co je noveho ve vesmiru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co je noveho ve vesmiru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Charakter osmé městské části se po přelomu tisíciletí zásadně proměnil. Někdejší industriální pražskou část, jejíž charakter tvořily přístavní a skladové budovy a dělnické domy, v roce 2002 tvrdě zasáhly povodně. Následná obnova nastartovala zejména v Karlíně a později i na Palmovce intenzivní výstavbu. Dnes je z osmičky jeden z nejlukrativnějších kancelářských okrsků v Praze.
Někdy po 21. květnu by měla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovat mise Axiom Space Ax-2. Jejím hlavním cílem bude na palubě ISS otestovat efekty mikrogravitace na vývoj kmenových buněk. Cílem projektu by měla být identifikace způsobů, jak tyto indukované pluripotentní kmenové buňky množit v co nejširší míře a následně je využít k léčbě pacientů na Zemi. Gravitace totiž představuje největší překážku, aby jich vědci dokázali pěstovat více. „Otázkou je také dosažení jejich patřičné kvality,“ uvedl ...
Evropská komise předložila legislativní návrh, který má pomoci řešit problém nedostatku dělostřelecké munice v době ruské invaze na Ukrajinu. Nový program by měl financovat projekty, které zvýší výrobní kapacity a modernizují existující výrobní linky. Evropská unie se tak snaží pomoci Ukrajině v boji proti ruské agresi. Celý článek je převzatý z INFO.CZ >>>
Americká technologická společnost IBM, která působí i v tuzemsku, očekává, že v příštích pěti letech nahradí kolem 7800 pracovních míst umělou inteligencí. O zaměstnání přijdou zejména administrativní pracovníci podniku, například v oddělení lidských zdrojů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to uvedl výkonný ředitel IBM Arvind Krishna. Svěřit pracovní úkoly ChatGPT momentálně zkouší i největší provozovatel tuzemských call center Conectart.
Budoucnost lidstva je spjata s technologiemi. Dynamický obor ICT se jeví jako dokonalá studijní i pracovní příležitost s garantovanou prosperitou pro všechny, přesto mu do teď vévodí muži. Ve vzduchu je ovšem změna – je tu druhý ročník Women in Tech!
Přes milion lidí buší na virtuální dveře aplikace Bluesky. Financuje ji duchovní otec Twitteru Jack Dorsey a s novou sociální sítí může konkurovat svému bývalému impériu, které loni na podzim koupil miliardář Elon Musk. Bluesky se na rozdíl od Twitteru vydalo cestou decentralizace, aby se komunita nemohla snadno stát rukojmím rozmarů jednoho majitele.
Jižní Korea se postupně stává stále významnějším hráčem na globálním trhu se zbraněmi. Díky moderním technologiím a rychlým dodávkám mohou být korejské zbraně pro řadu zemí zajímavou alternativou k americkým nebo evropským technologiím, na korejské firmy při modernizaci svých pozemních sil vsadilo například sousední Polsko. Jaké jsou nejnovější úspěchy korejského obranného průmyslu a jaká lekce z toho plyne pro Česko?
Nejen Ukrajina. Putinovo Rusko si své mocenské choutky plní i v africkém Sahelu, na což musí Západ reagovat a Česko by v tom mělo hrát důležitou roli.
Budoucnost energetiky je jedním z největších témat současnosti. I proto přicházejí energetické společnosti s inovativními řešeními, které na první pohled působí jako vystřižené ze sci-fi filmů. Přitom však již dnes pomáhají zvyšovat efektivitu výroby a přepravy energie. Příkladem je monitorování emisí metanu, ke kterému společnost ExxonMobil plánuje využívat i vesmírné satelity.
Co mají společného Bill Gates, Dhiraj Mukherjee, Steve Jobs nebo třeba Václav Smil? Minimálně to, že všechny tyhle osobnosti můžeme považovat za inovátory. Ale pozor, za skutečné inovátory. V dnešním světě, pro který je tolik typické nadužívání prakticky všeho, bývá sice slovem inovátor označen téměř každý druhý podnikatel a inovací skoro každý drobný zlepšováček. Jenže pokud se chceme opravdu posouvat, měli bychom k sobě být přísnější.