co je dohoda o provedení práce - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co je dohoda o provedení práce, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Termín pro podání daňového přiznání se kvapem blíží. Deník E15 vytvořil soubor článků s daňovou tematikou pro rok 2023. Dozvíte se v nich nejen například to, jaký termín podání dodržet, kdy a jak daňové přiznání podat, co platí pro podnikatele, zaměstnance nebo pro studenty, ale i jak danit investice nebo kryptoměny. Stáhnout si můžete formuláře pro daňové přiznání.
Někteří zaměstnanci a OSVČ neplatí zálohy na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se žádné daňové zálohy neplatí.
Dle zákoníku práce je možné v případě DPČ vykonávat práci pouze v rozsahu nepřekračujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby v průměru (posuzuje se za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle za 52 týdnů). Je potřeba, aby odměna byla vyplácena za „hodinu práce“, jelikož v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr je pracovní doba maximální pracovní dobou, po kterou může zaměstnanec vykonávat pro zaměstnavatele práci, tedy nemusí být vždy stejná a neměla by za ni náležet fixní odměna, ale...
Zatímco nárok na mateřskou má pouze rodič splňující účast na pojištění, tak rodičovský příspěvek náleží vždy. Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejně vysoká, nerozhoduje příjmová ani majetková situace. Podívejme se mimo jiné i na praktických příkladech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
Co je náhrada mzdy a kdo ji platí? Kdy přijde na účet? Mohou náhradu mzdy dostávat na účet i OSVČ? Podívejme se přehledně na podmínky a kalkulačku pro výpočet v roce 2023.
V loňském roce si formou brigády na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti přivydělávali nejenom zaměstnanci, ale i penzisté nebo studenti. Ve kterých případech vzniká povinnost vyplnit daňové přiznání? Kdo obdrží vratku daně?
O reformě důchodového systému se mluví celá desetiletí a už bychom se pomalu měli smířit s tím, že žádná radikální změna nikdy nenastane. Nemusíme ale jen zvyšovat věk odchodu do důchodu, existuje celá řada drobných i větších změn, které by mohly pomoci učinit naše penze udržitelnějšími. Ne všechny jsou rozumné a určitě by všechny hodně bolely, bohužel však nemáme příliš na výběr, matematika už nemůže být jednodušší: Buď si snížíme důchody a ponecháme současné odvody, nebo necháme důchody a zvýšíme ...
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
Jste student, důchodce, máma na rodičovské, OSVČ nebo i zaměstnanec, který si chce přivydělat nějaké korunky navíc? Pak vás možná bude zajímat dohoda o provedení práce, která patří mezi velmi časté smluvní vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro takové případy. I u této smlouvy je ale potřeba dodržet několik pravidel. Jaké?
Máte pravidelnou vedlejší činnost v rozsahu do 20 hodin týdně a měli byste ji rádi i dobře zasmluvněnou? Pak vás jistě budou zajímat podrobnosti k dohodě o pracovní činnosti. Často ji využívají třeba studenti, důchodci nebo maminky na rodičovské. Čím se liší od dohody o provedení práce? Jak se počítá a co by měla obsahovat smlouva?