čnb nakupuje eu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čnb nakupuje eu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V letošním roce zasáhne světovou ekonomiku bezprecedentní krize. Takové označení se vztahuje jednak k rozsahu ekonomického poklesu, ale také k opatřením, která vlády a centrální banky po celém světě zavedly. V porovnání s Velkou recesí se jejich reakce významně liší, a to především z hlediska rychlosti a objemu poskytovaných stimulů. Právě agresivnější přístup měnových a fiskálních autorit pak může přispět k rychlejšímu ekonomickému oživení zemí. O budoucnosti české ekonomiky i o tom, jak se svět ...
České firmy stále více investují v zahraničí. „Přebírají značku nebo část výrobního závodu a přenášejí tam vlastní zkušenosti a znalosti. A to nejen v Evropě, ale také v USA,“ říká vrchní ředitel korporátního bankovnictví ČSOB Marek Loula.
Uvolněná politika Evropské centrální banky ovlivňuje nejen rozhodování České národní banky o růstu sazeb, ale také výnos z devizových rezerv.
Kryptoměny bude možné za pár dní kupovat i na české burze NakamotoX, jež se chce zařadit mezi světové elitní obchodníky. „Zatím jsme investovali v řádu desítek milionů korun převážně do samotného vývoje, ne do marketingu. Celkem ale do globální propagace musíme vložit miliony dolarů,“ říká její zakladatel Jiří Fiala.
Česká ekonomika je historicky nejlépe připravená na přechod od koruny ke společné evropské měně. „Přijetí eura je z finančního pohledu určitým přerozdělením v tom smyslu, že to pomůže reálné ekonomice a zkomplikuje život finančníkům. Ale v naší struktuře ekonomiky mi to připadá jako dobrý obchod,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09 a STAN). Dříve než v roce 2020 ale společná měna do Česka určitě nedorazí.
Pokud ekonomice zahrozí závažný neočekávaný problém, může být kurz koruny vůči euru zafixován znovu, míní bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal.
Od ekonomické krize jsme svědky nekonvenčního jednání centrálních bank vyspělých zemí. Americký Fed jako první sáhl ke snížení úroků k nule a aby toho nebylo málo, tak ještě přidal nákupy dluhopisů v řádu vyšších desítek miliard. Následovala Bank of Japan, ECB a další (ČNB mezi nimi).
Česko nyní na finančních trzích dosáhne na nejvýhodnější krátkodobou půjčku napříč státy EU. Roční úrok u dvouletých dluhopisů se během včerejška propadl až na - 0,69 procenta, tedy méně než v případě Berlína, jehož náklady na financování dluhu jsou ve společenství nejnižší. Ve světě si momentálně lepší úrok vyjedná jen Švýcarsko, jehož dluhopisy je trh ochoten nakupovat i za cenu jednoprocentní roční ztráty.
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně zrychlila růst na 3,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Mezičtvrtletně HDP stoupl o 2,8 procenta. Podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma UniCredit Bank, se Česko stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou EU v mezikvartálním srovnání, v meziročním je pak druhé za Rumunskem.
Pád světových cen ropy je k nezastavení. Barel ropy Brent se prodává za méně než 60 dolarů, což je nejnižší cena za posledních pět let. Od června se ropa propadla o 47 procent. Efekt levnější ropy se začíná projevovat i v Česku. V listopadu se díky nižším nákladům na pohonné hmoty a další ropné produkty snížily ceny tuzemských výrobců ve srovnání s říjnem o 0,6 procenta.