clovek stroj - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu clovek stroj, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Byla to jen otázka času, než se to stane. Lidé, kteří své živobytí postavili na tom, že okrádají ostatní, se z podstaty věci musejí snažit vždy být alespoň o krok napřed. A ne nutně tím, že by napřed skutečně byli, často jim stačí to jen předstírat. A to je nyní právě příklad umělé inteligence.
Nadšení i paniku vyvolává nástup umělé inteligence (AI), píší se varovné otevřené dopisy, konají se široká diskuzní fóra a politici pomalu připravují legislativu, která by měla dostat stroje alespoň zdánlivě pod kontrolu. Je ovšem otázka, zda všechny tyto snahy k něčemu budou, jelikož svět naráží na limity současných technologií. Vytvořit omezení, která by zabránila zneužití AI třeba k podvodným účelům, se příliš nedaří.
Česku výrazně scházejí IT specialisté, potřeba by jich podle odborných odhadů bylo až patnáct či dvacet tisíc. I proto se firmy musejí více podílet na přeškolování potenciálních uchazečů. Softwarová firma SAP se rozhodla poskytovat vzdělávání zdarma. „Zmírnit nedostatek odborníků by ale mohla také umělá inteligence,“ říká ředitel pro vzdělávání SAP Max Wessel, který přednáší v Kalifornii na Stanfordu.
Rozšíření nástrojů na bázi umělé inteligence (AI) rozproudilo debatu o tom, jak lidé na internetu poznají obsah, který vytvořily chytré programy. Společnost Open AI, která na veřejnost vypustila zřejmě nejznámější AI systém svého druhu, nyní z trhu stáhla svůj nástroj AI classifer, který toho měl být schopen. Důvodem je, že nefunguje, nedokáže s vysokou přesností odhalit příspěvky vytvořené umělou inteligencí.
Prodejci stavebnin zažívají těžké jaro. Staví se méně rodinných domů, bytů i kanceláří, zpomalila ale také výstavba energetických a telekomunikačních sítí či cest. Kvůli útlumu ve stavebnictví, za který mohou především drahé hypotéky, se některé segmenty v prodeji propadly až o 50 procent. „Jde o nejhorší krizi od revoluce,“ říká Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti Pro-Doma, která je dvojkou na trhu distribuce stavebních materiálů.
Při všech twitterových eskapádách Elona Muska by bylo snadné zapomenout, že nejbohatší člověk na světě je také šéfem a významným akcionářem automobilky Tesla. Minulý týden na francouzské inovační konferenci VivaTech ale právě o Tesle mluvil v rozhovoru s Antoinem Arnaultem (což je nejstarší syn druhého nejbohatšího člověka na světě Bernarda Arnaulta, majitele konglomerátu LVMH prodávajícího luxusní zboží).
USA chtějí z Česka udělat centrum pro kvantové počítače. Stát ale zatím není připraven Michl si plní sen a s ČNB luxuje zlato z trhu tempem třicet kilo denně Soumrak českých kanceláří. Stavebníci žádají desítky procent navíc, developeři rezignují Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu.
Střední třída, základ demokracie. V posledních desetiletích technologie změnily povahu mnoha zaměstnání, postupně se ovšem ukázalo, že výsledným efektem bylo, že přibývala zejména málo a vysoce placená zaměstnání, těch uprostřed naopak ubývalo. Přeměna světa práce, kterou má na svědomí umělá inteligence, by mohla tentokrát vypadat jinak a oživit strádající střední třídu.
Je jedním z mála českých vědců, který získal prestižní ocenění ERC Advanced Grant. Odborník na umělou inteligenci z ČVUT Josef Šivic získal z evropských fondů 2,5 milionu eur, téměř 60 milionů korun, aby naučil roboty sdílet své zkušenosti. „Umělá inteligence je motor, který žene vpřed řadu oblastí. A jestliže nechceme zůstat pozadu, musíme tomuto motoru velmi dobře rozumět a také umět tento motor vyvíjet,“ říká v rozhovoru pro E15.
Během pandemie koronaviru a na ní navazujícího ruského útoku na Ukrajinu se stavebnictví a trh s cihlami a dalšími materiály téměř zastavil. „Situace stále není růžová,“ popisuje v dalším vydání E15 Castu generální ředitel společnosti Heluz Jan Smola.