čnb intervence - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čnb intervence, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká spořitelna propustí stovky manažerů a dalších zaměstnanců. Nové lidi nabere do IT. Baťovy továrny ve Zlíně čeká proměna. Vyroste tu nákupní centrum i hokejový stadion. Volkswagen ruší závody a propouští. Důsledky nezájmu o elektromobily ohrožují i Škodu Auto. Uplynulý týden byl bohatý na ekonomické dění. Pojďme se podívat na důležité události, o kterých jsme v e15 psali.
Přestože inflace na svém sestupu podle posledních čísel v srpnu zdánlivě trochu zamrzla, opak je pravdou. A to přestože v dalších měsících se můžeme dočkat i opětovného vzestupu toho nejsledovanějšího meziročního čísla, což bude ale jen klamný odraz loňské pomoci státu formou dotování domácností.
Česko zažije po zhruba třinácti letech už skoro nečekaný, zato však vymodlený úkaz. Míra inflace v zemi totiž v optimistickém případě už tento měsíc klesne pod úroveň sazeb České národní banky, tedy pod sedm procent. Přinejmenším pro domácí banky to bude znamenat faktický konec inflační éry. Protože miliardy uložené u centrální banky jim začnou vynášet více, než činí inflace. Obyčejní lidé, pro které je sedm procent na jakémkoli typu účtu pouhou utopií, si mohou symbolicky otevřít snad jen malé šampaňské, ...
Koruna v posledních dnech oslabila vůči společné evropské měně na nejslabší úrovně od konce minulého roku – jedno euro nyní vyjde na více než 24,30 koruny. Až do půlky prázdnin se přitom kurz držel pod hranicí 24 korun. Takový vývoj může zdražit pohonné hmoty či dováženou elektroniku. A může mít i vliv na rozhodování bankovní rady ČNB ohledně nastavení úrokových sazeb.
Hledání viníka drahoty tuzemských potravin má výsledek, který nejspíš exministra Nekulu, jenž pořádal hon na předražující obchodní řetězce, musí dost překvapit. Po farmářích, kteří ohlásili už před časem meziroční zvýšení zisků v průměru o 142 procent, nyní hlásí pěkně naplněné kasičky i potravináři. Až se mnoha lidem otevírá kudla v kapse.
Univerzální nadšení investorů z českých státních dluhopisů během srpna ustalo. S tím i ochota burziánů akceptovat relativně směšný úrok na bondech tuzemské vlády oproti srovnatelným zemím středoevropského regionu. Podle ekonomů jde o důsledek klesající popularity někdejších investorských bezpečných přístavů, ovšem také odraz politiky České národní banky. Ta v srpnu formálně ukončila éru „obrany“ koruny, Česko se tak pro zahraniční investory stalo kvůli nejistému vývoji tuzemské měny mírně rizikovější ...
Česká národní banka minulý týden podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, a to poměrem hlasů sedm k nule. To se všeobecně očekávalo. Provedla ale dvě důležité změny, i když jedna z nich byla přece jen trochu překvapivá.
Pod českou korunou se potenciálně otevřela propast. Česká národní banka totiž formálně ukončila režim devizových intervencí, který ohlásila loni v květnu a jehož smyslem bylo předcházet přílišnému oslabování koruny. Spekulanti po rozhodnutí centrální banky okamžitě naskočili na korunu a poslali ji během minut takřka o procento dolů. Podle ekonomů tlak na slabší korunu může dále pokračovat, přinejmenším totiž oslabila významná podpora české měny od centrální banky.
Bankovní rada České národní banky potvrdila očekávání a ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. N astejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022.
Před týdnem v pondělí se domácí měna dostala na dosah kurzu 24,20 korun za euro, což byla nejslabší letošní hodnota. Během pěti dnů se koruna propadla o 45 haléřů, tedy o 1,4 procenta. Spolu s druhým březnovým týdnem, kdy se globální trhy rozkývaly v důsledku pádů amerických bank, to byl nejhlubší týdenní propad koruny za poslední rok. Ovšem tentokrát to byla čistě domácí záležitost.