleníkových plynů na světě, chce dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality v roce 2060 – tedy jen o deset let později než Evropská unie. Od roku 2008 přitom nabral růst čínských emisí prudké tempo, které prozatím nezpomaluje. Podrobnosti najdete v interaktivní infografice serveru E15.cz z miniseriálu zaměřeného na trend boje s CO2.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Evropská unie stanovila prozatímní cla v rozmezí 19,3 procenta až 46,7 procenta na hliníkové ploché válcované výrobky z Číny. Předběžné vyšetřování totiž ukázalo, že se v unijních zemích prodávají za uměle nízkou cenu. Vyplývá to ze sdělení v Úředním věstníku EU. Cla vstupují v platnost od úterý.